Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Posiedzenie o warunkowe zwolnienie

Daniel Anweiler10 marca 2021Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 29 września 2021

Posiedzenie o warunkowe zwolnienie

Złożyłeś wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. W sprawie musi odbyć się posiedzenie o warunkowe zwolnienie czyli tzw. wokanda.
Posiedzenie może się odbyć w sądzie jak jesteś już na przerwie i starasz się o warunkowe zwolnienie po dwóch przerwach.
Zazwyczaj posiedzenie jednak odbywa się w Zakładzie Karnym w którym przebywasz. Tam przyjdzie sąd i reszta. Ostatnio jednak odbywają się zdalnie.

Posiedzenie o warunkowe przedterminowe zwolnienie

Po złożeniu wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie co dzieje się dalej. Po pierwsze sąd, jeżeli występujesz o wokandę z Zakładu karnego zwróci się o opinię. Opinię będą wydawać wychowawcy. Ważne jest zatem, żeby przygotować się już wcześniej do postępowania. Zbieraj nagrody, uczestnicz w programach oraz idź do pracy, choćby nie płatnej. To zawsze daje plus do opinii.

Dodatkowo sąd wystąpi o wywiad środowiskowy (kuratorski). Jest on też istotny także jak miałeś zatargi z sąsiadami to postaraj się wcześniej sprawę załagodzić. O taki wywiad występuje się nie zależnie czy stajesz na wokandę z wolności czy z ZK.

Po wpłynięciu tych informacji sąd wyznaczy termin posiedzenia.

Co się dzieje na posiedzeniu ?

Na posiedzeniu sąd po krótce streści wniosek oraz dokumenty jakie są w sprawie jeszcze dołączone tj. wywiad kuratorski czy też opinię z ZK.

Potem będziesz mieć możliwość się wypowiedzieć co do tego dlaczego chcesz aby udzielić ci warunkowego przedterminowego zwolnienia. Warto podnieść, że będziesz mieć pracę (jeżeli uda Ci się przedstawić promesę zatrudnienia albo umowę przedwstępną będzie super).

Następnie wypowie się twój obrońca jeżeli korzystasz z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Po wszystkich przemowach głos zabierze przedstawiciel ZK, jeżeli nie stajesz na wokandę z wolności. Po nim swój stosunek do twojego wniosku wypowie prokurator. Może przychylić się do wniosku albo wyrazić swój sprzeciw.

Na samym końcu co do wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie wypowie się sąd.

Sąd może uwzględnić Twój wniosek i wtedy udzielić Ci warunkowego przedterminowego zwolnienia. Jeżeli nie było sprzeciwu prokuratora wychodzisz od razu z ZK. Jeżeli prokurator złożył sprzeciw musisz poczekać min. 7 dni na to czy złoży zażalenie czy nie. O tym co się dzieje gdy złoży sprzeciw możesz przeczytać tutaj.

Zażalenie na odmowę warunkowego zwolnienia

Jeżeli nie jesteś zadowolony z orzeczenia sądu możesz złożyć zażalenie do sądu apelacyjnego. To samo może zrobić prokurator.

Photo by Jason Hogan on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: