Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Daniel Anweiler12 marca 20193 komentarze

Ostatnia aktualizacja 2 lipca 2020

Warunkowe przedterminowe zwolnienieMoże się wydawać, że warunkowe przedterminowe zwolnienie to warunkowe zwolnienie i tyle. Jednakże w polskim prawie karnym wykonawczym są dwie instytucje o tej samej nazwie jednakże zupełnie od siebie różne. Jedno zwolnienie związane jest z odbyciem określonej długości kary. Drugie zależy od udzielonej wcześniej przerwy w karze a także tego czy Twoja kara nie jest dłuższa niż 3 lata.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu części kary

Każdy skazany odbywający karę w zakładzie karnym ma prawo najwcześniej po odbyciu połowy kary starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary. Wymóg odbycia połowy kary może zostać zaostrzony albo przez przepisy albo przez sąd. W przypadku przepisów wygląda to następująco. Skazanie w ramach recydywy oznacza, że możesz skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienie po odbyciu 2/3 kary. Skazanie w ramach multirecydywy oznacza, że możesz skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia po odbyciu 3/4 kary. To samo dotyczy w przypadku skazania w ramach art 65 k.k. Jest to uczynienie sobie z przestępstwa stałego źródła utrzymania albo działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.

Sąd w wyroku może orzec, że będziesz mógł skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia późnij niż określają to przepisu kodeksu karnego. 

Okres próby na jaki sąd warunkowo Cię zwolni to minimum 2 lata a max. 5 lat gdyż jest to okres pozostałej kary do odbycia. W przypadku multirecydywy jest to min. 3 lata a w przypadku kary 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności jest to 10 lat próby.

Gdy w okresie próby a także w ciągu 6 miesięcy po jej upływie nie odwołano warunkowego przedterminowego zwolnienia to karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

Ma to ogromne znaczenia dla zatarcia skazania gdyż okres potrzebny do zatarcia liczy się od chwili wykonania kary a zatem w tym przypadku od chwili warunkowego zwolnienia.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie po rocznej przerwie w karze

Aby starać się o to warunkowe przedterminowe zwolnienie najpierw musisz uzyskać dwie półroczne przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Po ich uzyskaniu jeżeli odbyłeś minimum 6 miesięcy pozbawienia wolności możesz złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Sąd uznając, że może Ci udzielić warunkowego przedterminowego zwolnienia określi okres Twojej próby. Jest jednak jeden haczyk. Twoja kara lub suma kar do odbycia nie może przekraczać 3 lat. Liczą się wszystkie kary odbywane w ciągu.

*****

Mam swój kanał na You Tube – Prawo w Minutę – prawnicze espresso. Zapraszam Cię do obejrzenia moich vlogów oraz subskrypcji. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

K. 19 marca, 2019 o 13:55

Odwieszone 4 miesiące +kara 2 lata odsiedziane juz 7miesiecy kiedy można się starać o wpz ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 kwietnia, 2019 o 14:42

Dzień Dobry,
Najwcześniej po połowie kary.

Odpowiedz

KacperZ 2 lipca, 2020 o 16:40

Dzień dobry
Czy odroczenie wykonania kary( na jeden rok) również jest liczone do warunkowego zwolnienia jak przerwa w odbywaniu kary ?
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: