Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy można starać się o niekaralność ?

Daniel Anweiler07 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 29 lipca 2022

Czy można starać się o niekaralnośćSkazanie na karę a w szczególności na karę pozbawienia wolności może porządnie namieszać w życiu. Odbywanie kary nie trwa, w większości przypadków, jednak wiecznie. Po wyjściu na wolność można zacząć nowe życie. Niestety wpis o skazaniu „w papierach” może porządnie namieszać w planach na nowe życie. Z pomocą przychodzi instytucja zatarcia skazania. Czy zatem można starać się o niekaralność ?

Czym jest niekaralność?

Niekaralność to stan prawny w którym możesz powiedzieć, że jesteś osobą niekaraną. Większość osób nigdy nie ma z tym problemu ale może się tak zdarzyć, że zostałeś skazany. Co wtedy z niekaralnością. Z pomocą przychodzi „fikcja prawna” w postaci zatarcia skazania. Oznacza to, że po zatarciu skazania możesz mówić, że jesteś osobą niekaraną i w świetle prawa tak jest. Czyli niekaralność jest brakiem wpisu w Karcie Karnej z powodu tego, że skazanie się zatarło.

Czy można starać się o niekaralność ?

Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego to nie staranie się o niekaralność. Zatem czy i jak można starać się o niekaralność. Staranie się o niekaralność to wystąpienie o zatarcie skazania. Można to zrobić tylko w jednym przypadku. Sąd może, na Twój wniosek zarządzić zatarcie skazania. Jeżeli przestrzegałeś  porządku prawnego, a wymierzona Ci kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat, już po upływie 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania możesz starać się o zatarcie. Skorzystaj z wzoru wniosku o zatarcie skazania

Pozostałe kary począwszy od grzywny, której zatarcie skazania następuje po 1 roku od jej wykonania poprzez prace społeczne (zatarcie skazania po 3 latach od wykonania) po pozostałe kary zatarcie skazania następuje z mocy prawa. Znaczy to, że nie musisz nic robić a skazanie zatrze się samo. Znaczy to też, że nie możesz złożyć, poza tym przypadkiem jak wyżej, wniosku żeby zatarło się szybciej. Nie moesz starać się o szybszą niekaralność.

Prawnicze Espresso

Zapraszam także do obejrzenia mojego vlogu Prawo w Minutę o zatarciu skazania.

Photo by Nicholas Sampson on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: