Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Dwa rodzaje warunkowego zwolnienia

Daniel Anweiler31 stycznia 2023Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 1 lutego 2023

Dwa rodzaje warunkowego zwolnieniaNo tak są dwa rodzaje warunkowego zwolnienia. Czy możesz skorzystać z obu? Który wybrać? Od czego to zależy?

Dwa rodzaje warunkowego zwolnienia

W sumie sprawa jest prosta. Są dwa rodzaje wcześniejszego zakończenia odbywania kary. Chodzi tu o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Możesz zostać zwolniony z więzienia ale także warunkowe zwolnienie można uzyskać będąc na wolności.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary

Oczywiście podstawowym warunkowym przedterminowym zwolnieniem z odbycia reszty kary jest zwolnienie po odbyci minimum połowu kary. Aby skorzystać z tego zwolnienia musisz spełnić konkretne okoliczności. Przesłankami formalnymi zgodnie z art. 78 kodeksu karnego obecnie są upływ okresu wykonywania kary.

Art. 78 kodeksu karnego

§1

Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary.

§2

Skazanego określonego w art. 64 § 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 § 2 oraz skazanego, wobec którego wydano prawomocne postanowienie stwierdzające, że bezprawnie utrudniał wykonanie kary pozbawienia wolności, po odbyciu trzech czwartych kary.

§3

Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.

Drugi rodzaj warunkowego zwolnienia

Innym warunkowym zwolnieniem jest zwolnienie z odbycia reszty kary po rocznej przerwie w karze. O takie warunkowe zwolnienie możesz się ubiegać jak byłeś na rocznej przerwie. Nie ma znaczenia czy była ona w całości jeden rok czy dwa razy po 6 miesięcy czy w innych kawałkach. Ważne jest żeby Twoja kara lub suma kar do odbycia nie przekraczały 3 lat. Musisz także mieć odbyte minimum 6 miesięcy kary. To też nie musi być w jednym ciągu. Możesz wyjść na jedną przerwę, wrócić do Zakładu Karnego. Potem wyjść na kolejną przerwę i starać się o warunkowe zwolnienie.

Przy tym zwolnieniu nie stosuje się konieczności odbycia minimum połowy kary. Musi to być jednak minimum 6 miesięcy.

Z którego warunkowego zwolnienia skorzystać 

Oczywiście z tego do którego spełniasz warunki. Jeżeli spełniasz do obu to jak najbardziej. Są to instytucje prawa karnego wykonawczego które nazywają się tak samo ale mają różne podstawy prawne. Masz możliwość skorzystać z obu? Korzystaj. 

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

 

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne

Photo by Mikhail Pavstyuk on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: