Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Odroczenie kary prac społecznych

Daniel Anweiler10 sierpnia 201660 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia 2022

Odroczenie kary prac społecznychNie każdy wie, że karę ograniczenia wolności tak samo jak karę pozbawienia wolności można odroczyć. Przesłanki odroczenia są w obu przypadkach niby podobne ale „prawniczy diabeł” tki jak zwykle w szczegółach.

Zatem jakie są te szczegóły.

Odroczenie kary ograniczenia wolności jest możliwe gdy natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki. W takim przypadku sąd może odroczyć karę prac społecznych na okres 6 miesięcy. No i tu pierwsze różnice. Karę prac społecznych można odroczyć tylko na 6 miesięcy, a nie na rok jak karę pozbawienia wolności. Nie musi to być jednak jeden okres 6 miesięcy. Odroczeń może być kilka ale łącznie na maksimum 6 miesięcy.

Tutaj różnice się nie kończą.

Choć przesłanki odroczenia kary są takie same w oby przypadkach to jednak ich zastosowanie jest odmienne. Sąd będzie oceniał inaczej okoliczności dotyczące skutków wykonywania kary dla Twojej rodziny w przypadku kary ograniczenia wolności. Najlepiej to zobrazować na przykładzie „(…) ciężkich skutków dla rodziny”. W przypadku kary pozbawienia wolności jesteś pozbawiony kontaktu z rodziną, nie możesz o nią dbać ani zarabiać na jej utrzymanie. W przypadku kary ograniczenia wolności normalnie chodzisz do pracy, mieszkasz w domu oraz widujesz się na co dzień z rodziną. Można, opierając się na tej przesłance, złożyć wniosek o odroczenie kary ograniczenia wolności gdy pracujesz za granicą i z tego utrzymujesz całą rodzinę. Nie możesz wtedy zmienić formy wykonywania kary na potrącenie z wynagrodzenia a utrata przez Ciebie pracy pociągnie dla rodzinny ciężkie skutki.

Z praktyki mogę powiedzieć, że częściej wniosek o odroczenie kary ograniczenia wolności „przechodzi” gdy okoliczności go uzasadniające dotyczą samego skazanego. W szczególności chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju choroby, okoliczności uniemożliwiające wykonywanie prac społecznych. Każda okoliczność będzie oceniana przez sąd osobno.

W przypadku kiedy okaże się, że okoliczności uzasadniające odroczenie kary ograniczenia wolności trwają nadal pomimo upływy 6 miesięcy konieczne jest złożenie wniosku o zawieszenie postępowania, gdyż przepisy nie przewidują przedłużania odroczenia na dalszy okres ponad 6 miesięcy.

Sąd obligatoryjnie odracza wykonanie kary ograniczenia wolności wobec skazanego powołanego do czynnej służby wojskowej, do czasu ukończenia tej służby. Sąd może zwolnić żołnierza z kary ograniczenia wolności po zaistnieniu określonych przesłanek.

Wniosek o odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności składasz do sądu, który w pierwszej instancji skazał Cię na karę ograniczenia wolności. Wniosek podlega opłacie 80 zł.  Sąd wydanie postanowienie na posiedzeniu bez udziału stron. W postanowieniu uwzględniającym Twój wniosek powinno się znaleźć określenie okresu odroczenia. Biegnie on od dnia wydania postanowienia o odroczeniu.

Na postanowienie o odmownie uwzględnienia Twojego wniosku przysługuje Ci zażalenie do sądu wyższej instancji.

Sąd może odwołać Twoje odroczenie w razie ustania przyczyny, dla której zostało udzielone, lub w wypadku, gdy nie korzystasz z odroczenia kary zgodnie z celem, w jakim zostało udzielone, albo rażąco naruszasz porządek prawny. Tu przesłanki są zgodnie z przesłankami odwołania odroczenia kary pozbawienia wolności. To postanowienie także jest zaskarżalne.

Odroczenie kary ograniczenia wolności nie ma już niestety zastosowania do kary prac społecznie użytecznych zamiennych z grzywny.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 60 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

m.... 9 września, 2016 o 15:46

Witam, piszę w imieniu meza ktory obecnie przebywa w Zakladzie Karnym (wyrok za pobicie 4 miesiace) lecz ma tez kolejny wyrok zamieniony na prace spoleczne (1 rok po 40 godz miesiecznie) ktory mial juz rozpoczac kilka miesiecy temu, wiem ze sad moze mu zamienic ten wyrok na odsiadke w wiezieniu. Czy istnieje mozliwosc zlozenia jakiegos pisma o odroczenie tych godzin do momentu jego wyjscia z Zakladu Karnego? Prosze o pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 września, 2016 o 16:38

Dzień Dobry Pani,
Witam serdecznie!
Oczywiście można złożyć pismo do Sądu, żeby kara ograniczenia wolności była odbywana po wyjściu z Zakładu karnego. Jednakże z doświadczenia wiem, że sąd raczej zamieni karę prac społecznych na karę pozbawienia wolności. Proszę rozważyć odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego jak już prace społeczne będą zamienione na karę więzienia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

irena 17 września, 2016 o 08:40

witam,
skazany odbywajacy wyrok w zk (jeszce zostalo mu 5 miesiescy kary), dostal nastepny wyrok tj ograniczenie wolnosci 8 miesiecy i 30 h na cele spoleczne. ak to wyglada teraz? kara ograniczenia jesl polaczona z ta co odbywa, czy obowiazuje dopiero jak ja zakonczy?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 września, 2016 o 14:32

Dzień Dobry Pani Ireno,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za pytanie.
W odpowiedzi na Pani pytanie możliwe są oba warianty tzn. zamiana kary ograniczenia wolności na karę zastępczą pozbawienia wolności albo odbycie kary po wyjściu z Zakładu Karnego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

irena 28 września, 2016 o 22:06

dziekuje za odpowiedz
wiem ze kare ograniczenia wolnosci mozna zamienic na odbywanie w zk. ale ta zamiana od ktorego momentu jest mozliwa? w tej chwili przebywa w zk do stycznia 2017 z innego paragrafu za grozby, teraz we wrzesniu przyznal sie sam i dostal 8 miesiecy ograniczenia wolnosci i prace spoleczne.rowniez z tego samego paragrafu, gdyby chcial zamienic ta kare na odbywanie w zk od kiedy ? jak skonczy sie mu ten pierwszy wyrok czy moze laczyc je 1 z 2 i ten 2 liczy sie powiedzmy od wrzesnia (wiem ze jest przelicznik jak sie chce odbywac w zk chyba przez pol czyli ok 4 miesiace?)

mam rowniez 2 pytanie.
ta osoba przyznajac sie do wyroku o grozby, zlozyla zawiadomienie do innej prokuratury ze byla zmuszana do zmian zeznan przez funkcjonariusza prowadzacego ta sprawe. co to znaczy? czy pokrzywdzona osoba ktorej grozil i sie przyznal ma cos z tym wspolnego?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 października, 2016 o 11:20

Dzień Dobry Pani Ireno,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za pytanie.
Wniosek o zmianę można złożyć w każdej chwili i tylko od sądu zależy kiedy to zrobi. W przypadku dokonania zamiany kary będzie ona wprowadzona po odbyciu obecnej kary. Nie znam szczegółów sprawy żeby powiedzieć czy można te wyroki połączyć.
Co do drugiego Pani pytania nie mogę na nie odpowiedzieć nie znając wszystkich szczegółów sprawy a to wymaga wgladu do akt.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata 18 lutego, 2023 o 19:55

Witam witam zostala zasadzona wobec mnie kara prac spolecznych od 2 lat nie moge jej wykonywac ze wzgledu na stan zdrowia kara jest zawieszona pierwsza operacja juz sie odbyla na termin 2 czekam pytanie brzmi czy moge wnioskowac do sadu o umorzenie kary mimo iz nie odrobilam polowy dodam ze nie wiem kiedy lekarz zezwoli na prac3 fizyczna

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 marca, 2023 o 22:24

Dzień Dobry,
Niestety nie ma takiej możliwości prawnej. Proszę wystąpić o ułaskawienie ze względów zdrowotnych. To jedyna możliwość gdyż inaczej kara będzie cały czas zawieszona a dopiero po upływie okresu przedawnienia będzie postępowanie umorzone.

Paulola 2 października, 2016 o 12:57

Witam serdecznie. Mam prośbę o poradę dotyczącą mojej sytuacji. 4 miesiące temu zostałam skazana na pracę społeczne w wymiarze 20h miesięcznie na 10 miesięcy za oszustwo oraz zwrócenie osobie poszkodowanej pieniądze, jednakże trochę zaniedbalam sytuację i nie odrabialam tych godzin z powodu wychowywania małego dziecka i pracy w której czasem jestem 12h. Dostałam pismo z sądu o stawieniu się na posiedzenie orzekajace zmianę kary (zapewne pozbawienie wolności w zakładzie karnym) które odbędzie się za 3 tygodnie. Czy mogłabym jeszcze złożyć wniosek o odroczenie kary ograniczenia wolności? Co mogłabym zrobić by uniknąć zakładu karnego. Jestem jedyną osobą pracującą w rodzinie i wychowuje małe dziecko. Proszę o pomoc

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 października, 2016 o 11:06

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za komentarz oraz pytanie.
W odpowiedzi na Pani zapytanie w Pani sytuacji życiowej, przedstawionej w komentarzu, proponuję aby złożyła Pani wniosek o odroczenie kary. Proszę to zrobić jak najszybciej. W przypadku gdyby potrzebowała Pani pomocy adwokata zapraszam do kontaktu mailowego i telefonicznego.

Odpowiedz

Tomasz 2 października, 2016 o 18:04

Dzien dobry

Zostalem skazany na kare ograniczenia wolnosci polegajaca na pracy na cele spoleczne.Przed rozpoczeciem prac w czerwcu br. otrzymalem oferte pracy zagranica na okres 3 miesiecy.Zlozylem w sadzie wniosek o odroczenie kary na 3 miesiace ,niemniej jednak majac na uwadze fakt iz rozpoczynal sie sezon urlopowy, nie czekalem na odpowiedz sadu i podjalem prace zagranica.aktualnie nie posiadam pelnomocnika , a wiem ze z sadu wyslano do mnie pismo, ktorego tresci nie znam. Firma dla ktorej pracuje przedluzyla moj kontrakt do konca lutego przyszlego roku.
Moje pytanie brzmi co moge w takiej sytuacji zrobic.czy istnieje mozliwosc zamiany kary na zadeklarowane wplaty co miesiac z mojego wynagrodzenia, czy powinienem zrobic cos innego?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 października, 2016 o 10:59

Dzień Dobry Pani Tomaszu,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za komentarz.
W Pana przypadku w związku z pracą za granicą nie ma możliwości potrącania części wynagrodzenia z Pana płacy chyba, że pracodawca zatrudnia Pana w Polsce a praca wykonywana jest tylko za granicą.
Co do pisma z Sądu to proszę zadzwonić do odpowiedniego wydziału i powinni udzielić Panu informacji co do treści pisma z sądu.
Proszę rozważyć ewentualne dalsze odroczenie kary gdyby pierwsze było pomyślne. W razie gdyby potrzebował Pan pomocy adwokata w Polsce zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ema1234567890 28 sierpnia, 2017 o 17:36

Witam mialam wyrok ograniczenia wolnosci 20 godzin miesięcznie przez 5 miesięcy. Oraz zaplacenie 2000 tysiace złotych. Nie zaplacilam i odrobilam 68 godzin. Brak mi 32 godziny. Co tezaz zrobic? Czy dostane na kare pozbawienia wolności? Prosze o pomoc mam dwójkę malych dzieci.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 28 sierpnia, 2017 o 18:53

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Julia 22 października, 2016 o 03:24

Witam,wygrałam sprawe w sądzie rejonowym a prokurator złożył apelacje od wyroku i teraz mam sprawe w sądzie okręgowym,stawiennictwo moje jest nieobowiązkowe ale czy lepiej dla mnie abym się stawiła czy lepiej sobie darować nerwy?Mam adwokata z urzędu,który będzie obecny na sprawie.Czy jeżeli na tej rozprawie apelacyjnej dostane wyrok,mogę się od niego odwołać?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 października, 2016 o 07:59

Dzień Dobry Pani Julio,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za pytanie.
Proszę mi powiedzieć czy Pani sprawa jest sprawą dotyczącą orzeczenia kary za przestępstwo czy też dotyczy już wykonywania kary gdyż od tego zależy co może Pani jeszcze potem zrobić.

Odpowiedz

Julia 22 października, 2016 o 16:51

Miałam rozprawe niejawną na której zostałam skazana na 8miesiecy prac społecznych,odwołałam się od wyroku po czym odbyła się druga rozprawa,którą wygrałam.Jednak prokurator,który na pierwszej rozprawie wnioskował o ukaranie mnie złożył apelacje od wyroku uniewinniającego mnie.We wtorek mam mieć rozprawie apelacyjną w katowicach w Sądzie Okręgowym i nie wiem czego się spodziewać.

Odpowiedz

beata 3 listopada, 2016 o 16:51

Dzien dobry ja mam takie pytanie moj narzeczony odbywa kare w zk 1 roku pozbawienia wolnosci odsiaduje juz 3 mc i przyszlo mu dwa dni temu ze za nie odrobione prace spoleczne sad skazal go na 3 mc w zk ,i moje pytanie brzmi czy moze pisac do sadu apelacyjnego wniosek o droczenie kary pozbawienia wolnosci do momentu wyjscia z zk ,bo przed przyisciem tego listu staral sie o dozor elektroniczny,

Odpowiedz

beata 3 listopada, 2016 o 17:28

jeszcze chcialam zapytac czy lepiej pisac zazalenie do sadu apelacyjnego ,czy wnioesk,i czy jak on juz jest w zk czy ponosi jakies oplaty od wniosku bo od zazalenia wiem ze nie ponosi oplat,i czy gdyby dostal dozor elektroniczny ponownie musi pisac odroczenie kary az do momentu zakonczenia dozoru elektronicznego.

Odpowiedz

Kotowicz 8 listopada, 2016 o 17:21

Witam przebywam za granica . Otrzymałem wraz z kolegami 10mc prac społecznych po 40h w miesiącu do mnie wyrok nie doszedł . Jednak pani kurator wysłała policję w celu ustalenia mojej lokalizacji mama powiedziała ze przebywam za granica. Zadzwoniłem a pani kazała mi natychmiast wrócić bo inaczej zamieni na karę pozbawienia wolności . Wiem ze karę można zaświecić na okres 6mc a następnie starać sie o zamianę na karę finansowa 10-20% pensji . Czy mogę odliczyć od wynagrodzenia koszty utrzymania komornika etc. Co by pan radził myslalem przesłać pismo z prośba o odroczenie kary na okres 6mc a następnie pisać o umorzenie lub o zamianę na potrącenie z pensji . Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamilxx 30 grudnia, 2016 o 06:41

Witam mam pytanie ponad rok temu zatrzymano mnie pod wpływem alkoholu samochodem dostałem karę 5tyś i 11mies odrobkow. Do tej pory nic nie przychodziło kiedy i Co mam.odrabiać pracuje już rok jestem zarejstrowany w firmie i teraz przyszedł list ze mam.się wstawić i ustalić godziny prac społecznych co mam.zrobić jak ja pracuje 12h dziennie?

Odpowiedz

Dyśka 27 stycznia, 2017 o 10:39

Dzień dobry ja chciałam zapytać właśnie O możliwość odroczenia prac społecznych ponieważ osoba która otrzymala taka karę jest chora (toczeń skorny) jest to uciążliwa choroba I przede wszystkim W tym przypadku zaleceniem lekarza jest jak najmniejsza obecność na dworze oraz W słońcu ponieważ się to bardzo rozprzestrzenia co W takim przypadku możemy zrobić??? Bardzo proszę O jakaś podpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 stycznia, 2017 o 12:42

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania porady prawnej odpłatnie proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Łukasz 15 marca, 2017 o 22:42

Witam. Moja sytuacja wygląda następująco. Otrzymałem wyrok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych po 40h/mies. przez 16 miesięcy. Pracę rozpocząłem zgodnie z zaleceniem kuratora sądowego do końca listopada zeszłego roku. Od tamtej pory odrobiłem tylko 16 godzin. Kurator grozi mi złożeniem wniosku do sądu o zamianę kary ograniczenia wolności na kare pozbawienia wolności. Moje pytanie brzmi: Jeśli kurator złoży już tak wniosek,dostanę wezwanie na rozprawę,to czy mogę się od tej całej sytuacji jakoś odwołać,aby uniknąć kary pozbawienia wolności?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 16 marca, 2017 o 10:39

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

M 29 marca, 2017 o 15:47

Witam,odbywam prace spoleczne 10miesiecy po20godzin I jestem w 15tygodniu ciazy czy moge zawiesic prace spoleczne???prace wykonuje od stycznia

Odpowiedz

M 29 marca, 2017 o 15:48

Witam,odbywam prace spoleczne 10miesiecy po20godzin I jestem w 15tygodniu ciazy czy moge zawiesic prace spoleczne???prace wykonuje od stycznia co I gdzie mam zrobic jak napisac

Odpowiedz

Daniel Anweiler 29 marca, 2017 o 16:09

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej na Pani zapytanie proszę o kontakt: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Barcelona 25 kwietnia, 2017 o 08:28

A ja mam taki problem. Chciałem odrobić godziny społeczne. W tygodniu nie mogłem bo chodziłem do pracy. W weekendy niestety było tam zamknięte. Kontaktowalem się z kuratorka i powiedziała żebym je odpracowywal jak tylko mogę. Dzisiaj kończy mi się okres tych godzin. Zostało mi do dopracowania około 80 godzin ze 120. Co mam zrobić w takim sytuacji? Dodam tylko ze mieszkam z narzeczoną,ona pracuje. Z jej wypłaty starcza tylko na czynsz i rachunki. Z mojej zyjemy. Co mam zrobić? Grozi mi wiezienie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 kwietnia, 2017 o 09:53

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej w tym zakresie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Stefan 31 maja, 2017 o 00:15

Dzień dobry mam takie pytanie czy mogę odroczyć karę ograniczenia wolności poprzez pracę społeczne ,jeśli odrobilem 30godz z 300godz mam odrabiać 30godz miesięcznie w tym miesiącu nie dałem rady odrobić żadnej godziny .Czy jest możliwość odroczenia tej kary chociaż na 2miesiace?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 31 maja, 2017 o 12:29

Dzień Dobry Panie Stefanie,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli w Pana przypadku zachodzą okoliczności umożliwiające odroczenie kary prac społecznych to proszę złożyć taki wniosek.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin 27 czerwca, 2017 o 18:17

Witam Panie Danielu
Jezeli mam dwie kary ograniczenia wolnosci polegajacej na odpracowywaniu godzin po 20 na karę czyli razem 40 godzin miesiecznie to czy moge cos w tym kierunku zrobic zeby polaczyli mi te kary w jedno i moglbym wtedy odrabiac po 20 godzin miesiecznie gdyz nie daje rady odrabiac po 40 godzin mam prace zmianowa dziecko odwiedzam na weekendy a teraz od 3 miesiecy dziecka nie widzialem prawie wcale bo na weekend zostaje mi odrabianie godzin i nie mam kiedy spędzić nawet calego dnia wolnego z swoim synem gdyz musze godziny odrabiac a nie chce zostac pozbawionym praw przez matke dziecka. Prosze mi cos doradzic co moge zrobic w takiej sytuacji z gory dziekuje za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 28 czerwca, 2017 o 10:48

Dzień Dobry Pani Marcinie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

dariusz 6 lipca, 2017 o 12:24

Panie danielu mam naimie dariusz zostałem skazany na prace społeczne i grzywnom o 5000zł obecnie przest ze mam prace społeczne w niewniarne godziny nie moge podjąc pracy a zaczynajom mi sie problemy finasowe w tym mam 5 dzieci a do tego jak odrabiam nie mam pełnych godzin bo poniewaz raz dopisuje raz odpisuje a mam 10 miesiecy po 40 juz mam 7 miesiecy i mam tylko 90 godzin a jest 400 czy wnioskowac do sądu o odroczenie czy do kuratora o zniane zakładu bo juz dostałem jedne ponaglenie

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 lipca, 2017 o 13:23

Dzień Dobry Panie Dariuszu,
W Pana sprawie jest kilka możliwości działania. Jeżeli chce Pan skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Al 23 lipca, 2017 o 20:53

Witam.
Zostało mi przysądzone prace na cel społeczny w wymiarze 24h miesięcznie przez okres 9ciu miesięcy. Dwa miesiace odbito mi z pensji po czym zakończyła mi się umowa. Dostałem wezwanie do kuratorki po czym zostało mi przyznane miejsce odbywania kary, byłem tam jeden dzień po będąc zmuszony się utrzymać otrzymałem ofertę pracy za granica i jestem tu półtora miesiąca, lecz nie mam umowy . Pytanie brzmi co muszę zrobić żeby ze spokojna głowa podjąć w Austri pracę na biało ? Jest wogole taka możliwość czy muszę wracać do Polski aby odbyć karę ? Mogę to w jakiś sposób odroczyć, ponieważ mam możliwość zarejestrowania mnie w pracy i to może być dla mnie szansa.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lipca, 2017 o 12:47

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
W Pana sprawie można podjęć działania w celu odroczenia kary w Polsce. Jeżeli chce Pan skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl w celu ustalenia szczegółów współpracy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamila 30 października, 2017 o 18:15

Dzień dobry, dostałam wyrok w postaci wykonywania prac społecznych na okres 6 miesiecy po 24 h tygodniowo lub zamiana na grzywnę. Obecnie wychowuje 2 dzieci z mezem obecnym mam rozdzielnosc majatkowa i nie mam mozliwosci opieki dla dzieci, corka 2.5 roku i 11 lat. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Odpowiedz

Oskar 8 listopada, 2017 o 12:09

Witam mam taki problem dostalem 18miesiecy prac spolecznych ustawili mi je tak ze wracam z nocnej zmiany i od razu musze isc na prace 20h miesiecznie jest to uciążliwe. Była by mozliwosc odroczenia

Odpowiedz

Karolina 16 stycznia, 2018 o 13:16

W lipcu 2017 dostalam kare 120 godzin prac spolecznych po 20 godzin miesiecznie przez pol roku. Po rozmowie z kuratorem ( jezdze po europie) kurator powiedzial ze moge robic wiecej godz niz 20 abym tylko wyrobila 120 godz do stycznia 2018. Do listopada zrobilam 60 godzin wiecej nie dalam rady przez prace i sytuacje rodzina. W grudniu sytuacja zmusila mnie do przeprowadzki zglosilam to kuratorce i ona napisala pismo o zmiane sadu. Do dnia dzisiejszego nie mam zadnej odpowiedzi, tylko ze akta wyszly z jednego sadu do drugiego, stara kurator mowi ze to juz nie jej sprawa a nowa ze nie moze mi pomoc bo nie ma akt sprawy i to moja wina ze zmienilam miejsce zamieszkania. Do konca kary zostalo mi 14 dni – od 10 grudnia do dzisiaj spokojnie moglabym pracujac po 10 godzin dziennie dokonczyn odrabianie zasadzonych godzin. Co mam zrobic??? Pisac do sadu?? Pusac zazalenie na kuratora??? Bede wdzieczna za odpowiedz

Odpowiedz

Mariusz 23 maja, 2018 o 18:35

Mam pytanie,
co w przypadku kiedy kobieta dostała wyrok 12 miesięcy prac społecznych, zaczęła je odrabiać i w trakcie zajdzie w ciążę, kara zostanie anulowana czy odroczona o kilka miesięcy?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 maja, 2018 o 21:29

Dzień Dobry Panie Mariuszu,
W takim przypadku trzeba złożyć wniosek o przerwę w karze. Samo się nic nie zadzieje. We wniosku trzeba wskazać na okoliczności przemawiające za przerwą.
Wszystkie aspekty przerwy opisuję w swoim artykule https://odroczenie-kary.pl/przerwa-w-karze-prac-spolecznych/

Odpowiedz

Jowita 18 czerwca, 2018 o 10:54

Witam
Dostałam wyrok prac społecznych.
Dziś przyszło pismo że mam się zgłosić do kuratora w tej sprawie w jakim czasie przydzielaja ta pracę czy mogę złożyć pismo u kuratora ze odbede ta kartę no wcześniej za3mc bo teraz dzieci mają wakacje i nie mam z kim zostawić teraz dzieci

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2018 o 12:11

Dzień Dobry Pani Jowito,
Witam Panią serdecznie!
Wszystkie szczegóły proszę ustalić z kuratorem.

Odpowiedz

edyta 18 czerwca, 2018 o 23:32

Mój mąz jest w zk ma 3 wyroki razem 5 i 5 roku staramy sie o wyrok łaczny moprzed zakładem nie zdą żył odrobić prac soołecznych w całości z 540 godz odrobił 213 co może zrobić zeby nie zamienilu tegi na wienzienie

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2018 o 11:57

Dzień Dobry Pani Edyto,
Witam Panią serdecznie!
Raczej wyrok prac społecznych zostanie zamieniony na karę pozbawienia wolności. W szczególności, że jest tak duży wyrok do odsiedzenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna 17 sierpnia, 2018 o 13:50

Witam, mój syn dostał godziny społeczne /180 – 30 miesięcznie przez 6 miesięcy/.
Właśnie kończy drugi miesiąc ale niestety we wrześniu zaczyna szkołę i ciężko będzie pogodzić godziny / bo może je odrabiać od 8-15/, co należy zrobić, bo niestety do połowy kary zabraknie mu miesiąca. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:11

Dzień Dobry Pani,
Proszę sprawę omówić z kuratorem. Jest możliwość zmiany okresu rozliczania godzin pracy. Kurator na pewno pomoże sprawę jak najlepiej rozwiązać.

Odpowiedz

pm 22 października, 2018 o 15:40

Czy fakt złożenia wniosku o odroczenie po skierowaniu już do procy wstrzyma wniosek kuratora o karę zastępczą.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 października, 2018 o 17:55

Dzień Dobry,
Trzeba w sprawie złożyć także wniosek o wstrzymanie wykonania kary.
Pozdrawiam

Odpowiedz

magdalena 12 września, 2023 o 20:29

dzień dobry moje pytanie jeśli maz odbywa kare w zk zostało mu jeszcze 5miesięcy miał tez prace społeczne ale po złożeniu wniosku sad mu je wstrzymał na okres przebywania zk i mojecpytanie czy może je odrobić w zk czy można złożyć jakiś wniosek o to

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 października, 2023 o 16:06

Dzień Dobry Pani Magdaleno,
Witam Panią serdecznie.
Pani Mąż może odrobić prace społeczne jak wyjdzie z ZK. W ZK nie można prac społecznych odrobić bo nie można 2 kar naraz odbywać.
Pozdrawiam serdecznie
adw. Daniel Anweiler
Zapraszam na mój podcast:
https://open.spotify.com/episode/5eKxKs1lQ3LxoZFJHFn3Uj?si=f407ba716b3f4bb3

Odpowiedz

Marcin 4 kwietnia, 2019 o 12:01

Witam proszę o pomoc zostałem skazany do prac społecznych mieszkam i pracuje w Niemczech co mam zrobić teraz

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2019 o 20:28

Może się Pan starać o odbycie kary za granicą.

Odpowiedz

Justyna 19 lutego, 2020 o 14:07

Witam, jak mam napisać wniosek o wstrzymanie prac społecznych na 2 miesiące z powodu wyjazdu do pracy za granicę w celu zarobienia pieniędzy na wysoką grzywnę .?

Odpowiedz

Sebastian 2 maja, 2021 o 12:41

Witam dostałem pracę społeczne lecz byłem sam w tym momencie od 1 marca miałem się wstawić lecz tylko raz byłem z powodu żony wrzuciła z Suwałki do mnie do nowego dworu mazowieckie i od tamtej pory nie mogę chodzić bo muszę zajmować się dziećmi żona choruje na schizofrenię a mamy dwujke małych dzieci.. Dostałem upomnienie od kuratora czy mogę jakoś się odwołać odroczyc do sytuacji gdy by było lepiej jej ze zdrowiem bo jest bardzo źle gdy ja bym poszedł siedzieć zabrali by dzieci nie mogę dopuścić do tej sytulacj. Co robić proszę o pomoc….

Odpowiedz

magdalena 12 września, 2023 o 20:14

dzień dobry moje pytanie jeśli maz odbywa kare w zk zostało mu jeszcze 5miesięcy miał tez prace społeczne ale po złożeniu wniosku sad mu je wstrzymał na okres przebywania zk i mojecpytanie czy może je odrobić w zk czy można złożyć jakiś wniosek o to

Odpowiedz

Dagmara 19 października, 2023 o 07:49

dzień dobry,

Dostałam 3 miesiące prac społecznych…proszę o informację za jaki czas od wykonania tych prac nie będę rejstrowana jako osoba karana w Krajowym Rejestrze Karnym???
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 20 października, 2023 o 12:54

Dzień Dobry,
Zatarcie skazania po odbyciu kary prac społecznych następuje z mocy prawa (samoczynnie) po 3 latach. Nie można przyśpieszyć.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: