Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Kto może zapłacić grzywnę za skazanego?

Daniel Anweiler14 sierpnia 201615 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 9 listopada 2023

kto może zapłacić grzywnę za skazanegoSpotkałem się ostatnio z pytaniem mojego klienta czy musi sam wpłacić swoją grzywnę czy też może zrobić to za niego ktoś inny? Kto może zapłacić grzywnę za skazanego? 

Kto może zapłacić grzywnę za skazanego?

Otóż sytuacja prawna wygląda następująco. Zgodnie z zasadą prawa karnego każdy odpowiada sam za swoje przestępstwo i nie można go „wyręczyć” w odbywaniu kary, a w tym przypadku w zapłacie grzywny.

Co się zatem może stać gdy ktoś wpłaci za Ciebie grzywnę albo Ty wpłacisz ją za kogoś? Przecież to chyba nic wielkiego?

A jednak nie. Po pierwsze taka grzywna nie będzie uznana za zapłaconą. Kara tym samym nie będzie dalej wykonana to znaczy, że skazany musi wpłacić ją sam, żeby nie narazić się na przymusową komorniczą egzekucję. Wpłacone pieniądze nie będą jednak zwrócone. Ulegną one przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Stanowi o tym art 57 § 3 kodeksu wykroczeń.

Czy coś grozi za wpłacenie grzywny za kogoś innego?

To nie wszystko. Wpłacający grzywnę za kogoś narażasz się na odpowiedzialność za wykroczenie z art 57 kodeksu wykroczeń. Zagrożone jest ono kara aresztu lub grzywny. Można zatem „zapłacić” grzywnę „podwójnie”. Za znajomego i za siebie. Sądy bardzo nie lubią gdy płaci się grzywnę za kogoś i wymierzają karę, za zwyczaj też grzywny, w górnych granicach tzn. ok 5000 zł. Zagrożenie karą za wykroczenie dotyczy zapłaty grzywny za przestępstwo albo wykroczenie, a także za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe.

Karane jest nie tylko samo zapłacenie za kogoś grzywny ale także organizowanie lub przeprowadzanie publicznej zbiórki ofiar na uiszczenie grzywny a także ofiarowanie skazanemu lub osobie dla niego najbliższej pieniędzy na zapłatę grzywny.

Kto może wpłacić grzywnę za skazanego?

Jedynymi osobami które mogą zapłacić grzywnę za kogoś to osoby najbliższe dla skazanego czyli mąż, żona, brat, siostra, rodzice albo dzieci. Jako jedyni są wyłączeni z kręgu osób karanych za wykroczenie ale co ważniejsze wpłacona przez nich grzywna jest „ważna” to znaczy, że ulega zaliczeniu na grzywnę i nie podlega przepadkowi. 

Najlepiej zatem wpłacić grzywnę samemu. Kiedy to możesz zrobić dowiesz się tutaj.

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

 

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne #grzywna #rozłożenienaraty #umorzeniegrzywny

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anonim 11 września, 2017 o 08:49

A jak nie mam ślubu z chłopakiem a mamy małe dziecko to mogę zapłacić za niego grzywnę?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 września, 2017 o 13:21

Dzień Dobry,
Może Pani wpłacić jako osoba pozostająca we wspólnym pożyciu czyli także osoba najbliższa.

Odpowiedz

Luiza Sturgulewska 22 czerwca, 2018 o 06:25

Mój mąż ma do zapłaty karę grzywną w wysokości 1000 zł. Ale pytanie polega na twym czy jak zapłaci karę grzywną czy uniknie zakładu karnego. Bardzo prosze2o szybkie odpisanie

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2018 o 11:43

Dzień Dobry Pani Luizo,
Witam Panią serdecznie!
Czy Pani mąż ma jeszcze oprócz grzywny jakąś inną karę. Bo jeżeli tak to sama wplata grzywny nie spowoduje, że nie zostanie osadzony w Zakładzie Karnym.
W przypadku gdyby kara grzywny została zamieniona na karę pozbawienia wolności to wplata grzywny spowoduje, że nie będzie musiał się stawiać w Zakładzie Karnym.

Odpowiedz

Agnieszka 22 sierpnia, 2018 o 11:55

Witam mam pytanie znajomy odsiaduje karę która mu się nie długo kończy. Dowiedział się teraz ze grzywna nie została zapłacona co mu może za to grozic

Odpowiedz

Agnieszka 22 sierpnia, 2018 o 11:58

Witam mam pytanie znajomy odsiaduje karę która mu się kończy i okazało się że nie wypłacono grzywny co może mu za to grozić

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:01

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Ktoś z jego rodziny może wpłacić grzywnę gdyż inaczej może zostać zamieniona na karę więzienia. Nawet jakby się tak stało można się z tej kary uwolnić wpłacając grzywnę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika 30 stycznia, 2023 o 18:39

Witam … A jeśli mój mąż odbywa już karę .. można to zamienic za grzywnę i Go wykupić. . dodam że wyrok jest niski.. ale chcielibyśmy Go wykupić ..jakie są szanse

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 stycznia, 2023 o 23:56

Dzień Dobry, Niestety jeżeli kara odbywana nie jest karą zastępczą za nie zapłaconą grzywnę to nie można się wykupić. Polecam skorzystać z dozoru elektronicznego czyli tzw. opaski.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Gość 25 sierpnia, 2018 o 12:16

Witam. Czy czy jeśli jako osoba z rodziny wpłaciłam grzywnę, ale okazuje się że to był błąd. Czy jest możliwość cofnięcia tej wpłaty? Zostałam oszukana, kara była już odsiadywana, poproszono mnie o wpłatę i obiecano że otrzymam od razu zwrot pieniędzy (obiecała mi to osoba która była ukarana).

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 września, 2018 o 19:38

Dzień Dobry Pani.
Gdzie Pani wpłaciła grzywnę? Do sądu. Jeżeli tak to proszę napisać, żeby Pani zwrócili. Jeżeli jakiemuś członkowi rodziny proszę go wezwać do zwrotu pieniędzy.

Odpowiedz

Iza 9 marca, 2019 o 22:24

Dobry wieczór co mogę zrobić z kara 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata.Za alimenty oraz karę 6miesiecy bez zawieszenia już.Czy mogę je na coś zamienić.Msm bardzo trudna sytuację rodzinną.Nie mogę odbyć kary.

Odpowiedz

Iza 9 marca, 2019 o 22:25

Dobry wieczór co mogę zrobić z kara 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata.Za alimenty oraz karę 6miesiecy bez zawieszenia już.Czy mogę je na coś zamienić.Mam bardzo trudna sytuację rodzinną.Nie mogę odbyć kary.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 marca, 2019 o 10:51

Dzień Dobry Pani Izo,
Witam Panią serdecznie!
Może się Pani starać o odbycie 6 miesięcy w SDE. Jeżeli sąd chciałby odwiesić karę to proszę złożyć wniosek o zamianę wyroku na prace społeczne czy też grzywnę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafal 15 marca, 2023 o 13:10

Dzien dobry panu dowiedzialem sie ze mam wyrok do odziecenia w polce za prace czy grzywnom tak mowil pan policjant a w sondzie mowia co innego niemiec wplacil pieniadze i nadal jest problem

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: