Spotkałem się ostatnio z pytaniem mojego klienta czy musi sam wpłacić swoją grzywnę czy też może zrobić to za niego ktoś inny?
Otóż sytuacja prawna wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co. Zgodnie z zasadÄ… prawa karnego każdy odpowiada sam za swoje przestÄ™pstwo i nie można go “wyrÄ™czyć” w odbywaniu kary, a w tym przypadku w zapÅ‚acie grzywny.
Co się zatem może stać gdy ktoś wpłaci za Ciebie grzywnę albo Ty wpłacisz ją za kogoś? Przecież to chyba nic wielkiego?
A jednak nie. Po pierwsze taka grzywna nie będzie uznana za zapłaconą. Kara tym samym nie będzie dalej wykonana to znaczy, że skazany musi wpłacić ją sam, żeby nie narazić się na przymusową komorniczą egzekucję. Wpłacone pieniądze nie będą jednak zwrócone. Ulegną one przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Stanowi o tym art 57 § 3 kodeksu wykroczeń.
To nie wszystko. WpÅ‚acajÄ…cy grzywnÄ™ za kogoÅ› narażasz siÄ™ na odpowiedzialność za wykroczenie z art 57 kodeksu wykroczeÅ„. Zagrożone jest ono kara aresztu lub grzywny. Można zatem “zapÅ‚acić” grzywnÄ™ “podwójnie”. Za znajomego i za siebie. SÄ…dy bardzo nie lubiÄ… gdy pÅ‚aci siÄ™ grzywnÄ™ za kogoÅ› i wymierzajÄ… karÄ™, za zwyczaj też grzywny, w górnych granicach tzn. ok 5000 zÅ‚. Zagrożenie karÄ… za wykroczenie dotyczy zapÅ‚aty grzywny za przestÄ™pstwo albo wykroczenie, a także za przestÄ™pstwo albo wykroczenie skarbowe.
Karane jest nie tylko samo zapłacenie za kogoś grzywny ale także organizowanie lub przeprowadzanie publicznej zbiórki ofiar na uiszczenie grzywny a także ofiarowanie skazanemu lub osobie dla niego najbliższej pieniędzy na zapłatę grzywny.
Jedynymi osobami które mogÄ… zapÅ‚acić grzywnÄ™ za kogoÅ› to osoby najbliższe dla skazanego czyli mąż, żona, brat, siostra, rodzice albo dzieci. Jako jedyni sÄ… wyłączeni z krÄ™gu osób karanych za wykroczenie ale co ważniejsze wpÅ‚acona przez nich grzywna jest “ważna” to znaczy, że ulega zaliczeniu na grzywnÄ™ i nie podlega przepadkowi.Â
Najlepiej zatem wpłacić grzywnę samemu. Kiedy to możesz zrobić dowiesz się tutaj.