Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wniosek o warunkowe zwolnienie

Daniel Anweiler07 grudnia 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 7 grudnia 2020

Wniosek o warunkowe zwolnienieWniosek o warunkowe zwolnienie zawsze rozpoznaje sąd penitencjarny. Są jednak dwa rodzaje warunkowego zwolnienia. Jedno jest to zwolnienie po odbyciu minimum połowy kary a drugie po rocznej przerwie. W obu przypadkach wniosek musi wskazywać inne okoliczności aby sąd mógł go rozpoznać.

Wniosek o warunkowe zwolnienie – gdzie złożyć ?

Wniosek o warunkowe zwolnienie składasz do sądu penitencjarnego. Sądem penitencjarnym zawsze jest sąd okręgowy wydział penitencjarny lub sekcja wydziału karnego ds. penitencjarnych. Właściwym sądem penitencjarnym jest ten w okręgu którego przebywasz. Nie ma znaczenia czy jesteś gdzieś indziej zameldowany. Jesteś w Zakładzie Karnym w Katowicach właściwy jest sąd penitencjarny w Katowicach. Właściwym sądem penitencjarnym jak mieszkasz w Krakowie i starasz się o warunkowe przedterminowe zwolnienie w Krakowie jest sąd penitencjarny w Krakowie.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie po połowie kary

Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie możesz złożyć po odbyciu min. połowy kary.

Kodeks karny zaostrza warunki co do skorzystania z  warunkowego zwolnienia w przypadku skazania w recydywie i multurecydywie. W pierwszym przypadku musisz odbyć nim. 2/3 kary a w przypadku multirecydywy min. 3/4 kary. Gdy skazano Cię na 25 lat pozbawienia wolności wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie możesz złożyć najwcześniej po odbyciu 15 lat kary a w przypadku kary dożywocia po 25 latach.

Przepisy dotyczące miltirecydywistów stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

We wniosku musisz przede wszystkim zawrzeć to, że jesteś już osobą która zrozumiała swój błąd. To taka podstawa. Trzeba także wskazać, że w czasie pobytu w zakładzie karnym miałeś dobre zachowanie. Wielość wniosków nagrodowych jest wskazana. Tak jak pisałem wcześniej do warunkowego przedterminowego zwolnienia trzeba się przygotować. Wskazać musisz gdzie będziesz mieszkać po wyjściu z Zakładu karnego. Dobrze jest też wskazać czy i gdzie będziesz mieć pracę, przedstawić promesą zatrudnienia.

Okoliczności związane z zamieszkaniem sprawdzać będzie kurator.

Warunkowe zwolnienie po przerwie

Jeżeli udało ci się uzyskać przerwę w odbywaniu kary na okres co najmniej jednego roku i masz za sobą co najmniej sześć miesięcy odsiadki w jednym lub kilku kawałkach, możesz złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie po przerwie z odbycia reszt kary. Warunkowe przedterminowe zwolnienie nie jest możliwe jeżeli kara lub suma kar, które odbywasz przekracza trzy lata.

Wszystkie te, wymienione wyżej, okoliczności muszę zaistnieć razem bo inaczej sąd pozostawi Twój wniosek o przedterminowe zwolnienie bez rozpoznania.

Wniosek składa się do sądu penitencjarnego w okręgu którego obecnie przebywasz. Sądem penitencjarnym jest zawsze sąd okręgowy. Nie musi to być ten sam miejscowo sąd, który udzielił Ci przerwy w karze. Sąd może orzekać w sprawie Twojego warunkowego zwolnienia zarówno gdy przebywasz na wolności. Może to zrobić również po Twoim powrocie do zakładu karnego.

Sąd orzekając o warunkowym przedterminowym zwolnieniu zbada na podstawie m.in. wywiadu środowiskowego Twoje okoliczności osobiste. Z akt sprawy, w której udzielano Ci przerwy w karze ustali czy Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że po zwolnieniu będziesz przestrzegał porządku prawnego w szczególności nie popełnisz kolejnego przestępstwa.

Zatem jeżeli jest to Twoje pierwsze skazanie oraz będziesz mieć dobry wywiad środowiskowy to dobrze. Jeżeli Twój wniosek poprze kurator lub dyrektor ZK istnieje duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie następuje na okres próby, który jest równy wymiarowi kary jaka pozostała Ci do odbycia. Nie może on być jednak krótszy niż 2 lata.W przypadku gdy skazano Cię w warunkach multirecydywy krótszy niż 3 lataMaksymalny okres próby wynosi w obu przypadkach 5 lat. Sąd może także orzec wobec Ciebie dozór lub inne obowiązki.

____________________

Czy z dozoru elektronicznego można uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie? Tak, i to już nawet po połowie wykonywania kary. Zapraszam na prawnicze espresso #9

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z dozoru elektronicznego możesz o tym przeczytać tutaj.

 

 

*****

Może Cię także zainteresować.

Co się stanie jak zerwiesz bransoletę dozoru elektronicznego >>

Dozór elektroniczny jako ostatnia deska ratunku przed odsiadką >>

Kiedy można wystąpić z wnioskiem o dozór elektroniczny >>

 

 

Photo by Tom Blackout on Unsplash

adwokat Katowice, adwokat Daniel Anweiler

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: