Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Kto może zapłacić grzywnę za skazanego?

Daniel Anweiler14 sierpnia 201612 komentarzy

Kto może zapłacić grzywnę za skazanegoSpotkałem się ostatnio z pytaniem mojego klienta czy musi sam wpłacić swoją grzywnę czy też może zrobić to za niego ktoś inny?

Otóż sytuacja prawna wygląda następująco. Zgodnie z zasadą prawa karnego każdy odpowiada sam za swoje przestępstwo i nie można go “wyręczyć” w odbywaniu kary, a w tym przypadku w zapłacie grzywny.

Co się zatem może stać gdy ktoś wpłaci za Ciebie grzywnę albo Ty wpłacisz ją za kogoś? Przecież to chyba nic wielkiego?

A jednak nie. Po pierwsze taka grzywna nie będzie uznana za zapłaconą. Kara tym samym nie będzie dalej wykonana to znaczy, że skazany musi wpłacić ją sam, żeby nie narazić się na przymusową komorniczą egzekucję. Wpłacone pieniądze nie będą jednak zwrócone. Ulegną one przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Stanowi o tym art 57 § 3 kodeksu wykroczeń.

To nie wszystko. Wpłacający grzywnę za kogoś narażasz się na odpowiedzialność za wykroczenie z art 57 kodeksu wykroczeń. Zagrożone jest ono kara aresztu lub grzywny. Można zatem “zapłacić” grzywnę “podwójnie”. Za znajomego i za siebie. Sądy bardzo nie lubią gdy płaci się grzywnę za kogoś i wymierzają karę, za zwyczaj też grzywny, w górnych granicach tzn. ok 5000 zł. Zagrożenie karą za wykroczenie dotyczy zapłaty grzywny za przestępstwo albo wykroczenie, a także za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe.

Karane jest nie tylko samo zapłacenie za kogoś grzywny ale także organizowanie lub przeprowadzanie publicznej zbiórki ofiar na uiszczenie grzywny a także ofiarowanie skazanemu lub osobie dla niego najbliższej pieniędzy na zapłatę grzywny.

Jedynymi osobami które mogą zapłacić grzywnę za kogoś to osoby najbliższe dla skazanego czyli mąż, żona, brat, siostra, rodzice albo dzieci. Jako jedyni są wyłączeni z kręgu osób karanych za wykroczenie ale co ważniejsze wpłacona przez nich grzywna jest “ważna” to znaczy, że ulega zaliczeniu na grzywnę i nie podlega przepadkowi. 

Najlepiej zatem wpłacić grzywnę samemu. Kiedy to możesz zrobić dowiesz się tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: