Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wstrzymanie wykonania kary

Daniel Anweiler01 czerwca 201742 komentarze

Ostatnia aktualizacja 15 grudnia 2022

Wstrzymanie wykonania kary

W poniższym artykule dowiesz się, czym jest wniosek o wstrzymanie wykonania kary, w jakich sytuacjach go wykorzystać oraz jak go sporządzić.

Kiedy będę zainteresowany złożeniem wniosku?

Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, w której wobec Ciebie albo Twojego bliskiego zasądzona została kara pozbawienia wolności lub sąd na jakiejkolwiek innej podstawie nakazał Tobie, albo Twojemu bliskiemu powrót do zakładu karnego.

Z pomocą przychodzi wniosek o wstrzymanie wykonania kary. O tym, jak i gdzie go złożyć znajdziesz informacje poniżej.

Wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności – ogólne informacje

W momencie otrzymania wyroku, to wniosek o odroczenie kary lub o dozór elektroniczny jest zazwyczaj tym, o którym skazany myśli w pierwszej kolejności.

Jednak mało który skazany wie, że złożenie wniosku o odroczenie kary bądź o dozór elektroniczny nie wstrzymuje wykonania orzeczenia o nakazie pozbawienia wolności – chybachyba że sąd postanowił inaczej.

Wstrzymanie wykonania kary a wniosek o odroczenie wykonania kary/dozór elektroniczny

Skazany pomimo złożenia wniosku o odroczenie wykonania kary bądź wniosku o uzyskanie dozoru elektronicznego może być nadal wezwany przez właściwe organy w celu stawiennictwa w zakładzie karnym i odbycia kary.

Dlatego też obowiązkowym wydaje się złożenie dodatkowego wniosku o wstrzymanie wykonania kary wraz z jego odpowiednim uzasadnieniem. W szczególności, w uzasadnieniu należy wskazać jednoznaczne okoliczności przemawiające „za” wstrzymaniem kary bądź zaznaczyć fakt o złożeniu wniosku o odbyciu kary w drodze dozoru elektronicznego, bądź wniosku o odroczenie wykonania kary.

Należy pamiętać, że samo złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

Konsekwencje pozytywnego rozpatrzenia wniosku

Można wyróżnić dwa podstawowe pozytywne aspekty przychylnego rozpatrzenia przez sąd wniosku o wstrzymanie wykonania kary.

Mianowicie:

  • skazany nie ma obowiązku stawienia się w wyznaczonym terminie w zakładzie karnym;
  • skazany nie dozna ryzyka doprowadzenia go siłą do więzienia.

Jeżeli organ orzekający przychylnie rozpatrzy wniosek, to wykonalność orzeczenia zostaje z tym momentem wstrzymana, przynajmniej do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie kary pozbawienia wolności bądź o przyznanie dozoru elektronicznego.

Oddalenie wniosku o wstrzymanie kary pozbawienia wolności

Jeżeli sąd oddali wniosek i tym samym nie wstrzyma wykonania kary, to na skazanym będzie ciążyć obowiązek stawiennictwa się w zakładzie karnym, nawet pomimo sytuacji, w której oczekuje na rozpoznanie innego wniosku w sprawie odroczenia wykonania kary czy o dozór elektroniczny.

Jak wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności?

Po pierwsze, kluczowe jest złożenie wniosku w sposób prawidłowy. Wielką uwagę należy poświęcić na odpowiednie uzasadnienie, ponieważ sąd wydając swoją decyzję, będzie głównie opierać się na jego treści.

Pogląd Sądu Najwyższego w sprawie wstrzymywania wykonania kar

Sąd Najwyższy w jednym ze swoich postanowień wskazał, że wstrzymanie wykonania wyroku może nastąpić jedynie wyjątkowo. W sytuacji, w której skazany jest w stanie wskazać okoliczności świadczące o tym, że bezzwłoczne podjęcie wobec niego czynności wykonawczych – czyli natychmiastowego umieszczenia go w zakładzie karnym – pociągnie za sobą nieodwracalne i niepowetowane skutki.

Powyższy pogląd jest o tyle istotny, gdyż sąd rejonowy, okręgowy czy apelacyjny w sytuacji dla niego niepewnej, w większości przypadków będzie podążać za poglądem Sądu Najwyższego.

Kasacja a wniosek o wstrzymanie kary

W razie wniesienia przez skazanego kasacji do Sądu Najwyższego to tenże sąd ma prawo do wstrzymania wykonania zaskarżonego orzeczenia lub orzeczenia, którego wykonanie zależy od rozstrzygnięcia kasacji.

Z treści przepisów kodeksu postępowania karnego nie wynika bezpośrednia możliwość wstrzymania wykonania zaskarżonego kasacją wyroku, jednakże w orzecznictwie przyjmuje się, że Sąd Najwyższy może skorzystać z tej instytucji wyłącznie w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Przemawiającym za taką decyzją jest:

  • bardzo wysokie prawdopodobieństwo uwzględnienia kasacji,
  • nietrafność merytoryczna wyroku oraz ustalenie, że wykonanie kary przed rozpoznaniem kasacji spowodowałoby dla skazanego wyjątkowo dolegliwe i w zasadzie nieodwracalne skutki

Ile się czeka na rozpatrzenie wniosku o wstrzymanie wykonania kary?

Rozpoznaniem wniosku o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności sąd zajmuje się w pierwszej kolejności. Nie jest określone, ile czasu ma sąd na wydanie postanowienia. Ustawodawca nie wskazał żadnych terminów, które by obligowały sąd. Decyzja odnośnie przyjęcia bądź oddalenia wniosku następuje w formie postanowienia sądu.

Zaskarżalność postanowienia o wstrzymaniu wykonywania kary

Postanowienie sądu o niewstrzymaniu wykonania kary nie podlega uzasadnieniu ani zaskarżeniu, a zatem wynika z tego, że nie można na nie złożyć zażalenia.

Wniosek o wstrzymanie wykonania kary

Wniosek o wstrzymanie wykonania kary co do zasady składa się do właściwego wydziału wykonawczego sądu I instancji.

W większości przypadków, gdy wnioskujący skazany otrzymał jedną z niższych kar przewidzianych przez kodeks karny, to sąd nie jako „z automatu” wstrzymuje wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o odroczenie wyroku bądź o nadzór elektroniczny.

We wniosku o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności należy podać:

  • sygnaturę sprawy;
  • imię i nazwisko oraz adres skazanego, którego wniosek dotyczy;
  • wymiar kary pozbawienia wolności oraz datę wyroku i sygnaturę sprawy, w której orzeczono karę pozbawienia wolności;
  • uzasadnienie.

Złożenie wniosku o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności nie wstrzymuje wykonania tejże kary.

Koszt omawianego wniosku podlega opłacie w wysokości 100 zł.

Wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności – wzór

Zanim skazany zabierze się za samodzielne sporządzenie wniosku, powinien przemyśleć możliwość skorzystania z pomocy adwokata. Oddalenie wniosku niesie za sobą poważne konsekwencje prawne – nie warto więc ryzykować.

Zapraszam do posłuchania podcastu o tym jaki i kiedy można wstrzymać wykonanie kary.

Możesz także zobaczyć mój vlog Prawo w Minutę o wstrzymaniu wykonania kary.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 42 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Goliat Michał 7 lipca, 2017 o 16:28

Witam mam pytanie czy jeśli złożyłem wniosek o sde do sądu penitencjarnego I do tego samego sądu złożyłem wniosek o wstrzymanie wykonania kary to czy sad penitencjarny może wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 lipca, 2017 o 10:11

Dzień Dobry Panie Michale,
Sprawą wstrzymania kary zajmuje się sąd pierwszej instancji zajmujący się wykonywaniem kary.
Sąd penitencjarny tylko w bardzo szczególnych przypadkach orzeka o wstrzymaniu wykonania kary.
Proszę jeszcze raz złożyć wniosek do sądu I instancji podając, że złożył Pan o SDE.

Odpowiedz

Piotr 22 listopada, 2022 o 23:06

Dzien dobry nie dostałem dozoru elektronicznego co moge dalej zrobic jak sie bronić zażalenie napisac czy cos innego ? Tylko co

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 listopada, 2022 o 10:54

Dzień Dobry, Proszę napisać zażalenie. Nie ma innej możliwość. W zażaleniu proszę napisać o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania sprawy zażalenia.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

tomasz 12 lipca, 2017 o 22:16

witam mam pytanie mialem wyrok w zawieszeniu a okres proby 3 lat po uplywie 1,5 roku znowu dostalem wyrok 1,5 r ograniczenia wolnosci w tym siedzialem 4 miesiace co spadlo na 11 miesiecy ograniczenia wolnosci prokurator po 6 miesiacach zazalil sie do sadu penitenciarnego o zarzadzenie kary pozbawienia wolnosci i ta kare sad zarzadzil jak to jest mozliwe ze wykonywalem 7 miesiecy ograniczenia wolnosci terapie prace spoleczne itp i teraz bede odsiadywal jeszcze jeden wyrok co zrobic i co pisac do sadu?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 lipca, 2017 o 11:07

Dzień Dobry Panie Tomaszu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Lena 4 grudnia, 2017 o 19:20

Witam . Zlożyłam wniosek o odroczenie wykonania kary ze wzgledu na poltorarocznego syna. Zlozylam takze wniosek o wstrzymanie wykonania kary. W tym czasie na komisariat przyszedl naka doprowadzenia do zk. Czy sad moze odrzucic wniosek o wstrzymanie wykonywania kary?

Odpowiedz

Sara 26 marca, 2018 o 22:19

Witam. Dostalam bilet do ZK na 16 kwietnia. Napisalam wniosek o dozor elektroniczny, jutro jade go zlozyc do Sadu Okregowego. Ale aby nie pojsc do wiezienia, bo Sad moze do tego 16 kwietnia nie rozpatrzyc mojego wniosku, to do Sadu Rejonowego, ktory przyslal mi wezwanie do ZK, musze zlozyc wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Jak mam to napisac i uzasadnic? I na jak dlugo te wstrzymanke kary mogloby byc?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 15:40

Dzień Dobry Pani Saro,
Witam Panią serdecznie!
Wniosek o wstrzymanie wykonania kary proszę uzasadnić faktem złożenia wniosku o dozór elektroniczny. Wstrzymanie za zwyczaj jest do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o dozór elektroniczny.

Odpowiedz

Justyna 7 czerwca, 2018 o 20:17

Jak zlozylem wniosek o dozur elektroniczny i o zawieszenie kary .czy musze 11.06.2018 wstawic sie do wiezienia jak jeszcze zadnej decyzji nie mam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 czerwca, 2018 o 22:49

Dzień Dobry Pani Justyno,
Proszę się informować w sądzie jaka jest decyzja co do wstrzymania wykonania kary.

Odpowiedz

Anna 15 sierpnia, 2018 o 11:52

Witam mam pytanie czy możemy z chłopakiem jeszcze wstrzymać ta sprawę Na wczoraj ma wstawić się w zakładzie karnym na 15 dni i czy da się jeszcze coś zrobić złożyć wniosek o wstrzymania jego kurator powiedział że niby w każdej chwili da się to załatwić ale nie wiemy jak miał by wyglądać taki wniosek . Pani kurator powiedziała że jedzie się do sądu i wpaca 80 zł wtedy można złożyć wniosek

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 sierpnia, 2018 o 13:08

Dzień Dobry Pani Anno,
Zapewne kuratorowi chodzi o wniosek o odroczenie kary – opłata 80 zł.
Proszę powiedzieć czy ta kata 15 dni jest karą zastępczą za nie wpłacenie grzywny czy jest to kara aresztu z kodeksu wykroczeń?

Odpowiedz

Bartek 25 października, 2018 o 23:54

Witam mam pytanie jesli mialem sprawe i odwiesili mi 6 miesiecy napisalem odroczenie odroczyli znowu mialem sprawe i sad sie nie przychylil do mojego odroczenia to jest mozliwosc zebym napisal o dozur elektorniczny bo mam wzory ale niewiem jak napisac wniosek o wstrzymanie kary zaczym sad rozpatrzy o dozór elektroniczny z góry dziekóje za odpowiedz

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 października, 2018 o 13:03

Dzień Dobry Panie Bartku,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan złożyć wniosek o sde. Po złożeniu wniosku proszę jego kopię złożyć do Sądu który zajmuje się wykonanie Pana kary wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozstrzygnięcia wniosku o sde. Wniosek o wstrzymanie wykonania kary proszę argumentować tym, że złożył Pan wniosek o sde i osadzenia Pana w zakładzie karnym pociągnie dla Pana jak i Pana najbliższych poważne niekorzystne skutki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominika 10 marca, 2019 o 15:24

Witam mam sprawę. Jestem w trakcie odbywania kary sde dostałam na rok czy jest możliwość by złożyć wniosek o skrócenie kary po jakim czasie można złożyć takie pismo?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 marca, 2019 o 10:48

Dzień Dobry Pani Dominiko,
Witam Panią serdecznie!
Może Pani złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary odbywanej w sde. Wniosek można złożyć około miesiąca wcześniej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata 13 marca, 2019 o 15:32

Witam mam do odbycia karę 5 mięs pozbawienia wolności sąd odroczyl wykonanie kary na rok po roku odbyła się sprawa o zawieszenie kary jednak sąd się do tego nie przychylił czy jest szansa aby pisać o kolejne odroczenie kary? Dodam że mam dwójkę małych dzieci oraz jestem po wypadku (zerwane ścięgna nerwy w nadgarstku) chodzę na rehabilitację do psychologa oraz ortopedy

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 marca, 2019 o 17:09

Dzień Dobry Pani Beato,
Nie za bardzo jest możliwość do dalszego odroczenia. Proszę się zastanowić nad odbyciem kary w dozorze elektronicznym.

Odpowiedz

Zalamany 30 marca, 2019 o 10:34

Witam.mam 2 wyroki jeden wyrok jes 3miesionce i jest wtrakcie zalatwiania na branzoletke.na tomiast drugi wyrok to 1rok i 2 miesionce zlozylem odolanie sond sie nie uchylil potem mialem apelacje tez sie nie uchylil i wzeszlym miesioncu mialem sprawe gdzie sond uprawomocnil wyrok dostalem bilet do zk wczoraj mialem sie stawic co moge w tej sprawie jeszcze zrobic ma 4 dzieci w ty blizniaki dzieci male.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:14

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary podając jako okoliczności uzasadniające wniosek sytuację rodzinną. Wraz z wnioskiem o odroczenie proszę złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary.

Odpowiedz

Sławomir 3 kwietnia, 2019 o 11:39

Jak długo jest rozpatrywane przez sąd wniosku o wstrzymanie wykonania kary tzn.nie zatrzymania przez policję

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 17:50

Dzień Dobry Panie Sławomirze. Wszystko zależy od sędziego który rozpatruje sprawę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata 14 kwietnia, 2019 o 07:46

Witam 03.04. Miałam Stawić się do ZK
27.03 Marca napisałam wniosek o odroczenie wykonania kary wraz z wnioskiem o wstrzymanie.Otrzymalam pismo ze sprawa o odroczenie odbędzie się 25.04 ale wykonania kary nie wstrzymano jakie są szanse na odroczenie jestem w ciąży oraz mam dwoje małych dzieci
jeśli nie odrocza czy mogą wziąść mnie z sądu do ZK

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 kwietnia, 2019 o 11:39

Dzień Dobry Pani Beato,
Witam Panią serdecznie!
To, że sąd nie wstrzymał wykonania nie oznacza, że nie odroczy wykonania kary. Co do zabrania Pani do odbycia kary prosto z sądu to raczej nie powinno być takiej sytuacji ale nie mogę nic zagwarantować bo to wszystko zależy od sądu.

Odpowiedz

Tomek 18 listopada, 2020 o 05:38

mój wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia wniosku o odroczenie nie został rozpoznany od 4 miesięcy a wczoraj przyszedł mi bilet. Nie mam wyznaczonej daty posiedzenia, ani żadnych informacji. A na BOI uzyskałem info, że wnioski moje są złożóne, ale nie rozpatrzone. Co robić w takiej sytuacji? Składać wniosek ponownie? Czy tak można, że ten sam wniosek składa się ponownie?
Bardzo dziękuję za odpwiedź

Odpowiedz

Przemek 28 grudnia, 2020 o 12:19

Dzień dobry.
Moja sytuacja wygląda tak.
Dnia 04.01 mam się zgłosić do odbycia kary , a rozpatrzenie wniosku o SDE mam 15.01.
Czy jeżeli nie stawie się do aresztu to Sąd Penitencjarny będzie o tym wiedział i nie udzieli mi zgody na bransoletkę czy może jednak mam szansę?
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 29 sierpnia, 2021 o 19:40

Udało się ? Dostałeś sde?

Odpowiedz

Arek 4 sierpnia, 2021 o 19:56

Witam
13.08 .mam wstawić się do zk
Napisałem wniosek 3.08 o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia decyzji o dozór elektroniczny czy jest szansa że do 13.08 sąd rozpatrzy wniosek?

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 29 sierpnia, 2021 o 19:39

Hej, udało się ?

Odpowiedz

Arek 30 sierpnia, 2021 o 00:50

Nie

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 30 sierpnia, 2021 o 03:10

A jak skończyła się Twoja sprawa? Jeśli to nie tajemnica

Odpowiedz

Arek 30 sierpnia, 2021 o 07:20

Odsiaduje wyrok. A o co chodzi może pomogę ?

Michał 11 sierpnia, 2022 o 07:03

Witam sąd nie uwzględnił mojego wniosku o odroczenie kary. Dostane uzasadnienie sad dał sobie 5 dni na jego sporządzenie, Mam też osobne postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary do czasu prawomocnego rozparzenia wniosku o odroczenie. Czy jak złoże zażalenie to nadal obowiązuje to wstrzymanie kary. Na logike tak ale dopytuje? dzieki

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 30 sierpnia, 2021 o 07:48

Ktoś mi bliski , ma wezwanie do zk na 20.09 ma adwokata adwokat złożył wniosek o sde i wstrzymanie , i martwimy się jak to się skończy ..

Odpowiedz

Arek 30 sierpnia, 2021 o 08:20

Kiedy złożył wniosek o sde? Były już pomiary robione ?

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 30 sierpnia, 2021 o 17:38

Wniosek o sde złożył w piątek, pomiarów jeszcze nie było, ale wiemy od adwokata ze sprawa ruszyła, wniosek o wstrzymanie tez został zlozony

Odpowiedz

Arek 31 sierpnia, 2021 o 07:33

Wszystko za późno ,wpierw. Muszą być zrobione pomiary
Wniosek o wstrzymanie

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 31 sierpnia, 2021 o 08:37

Ale to najpierw powinny być pomiary a później wniosek ? Nie rozumiem

Odpowiedz

Arek 31 sierpnia, 2021 o 08:48

Zanim rozpatrzą wniosek o obroże to wpierw pomiary są robione czy jest zasięg jeśli jest wyznaczają posiedzenie niby 30 dni ale trwa to o wiele dłużej nawet i 5 miesięcy.
Wniosek o wstrzymanie akurat u nas negatywnie został rozpatrzony i czekaliśmy około ponad miesiąc.

Odpowiedz

Arek 31 sierpnia, 2021 o 08:50

Osoba była wcześniej karana ? jaką karę ma odbyć?

Odpowiedz

Aga Nie Agnieszka 31 sierpnia, 2021 o 10:26

Była, ale nigdy nie siedziała, dostała teraz rok wiezienia

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: