Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe zwolnienie po przerwie

Daniel Anweiler11 kwietnia 2016195 komentarzy

Warunkowe przedterminowe zwolnienie po przerwieW poprzednich wpisach pokazałem Ci, że skazanie nie oznacza automatycznie odsiadki w zakładzie karnym. Możesz starać się o odroczenie wykonania kary a gdy już odbywasz karę, o przerwę w jej odbywaniu.W dzisiejszym wpisie opowie Ci jak uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie po rocznej przerwie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności na mocy art 155 k.k.w.

Przesłanki o warunkowe zwolnienie po przerwie

Jeżeli udało ci się uzyskać przerwę w odbywaniu kary na okres co najmniej jednego roku i masz za sobą co najmniej sześć miesięcy odsiadki w jednym lub kilku kawałkach, możesz złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie po przerwie z odbycia reszt kary. Warunkowe przedterminowe zwolnienie nie jest możliwe jeżeli kara lub suma kar, które odbywasz przekracza trzy lata.

Wszystkie te, wymienione wyżej, okoliczności muszę zaistnieć razem bo inaczej sąd pozostawi Twój wniosek o przedterminowe zwolnienie bez rozpoznania.

Wniosek składa się do sądu penitencjarnego w okręgu którego obecnie przebywasz. Sądem penitencjarnym jest zawsze sąd okręgowy. Nie musi to być ten sam miejscowo sąd, który udzielił Ci przerwy w karze. Sąd może orzekać w sprawie Twojego warunkowego zwolnienia zarówno gdy przebywasz na wolności. Może to zrobić również po Twoim powrocie do zakładu karnego.

Sąd orzekając o warunkowym przedterminowym zwolnieniu zbada na podstawie m.in. wywiadu środowiskowego Twoje okoliczności osobiste. Z akt sprawy, w której udzielano Ci przerwy w karze ustali czy Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że po zwolnieniu będziesz przestrzegał porządku prawnego w szczególności nie popełnisz kolejnego przestępstwa.

Zatem jeżeli jest to Twoje pierwsze skazanie oraz będziesz mieć dobry wywiad środowiskowy to dobrze. Jeżeli Twój wniosek poprze kurator lub dyrektor ZK istnieje duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie następuje na okres próby, który jest równy wymiarowi kary jaka pozostała Ci do odbycia. Nie może on być jednak krótszy niż 2 lata.W przypadku gdy skazano Cię w warunkach multirecydywy krótszy niż 3 lata. Maksymalny okres próby wynosi w obu przypadkach 5 lat. Sąd może także orzec wobec Ciebie dozór lub inne obowiązki.

Szanse na zwolnienie

Gdy w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia nie odwołano Ci warunkowego zwolnienia to ok. Twoją karę uważa się za wtedy odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia po przerwie.

Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie po przerwie złożony w trybie art 155 k.k.w. nie podlega obostrzeniom czasowym. Oznacza to, że na każdym etapie odbywania kary możesz się starać o warunkowe zwolnienie po przerwie.

Wniosek o warunkowe zwolnienie po przerwie z odbycia reszty kary podlega opłacie 100 zł.

Zapraszam na mój kanał na YouTube.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: