Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wstrzymanie wykonania kary

Daniel Anweiler01 czerwca 201740 komentarzy

Wstrzymanie wykonania karyZostałeś skazany na karę bezwzględną pozbawienia wolności albo sąd odwiesił Ci karę i musisz iść do Zakładu Karnego. Z pomocą przychodzi wiosek o wstrzymanie wykonania kary. Jak i gdzie go złożyć?

Wstrzymanie wykonania kary

Nie wiesz kiedy masz się stawić w Areszcie Śledczym i tu nagle przychodzi list z sądu z tzw. “biletem”. Masz się stawić w Areszcie Śledczym za 7 dni. I co tu teraz zrobić? Przecież wyrok był dopiero niedawno a tu już trzeba się stawić do odbycia kary.

Szukasz w internecie co zrobić? Może złożyć wniosek o odroczenie kary albo wniosek o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego. Czytasz dalej i tu się okazuje, że złożenie wniosku nie oznacza, że nie musisz się stawić w Areszcie Śledczym. Może jakbyś wcześniej zaczął działać, złożył wcześniej wniosek ale teraz to już chyba nic się nie da zrobić.

 Jest jednak wyjście.

Oczywiście możesz złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary jeżeli zachodzą przesłanki do odroczenia kary albo wniosek o sde jeżeli kara nie przekracza 1,5 roku. Jak pisałem wcześniej taki wniosek sam z siebie nie sprawi, że za 7 dni nie będziesz musiał zgłosić się w Areszcie Śledczym.

Do swojego wniosku musisz dodać wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Nie działa to jednak jak automat.

Swój wniosek  musisz odpowiednio uzasadnić. W szczególności okolicznościami uzasadniającymi odroczenie kary albo faktem złożenia wniosku o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego.

Sąd Twój wniosek o wstrzymanie wykonania kary rozpozna w pierwszej kolejności. Wyda w tym zakresie postanowienie w którym rozstrzygnie czy wstrzymać wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia wniosku o odroczenie kary albo o dozór elektroniczny. Takie postanowienie nie wymaga uzasadnienia i nie jest zaskarżalne. W większości przypadków niższych kar sąd wstrzymuje wykonanie kary do czasu rozstrzygnięcia Twojego wniosku.

Pamiętaj zatem, żeby we wniosku o odroczenie wykonania kary zawrzeć wniosek o wstrzymanie wykonania kary albo składając wniosek o sde poinformować sąd wykonawczy o złożeniu takiego wniosku i wnieść o wstrzymanie wykonania kary.

Zapraszam do posłuchania podcastu o tym jaki i kiedy można wstrzymać wykonanie kary.

Możesz także zobaczyć mój vlog Prawo w Minutę o wstrzymaniu wykonania kary.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: