Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wniosek o odroczenie kary

Daniel Anweiler12 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 12 października 2020

Wniosek o odroczenie karyChcesz odroczyć wykonanie swojej kary pozbawienia wolności. Żeby to zrobić musisz złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary koniecznie z wnioskiem o wstrzymanie jej wykonania. No i oczywiście chcesz żeby sąd się do niego przychylił. Musisz go zatem dobrze uzasadnić i poprzeć dowodami. Jak to zrobić?

Wniosek o odroczenie wykonania kary – gdzie i kiedy?

Wniosek o odroczenie wykonania kary składasz do sądu który skazał Cię w I instancji. Jest to sąd jaki będzie zajmował się wykonaniem Twojej kary. Taki wniosek najlepiej złożyć od razu jak skazanie będzie prawomocne. Nie czekaj na zaproszenie do odbycia kary czyli tzw: „bilet”. Jak będziesz się ociągać z wnioskiem możesz zmniejszyć swoje szanse na uzyskanie odroczenia wykonania kary.

Co musi zawierać wniosek ?

Wniosek o odroczenie wykonania kary musi zawierać wskazanie jaką karę chcesz aby była odroczona. Musisz też wskazać na jaki okres chcesz aby odroczyć wykonanie Twojej kary. Zazwyczaj jest to okres 6 miesięcy.

W dalszej kolejności wskazujesz z jakiej przyczyny chcesz odroczyć wykonanie kary. Muszą to być okoliczności jedne z dwóch kategorii. Dotyczą one Twojego zdrowia lub Twojej sytuacji rodzinnej. Możesz o tym przeczytać tutaj.

Uzasadnienie wniosku

Następnie musisz napisać uzasadnienie swojego wniosku.  Po pierwsze trzeba wskazać, że Twoje problemy zdrowotne nie są wymysłem ostatniego tygodnia, choć nie ma reguły w tym zakresie, to nie mogą to być problemy jakie pojawiły się dopiero ostatnio. W tym zakresie Sąd będzie bardzo podejrzliwy. Będzie po prostu myślał, że specjalnie sobie teraz ustawiasz pod odroczenie leczenie. Oczywiście może się tak właśnie zdarzyć, że stres związany z konieczności odbycia kary spowoduje u Ciebie jakąś chorobę. Wtedy trzeba taką okoliczność bardzo dobrze uargumentować. Zdarzały mi się w pracy już takie przypadki od problemów kardiologicznych poprzez problemy neurologiczne które się ujawniły pod olbrzymim stresem.

Zazwyczaj jednak masz już dawniej stwierdzoną jakąś jednostkę chorobową. Musisz w uzasadnieniu podać najlepiej od początku jak nastąpiła diagnoza oraz jak przebiega leczenie. Na potwierdzenie tego musisz dołączyć jak najwięcej dokumentacji medycznej. Musisz także wnieść o dowód z opinii biegłego lub biegłych aby to oni wskazali sądowi, najlepiej po zbadaniu Ciebie, czy możesz odbywać karę w Zakładzie Karnym.

Uzasadnienie odroczenia z powodów rodzinnych

Odroczenie z powodów rodzinnych wymaga wskazania, że osadzenie Cię w zakładzie karnym pociągnie dla rodziny ciężkie skutki. W doktrynie podaje się, że chodzi tu np. o pomoc w dokończeniu sianokosów czy też przygotowanie gospodarstwa na zimę. Z mojej praktyki okolicznościami rodzinnymi które sąd bierze pod uwagę są: konieczność zapewnienia utrzymania rodzinie, pomoc chorym osobą z rodziny choć ta okoliczność bardzo rzadko jest przez sąd uznawana.

Generalnie musisz wskazać, że tylko ty pracujesz a rodzina bez Twojej pomocy nie poradzi sobie z zapłatą standardowych zobowiązań. Chodzi o opłaty takie jak czynsz, prąd, gaz, kredyt a także żywność czy ubiór. Podaj ile wynoszą te opłaty i pokaż sądowi że Ty je ponosisz. Musisz także wskazać dlaczego rodzina o którą dbasz finansowo nie może sobie sama poradzić. Może to być np. praca tylko na pół etatu bez możliwości i widoków na szybką zmianę, bezrobocie bez możliwości szybkiego znalezienia pracy albo po prostu wydatki są na tyle wysokie a dochody na tyle niskie, że z jednej pensji nie da się utrzymać.

Jak złożyć wniosek o odroczenie kary ?

Wniosek na końcu musisz podpisać. Do wniosku dołącz potwierdzenie opłaty 80 zł na konto sądu do którego składasz wniosek. Jest to opłata sądowa od wniosku.

Wniosek o odroczenie wykonania kary składasz albo osobiście na biurze podawczym albo wysyłasz listem poleconym poczty polskiej.

Photo by Tetiana SHYSHKINA on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: