Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Daniel Anweiler08 listopada 20184 komentarze

Ostatnia aktualizacja 8 listopada 2018

Warunkowe przedterminowe zwolnienieW jednym z wpisów omówiłem już kwestie co zrobić gdy uzyska się dwa odroczenia wykonania kary. Teraz pogłębię temat. Wiesz już też z wpisu, że zawieszenie postępowania wykonawczego może też wliczać się do okresu odroczenia kary. Jednym słowem jeżeli z tych samych powodów miałeś odroczoną karę lub zawieszone postępowania wykonawcze to możesz się starać o warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Niestety nie ma tak prosto. Kara orzeczona nie może przekraczać jednego roku. Tylko w przypadku kiedy popełniłeś czyn przed 1 lipca 2015 roku to możesz się starać o warunkowe zawieszenie wyroku gdzie kara orzeczona nie przekracza 2 lat.

Co po upływie roku od uzyskania pierwszego odroczenia należy zatem zrobić. Najpierw trzeba dokładnie sprawdzić kiedy przypada data końca odroczenia. Jest to na tyle ważne gdyż sąd może zarządzić doprowadzenie do zakładu karnego bez wzywania do stawienia. W związku z tym trzeba zaraz z upływem terminu odroczenia złożyć wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary. Wraz z samym wnioskiem trzeba złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary gdyż sam wniosek o warunkowe zawieszenie nie wstrzymuje tego, że możemy zostać doprowadzeni lub otrzymać „bilet” do zakładu karnego.

Wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary podlega opłacie. Jest to 100 zł. Opłatę można wnieść na konto sądu albo gotówką w kasie sądu.

W samym wniosku oprócz zawarcia wniosku o wstrzymanie wykonania wyroku trzeba zawrzeć uzasadnienie, które przekona sąd,  że warto dać ci szansę i po rocznym odroczeniu warunkowo zawiesić wykonanie kary. O tym szczegółowo napiszę w kolejnym wpisie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magdalena 9 listopada, 2018 o 09:16

Witam… Jesli czyn zostal popelniony w 2011 roku a kara przekraca 2 lata czyli 2 lata i 6 miesiecy?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 listopada, 2018 o 12:45

Dzień Dobry Pani Magdaleno,
Witam Panią serdecznie!
Niestety nie ma możliwości zawieszenia takiego wyroku.

Odpowiedz

andrzej 4 marca, 2023 o 13:11

Dzień dobry, czy jeśli przez 1 rok miałem wstrzymane wykonanie kary to czy mogę wnioskować o jej zawieszenie o ile spełniam pozostałe warunki ? pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 marca, 2023 o 22:18

Dzień Dobry,
Jeżeli miał Pan odroczenie a nie wstrzymanie wykonania kary to kiedyś po roku można było wystąpić o zawieszenie wykonania kary. Obecnie nie ma już takiej możliwości.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: