Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zapomniane zatarcie skazania

Daniel Anweiler22 listopada 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 22 listopada 2020

Zapomniane zatarcie skazaniaPrzytrafiło Ci się kiedyś skazanie? Nie było to nic poważnego, a nawet gdybyś był na karę pozbawienia wolności skazany to już dawno „spłaciłeś swój dług” wobec społeczeństwa. Spokojnie sobie pracujesz ale chciałbyś zmienić pracę na lepszą. Może też się zdarzyć, że miałeś kolejną „wpadkę” z porządkiem prawnym. Myślisz sobie spokojnie moje skazanie na pewno się już zatarło. Idziesz po zaświadczenie o niekaralności z KRK a tu okazuje się, że Twoje skazanie nadal widnieje. Jest to takie zapomniane zatarcie skazania bo pomimo, że zatarcie już powinno nastąpić to jednak skazania nadal jest widoczne.

Co zrobić gdy Twoje skazanie nadal jest w KRK ?

Po pierwsze nie panikować.

Po drugie sprawdzić w przepisach czy skazanie na pewno się zatarło w związku z upływem czasu. Możesz o tym przeczytać tutaj.

Jeżeli skazanie się nie zatarło jeszcze z powodu faktu, że określony w przepisach termin jeszcze nie upłynął musisz niestety czekać. Tylko w jednym przypadku możesz wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania. Ma to miejsce w przypadku gdy Twoja kara nie przekraczała 3 lat a od jej wykonania, darowania czy przedawnienia wykonania minęło min. 5 lat. Wtedy możesz złożyć wniosek o zatarcie skazania. Wzór wniosku możesz znaleźć tutaj. Zapraszam do skorzystania z niego. Jest z objaśnieniami i bezpłatny.

Co gdy przydarzy się zapomniane zatarcie skazania ?

W przypadku gdy masz zapomniane zatarcie skazania to możesz wystąpić o zatarcie tego skazania do Ministerstwa Sprawiedliwości lub do sądu który Cię skazał. Osobiście polecam występowanie do sądu który Cię skazał o zatarcie zapomnianego skazania gdyż to ten sąd ma akta sprawy. Może zatem sprawdzić czy rzeczywiście skazanie powinno być zatarte i po prostu zaraportować do Rejestru Karnego, że Twoje skazanie już się zatarło. W związku z tym zostanie ono wykreślone z KRK.

Pismo może wyglądać bardzo prosto. Wystarczy, że napiszesz dołączając Twoją kartę karną z widniejącym skazaniem, że zgodnie z prawem skazanie się zatarło i wnosisz o jego wykreślenie z KRK. Cała operacja nie powinna trwać długo. Żeby pośpieszyć pracę sądu napisz, że jest Ci to potrzebne do pracy zawodowej. Wskaż, że możesz z tego powodu mieć szkodę w majątku bo nie dostaniesz nowej pracy a konkurs już wygrałeś. To przyśpieszy działania sądu.

Zapomniane zatarcie skazania z zagranicy

Może też się zdarzyć, że masz skazanie z zagranicy. Widnieje ono w Karcie Karnej. Takie skazanie nie jest jednak przeszkodą do zatarcie skazania polskich wyroków.

Zapraszam Cię na mój vlog o zatarciu skazania.

 

Photo by Mason Kiesewetter on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: