Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zażalenie na odmowę warunkowego zwolnienia

Daniel Anweiler23 czerwca 2021Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 23 czerwca 2021

Zażalenie na odmowę warunkowego zwolnieniaW poprzednim wpisie opowiedziałem Ci jak wygląda posiedzenie o warunkowe zwolnienie. Może się zdarzyć, że nie jesteś zadowolony z orzeczenia o warunkowym zwolnieniu.

Może nie udało się wyjść na warunkowe? Czy pisać zażalenie na odmowę warunkowego zwolnienia ?

Zażalenie na odmowę warunkowego zwolnienia

Każde orzeczenie o warunkowym zwolnieniu, czy to odnowa czy zgoda jest wykonalna od razu. No chyba, że swój sprzeciw zgłosi prokurator.

To, że jest wykonalne postanowienie od razu oznacza, że jak dostaniesz warunkowe zwolnienie, bez sprzeciwu, to wychodzisz od razu.

Postanowienie o warunkowe zwolnienie nie jest jednak prawomocne przy wydaniu go przez sąd penitencjarny. Oznacza to, że każde ze stron tj. Ty i prokuratura możecie je zaskarżyć.

W przypadku zgody na warunkowe zwolnienie zażalenie, czasem pomimo braku sprzeciwu, może złożyć prokuratura.

W przypadku braku zgody na warunkowe zwolnienie masz prawo złożyć zażalenie.

Jak i gdzie złożyć zażalenie na odmowę warunkowego zwolnienia?

Zażalenie na odmowę warunkowego zwolnienia możesz złożyć w terminie 7 dni od dnia posiedzenia sądowego w sprawie warunkowego zwolnienia. Terminu trzeba dotrzymać.

Złożenie zażalenia po tym terminie spowoduje jego odrzucenie jako złożonego właśnie po terminie. W przypadku postanowień w postępowaniu wykonawczym nie składa się wniosku o uzasadnienie. Nie jest tak samo jak z wyrokiem.

Zażalenie na warunkowego zwolnienia składa się do sądu wyższej instancji niż sąd penitencjarny czyli sądu apelacyjnego. Składa się jednak za pośrednictwem sądu penitencjarnego.

Oznacza to, że zażalenie składasz na biurze podawczym sądu penitencjarnego albo wysyłasz pocztą na jego adres. Posłanie listu w ostatni dzień pocztą oznacza, że zachowałeś termin.

W zażaleniu na odmowę warunkowego zwolnienia piszesz, że zaskarżasz postanowienie w całości. Musisz uzasadnić dlaczego nie zgadzasz się z orzeczeniem sądu.

Wskaż, że sąd błędnie ocenił Twoje starania o warunkowe zwolnienie (jak się przygotować do warunkowego zwolnienia piszę tutaj).

W szczególności jeżeli masz dobrą opinię z Zakładu Karnego lub od kuratora, stałą pracę albo zagwarantowaną pracę jak wyjdziesz oraz nie wiele z wyroku do odbycia to są to podstawy do orzeczenia o warunkowym zwolnieniu.

Jeżeli sąd postanowił inaczej musisz pokazać w zażaleniu, że jednak był w błędzie.

Podsumowanie

Jak nie zgadzasz się z postanowieniem o nieudzieleniu Ci warunkowego zwolnienia to możesz złożyć na nie zażalenie. Masz na to 7 dni.

Nie składasz wniosku o uzasadnienie postanowienia ani nie czekasz na jego doręczenie.

Zażalenie składasz do sądu apelacyjnego ale za pośrednictwem sądu penitencjarnego.

W uzasadnieniu podajesz dlaczego nie zgadzasz się z uzasadnieniem sądu o nie udzieleniu Ci zgody na warunkowe zwolnienie.

Zapraszam na mój Kanał na You Tube:


Zapraszam Cię też na mój podcast:

Photo by Mohamed Nohassi on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: