Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Europejski Nakaz Aresztowania

Daniel Anweiler30 marca 2023Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 30 marca 2023

Europejski Nakaz AresztowaniaEuropejski Nakaz Aresztowania (ENA) to instrument prawa międzynarodowego, który został wprowadzony w 2002 roku w celu ułatwienia procesu ekstradycji między państwami członkowskimi UE. ENA umożliwia szybkie i skuteczne przekazanie osoby podejrzanej lub skazanej z jednego państwa członkowskiego do drugiego. Jak sprawdzić czy jest wystawione ENA oraz za jakie przestępstwa ENA jest wystawiane? Kto go wydaje oraz jakie jest procedura oraz czy można starać się o jego uchylenie.

Europejski Nakaz Aresztowania

ENA może zostać wydany w przypadku popełnienia przestępstwa, które jest karalne w obu państwach członkowskich. ENA może być wystawiony zarówno wobec obywateli państwa członkowskiego UE, jak i obywateli państw trzecich przebywających na terytorium UE.

Europejski Nakaz Aresztowania – kto wydaje ?

W Polsce Europejski Nakaz aresztowania wydaje zawsze Sąd Okręgowy. Za zwyczaj robi to na wniosek sądu niższego rzędu poszukującego skazanego do odbycia kary. Może to być także na wniosek z prokuratury aby aresztować podejrzanego o przestępstwo.

Europejski Nakaz Aresztowania – czy można się bronić?

ENA może być wykonany na podstawie uproszczonej procedury, co oznacza, że osoba zatrzymana na jego podstawie może zostać przekazana do państwa wystawiającego ENA w ciągu 10 dni roboczych od momentu zatrzymania, bez konieczności przeprowadzania długotrwałych procedur ekstradycyjnych. Jednakże, zgodnie z zasadami prawa, osoba zatrzymana na podstawie ENA ma prawo do obrony i do wniesienia odwołania przed sądem w państwie wykonawczym.

Należy jednak zaznaczyć, że ENA nie zawsze jest wykonany, gdyż istnieją okoliczności, które mogą stanowić przeszkodę w ekstradycji. Jeśli osoba zatrzymana jest obywatelem państwa wykonawczego lub jeśli istnieją poważne obawy, że ekstradycja naruszyłaby podstawowe prawa człowieka. W przypadku odmowy wykonania ENA, państwo wystawiające może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE w celu wyjaśnienia kwestii prawnych.

Podsumowanie

Podsumowując, Europejski Nakaz Aresztowania to ważny instrument prawa międzynarodowego. Umożliwia szybką i skuteczną ekstradycję osób podejrzanych lub skazanych między państwami członkowskimi UE. Niemniej jednak, istnieją okoliczności, które mogą stanowić przeszkodę w wykonaniu ENA. W takich przypadkach, osoba zatrzymana ma prawo do obrony i odwołania się przed sądem.

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

 

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: