Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Dozór elektroniczny za areszt

Daniel Anweiler26 listopada 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 26 listopada 2020

Dozór elektroniczny za aresztCzy areszt tymczasowy można odbyć w dozorze elektronicznym? Czy jest możliwy dozór elektroniczny za jakiś inny areszt?

Dozór elektroniczny za areszt tymczasowy

Nie jest to jakieś wydumane, że piszę o dozorze elektronicznym w odniesieniu do tymczasowego aresztu. Zdarzają mi się pytania czy można areszt tymczasowy odbyć na „obroży”. Nie, nie ma takiej możliwości. Tymczasowe aresztowanie wiąże się zawsze z umieszczaniem w areszcie śledczym. To powinno zamknąć kwestię.

Dozór elektroniczny możliwy jest tylko w przypadku już orzeczonej kary. Areszt tymczasowy czyli tzw. „sankcja” nie jest karą. Nie każdą także karę odbędziesz w dozorze elektronicznym.

Czy karę aresztu można odbyć w dozorze

Areszt to nie tylko areszt tymczasowy ale także kara aresztu czy też zastępcza kara aresztu. Obie kary przewidziane są w przypadku popełnienia wykroczenia. Areszt jest karą wymierzaną w przypadku skazania za wykroczenie. Zastępczą karę aresztu Sąd orzeka gdy nie wykonujesz grzywny lub nie wykonujesz prac społecznych orzeczonych za wykrocznie czy wykrocznie skarbowe. Areszt nie może być dłuższy niż 30 dni. Tak samo zastępcza kara aresztu.

Przepisy dotyczące dozoru elektronicznego dotyczą tylko kary pozbawienia wolności. Choć areszt wiąże się także z pozbawieniem wolności to jednak nie możesz go odbyć w dozorze elektronicznym.

Dozór elektroniczny – jakie kary ?

Dozór elektroniczny może być zastosowany w przypadku gdy Twoja kara pozbawienia wolności nie przekracza 18 miesięcy lub suma Twoich kar nie przekracza 18 miesięcy. Mówimy tu o karach orzeczonych a nie pozostających do wykonania czyli tych napisanych w wyroku. Dozór możliwy jest także w przypadku kary prac społecznych ale tylko gdy została ona zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności.

Dozór elektroniczny – kiedy wniosek

Wniosek możesz złożyć jeszcze z wolności. Pamiętaj, że do wniosku trzeba złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary, żeby nie musieć się zgłosić do zakładu karnego zanim będzie rozpoznany. Możesz go także złożyć jak już odbywasz karę. Wniosek składasz do sądu penitencjarnego. Nie musisz za niego płacić.

Wyrok łączny a dozór elektroniczny – Prawo w Minutę

Photo by Bill Oxford on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: