Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy można uciec przed odwieszonym wyrokiem?

Daniel Anweiler21 czerwca 2018Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 21 czerwca 2018

Czy można uciec przed odwieszonym wyrokiemSpotykam się z pytaniami i opowieścią od klientów, którą można sprowadzić do takiego schematu.

„Ucieczka” przed wyrokiem

Udało się wyjść z sankcji przed ogłoszeniem wyroku albo dostałem odroczenie lub udało mi się wyjąć na przerwę. Sześć miesięcy to dużo a z czegoś trzeba żyć. Kumpel miał fuchę za granicę no to pojechałem. Popracuję trochę potem wrócę i załatwię sprawy z wyrokiem.

Za granicą poznałem fajną dziewczynę. Zamieszkaliśmy razem. I tak minęło w spokoju parę lat. Teraz wynajmujemy dom i mamy dwójkę dzieci, które już chodzą do przedszkola. Ułożyliśmy sobie tu życie. W sumie nie chcemy wracać do Polski ale pokazalibyśmy dzieciom kraj ich rodziców.

Czy polska Temida może o mnie zapomniała?

No i tu wkraczam do akcji. Pytanie: „Panie Mecenasie czy mój wyrok się przedawnił?”  albo „Czy można coś z nim zrobić bo życie mam już tu ułożone” „Czy mogę spokojnie pojechać do Polski?”

Odpowiadam. Wyrok się nie przedawnił. Gdy ty wyjechałeś z kraju w Twojej sprawie działo i dzieje się tak. 

Nie zgłosiłeś się do odbycia kary po upływie okresu odroczenia a nie złożyłeś także nowego wniosku o odroczenie. Nie wróciłeś po przerwie do Zakładu karnego. Sąd zatem często powoli i ociężale (z powodu ilości spraw) zarządził Twoje doprowadzenie. Kiedy to się nie udało, bo nie ma Cię w miejscu zamieszkania zarządził poszukiwania listem gończym. Kiedy po dłuższych poszukiwaniach nie udało się Cię odnaleźć postępowanie dotyczące wykonania kary zostaje zawieszone. Poszukiwania trwają jednak nadal. Może się zdarzyć, że zostanie wydany za Tobą ENA gdy ustalą że przebywasz za granicą.

Co oznacza zawieszenie postępowania?

Zawieszenie postępowania powoduje, że nie biegną terminy przedawnienia. W związku z tym nie możesz przeczekać wykonania wyroku za granicą.

Dlatego lepiej od razu nawet zaraz po wyjeździe starać się sprawy zamknąć. Można przecież wystąpić o kolejne odroczenie a gdy kara nie przekraczała jednego roku wnieść o jej zawieszenie. Po pierwszej przerwie można się starać o drugą przerwę a potem o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Opcji jest kilka nie można pozostawić spraw swojemu biegowi bo im dalej w las z upływem czasu tym mniejsze pole manewru dla przekonania sądu do swoich racji aby dać nową szansę.

*****

Warto także przeczytać.

Mieszkasz za granicą. Nie wiesz co się dzieje w Twojej sprawie sądowej. Jak to sprawdzić?

Gdy polskie ramię sprawiedliwości chce Cię dosięgnąć na emigracji.

Amnestia

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: