Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Skrócenie terminu odbywania kary

Daniel Anweiler22 października 2020Komentarze (0)

Skrócenie terminu odbywania karyMusisz niestety odbyć karę w Zakładzie karnym? Nie udało się odroczyć kary a dozór elektroniczny też nie udało się dostać. Lepiej się już po prostu było zgłosić do odbycia kary, choć kary za niestawienie się na termin nie ma. Chcesz jednak odsiedzieć najmniej jak się da. Czy możliwe jest skrócenie terminu odbywania kary?

Jak można uzyskać skrócenie terminu odbywania kary ?

Jak już odbywasz karę to skrócenie terminu odbywania kary jest możliwe na trzy sposoby. Są to dozór elektroniczny, przerwa w karze i co za nią idzie warunkowe przedterminowe zwolnienie a także warunkowe przedterminowe zwolnienie po minimum połowie kary odbytej. Są to trzy drogi na skrócenie terminu odbywania kary. Nie musisz wybrać jednego ale możesz spróbować wszystkich trzech.

Dozór elektroniczny – skrócenie terminu odbywania kary w ZK

O dozór elektroniczny możesz wystąpić także przed osadzeniem w zakładzie karnym. Może się jednak okazać, że się nie uda uzyskać zgody sądu. Nowy wniosek składasz wtedy dopiero po trzech miesiącach. Będziesz już wtedy w Zakładzie karnym i będzie to z szansą dla Ciebie. Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o dozór jest sąd penitencjarny w okręgu którego mieszkasz lub przebywasz (jak jesteś osadzony w ZK). Bardzo prawdopodobne, że będzie to inny sąd i inny sędzia niż poprzednio. Dodatkowo w chwili obecnej pandemii jako okoliczność dodatkowo uzasadniającą udzielenie zgody na dozór może być właśnie pandemia. Po prostu może być Ci udzielony dozór elektroniczny na COVID – 19 Po uzyskaniu dozoru możesz wystąpić po połowie o warunkowe przedterminowe zwolnienie z dozoru elektronicznego i po jego uzyskaniu jesteś na warunkowym ale kary już nie odbywasz.

Przerwa i warunkowe zwolnienie

Możesz wystąpić o przerwę ze względów zdrowotnych czy też rodzinnych. Jeżeli jednak odsiedzisz minimum sześciu miesięcy a Twój wyrok nie przekracza trzech lat to proponuję spróbować takiego wariantu. Oczywiście muszą być przesłanki do tego, żeby wystąpić o przerwę w karze. W czasie pandemii jako okoliczność uzasadniająca przerwę może być brana właśnie pandemia.  Możesz dostać przerwa w karze z powodu koronawirusa.

Po uzyskaniu dwóch przerw na łącznie jeden rok możesz starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie po połowie kary

Po odbycie minimum połowy kary przysługuje Ci prawo wystąpienia o “wokandę” czyli warunkowe przedterminowe zwolnienie z reszty kary. Kodeks karny zaostrza warunek czasu odbycia kary pozbawiania wolności w przypadku skazania w recydywie i multurecydywie. W pierwszym przypadku musisz odsiedzieć 2/3 kary a w przypadku multirecydywy 3/4 kary. W przypadku skazania na 25 lat pozbawienia wolności warunkowe przedterminowe zwolnienie jest możliwe po odbyciu 15 lat kary a w przypadku kary dożywocia po 25 latach odbywania kary.

Wszystkich trzech sposobów możesz spróbować żeby starać się o skrócenie terminu odbywania kary.

Photo by Andrew Neel on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: