Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Co zrobić po skazaniu?

Daniel Anweiler03 września 2021Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 4 września 2021

Co zrobić po skazaniuZostałeś skazany przez Sąd na karę. Co dalej zrobić po skazaniu? W zależności od tego jaka jest kara masz zawsze kilka możliwości działania. Skazanie na karę, nawet pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia to nie koniec świata.

Co zrobić po skazaniu?

Może się okazać, że sąd skazał Cię na grzywnę. W takim wypadku po uprawomocnieniu się wyroku Sąd wezwie Cię do jej zapłaty w ciągu 30 dni. Grzywnę możesz oczywiście zapłacić. Nie możesz jednak prosić nikogo z poza najbliższej rodziny żeby to za Ciebie zrobił. W przypadku gdy nie masz na grzywnę i nic nie zrobisz sprawa zostanie skierowana do egzekucji do komornika. Gdy on nic nie sciąganie zamienią Ci grzywnę na prace społeczne.

Możesz także zacząć działać w sprawie. Przede wszystkim możesz złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Możesz skorzystać z mojego darmowego e-booka (wzoru) jak to zrobić.

Kara ograniczenia wolności

Sąd mógł Cię skazać na karę ograniczenia wolności czyli na tzw. „odróbki”. Możesz oczywiście, tak jak grzywnę, wykonać karę od razu kiedy wezwie Cię kurator do stawienia się i wykonywania prac we wskazanym miejscu.

Jeżeli jakieś przeszkody nie pozwalają Ci na wykonywanie prac społecznych możesz starać się o ich odroczenie. Jeżeli nie możesz w ogóle odrabiać a masz pracę na umowę o pracę to możesz starać się o zmianę obowiązku wykonywania prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia.

Kara pozbawienia wolności

Jeżeli kara w wyroku nie jest wyższa niż 18 miesięcy pozbawienia wolności to możesz złożyć wniosek o dozór elektroniczny. We wniosku możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. W takim przypadku czekasz do czasu aż zapadnie rozstrzygnięcie co do wstrzymania wykonania kary ze stawieniem się w Areszcie Śledczym.

Gdy Twój wyrok i orzeczona w nim kara przekraczają 18 miesięcy możesz starać się o odroczenie jej wykonania. Nie ma znaczenia jak długi jest wyrok do odsiadki, odroczenie jest możliwe z każdym wyrokiem.

Jak przygotować wniosek o odroczenie możesz przeczytać tutaj. Jak wcześniej przygotować się do odroczenia możesz przeczytać tutaj. W sprawie o odroczenie możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Tak jak powyżej pisałem ws. dozoru.

Masz jakieś pytania napisz przez Whatsapp.

 

Zapraszam do oglądania, komentowania i subowania mojego kanału na You Tube:

Zapraszam też do posłuchania mojego podcastu. Posłuchaj, polub, zasubskrybuj.

Photo by Shuttergames on Unsplash

#adwokat #danielanweiler #sprawakarna #obronca #katowice

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: