Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zatrzymanie na ENA

Daniel Anweiler12 marca 2021Komentarze (0)

Zatrzymanie na ENAWyjechałeś za granicę, zostawiłeś w Polsce nie do końca załatwione sprawy. Wydaje się, że za granicą Cię nie znajdą. Przecież to takie “pierdoły”, nie będą szukali. Za niezapłacone alimenty sprawa karna, prowadzenie na “podwójnym gazie” czy jakieś oszustwo w Internecie. Mały wyrok, może nawet tylko ograniczenie wolności czyli odróbki. Niestety któregoś dnia zatrzymuje Cię policja albo wracasz do kraju i na granicy przy kontroli przez obcą straż graniczną zostajesz zatrzymany. Tak zazwyczaj zaczyna się zatrzymanie na ENA.

Zatrzymanie na ENA

Niestety stało się. Jesteś zatrzymany. Polskie ramię wymiaru sprawiedliwości Cię dosięgnęło. Co daje robić?

Na pewno będzie wszczęta procedura wykonanie ENA w kraju gdzie Cię zatrzymano. Co możesz zrobić w takim przypadku zależy w głównej mierze od kraju gdzie Cię zatrzymano. Jednakże zanim Cię wydadzą do Polski możesz spróbować sprawę z polskim systemem sprawiedliwości załatwić.

Sprawa w Polsce

Od czego zacząć?

Po pierwsze musisz upoważnić obrońcę w Polsce. Może to być adwokat lub radca prawny. Sprawy sam nie załatwisz zatem potrzebujesz jego pomocy bo nikt z rodziny w sprawie karnej nie może się reprezentować jako obrońca. No chyba, że jest adwokatem lub radcą prawnym.

Po drugie konieczne jest aby Twój obrońca przeanalizował sprawę w Polsce pod kątem tego dlaczego Cię poszukują aż za granicą.

Może się okazać, że miałeś wyrok bez zawieszenia i w tej sprawie trzeba podziałać, żebyś mógł spokojnie sprawę zamknąć i wrócić do kraju odbyć cześć kary być może nawet w dozorze elektronicznym.

Jak miałeś wyrok w zawieszeniu i Sąd Ci go odwiesił to warto sprawdzić dlaczego. Być może nie wykonałeś jakiegoś obowiązku np. nie zapłaciłeś zadośćuczynienia pokrzywdzonemu. Warto zatem zrobić taką wpłatę. Mając potwierdzenie wpłaty możesz złożyć wniosek od sądu o zmianę postanowienia. 

Gdy miałeś karę grzywny i zamieniono Ci ją na odsiadkę. Po prostu wpłać grzywnę i będzie po sprawie.

Jak masz prace społeczne zamienione na zastępczą karę pozbawienia wolności możesz złożyć wniosek, że przyjedziesz do kraju i odrobisz prace.

Jak widzisz jest wiele możliwość. Zatrzymanie na ENA nie musi oznaczać konieczność “przymusowej” wizyty w Polsce.

Kiedy działać ze sprawami w Polsce ?

Zgodnie ze starą zasadą lekarską lepiej zapobiegać a nie leczyć zacznij działać zanim Cię zatrzymają. Nie czekaj aż “karzące ramię sprawiedliwości” wyciągnie po Ciebie swoją dłoń. Uprzedź działania to zawsze lepiej wygląda w sądzie jak sam z inicjatywą wychodzisz.

Daniel Anweiler – adwokat Katowice

*****

Zapraszam Cię na mój kanał na You Tube.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: