Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zamiana prac społecznych

Daniel Anweiler26 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 7 grudnia 2021

Zamiana prac społecznychW sprawie możesz mieć orzeczoną karę ograniczenia wolności czyli prac społecznych. Może się okazać, że nie uda Ci się odbyć kary w całości czy też w części. Możesz w chwili gdy masz problem z odbywaniem kary prac społecznych złożyć wniosek o odroczenie kary prac społecznych (jak nie zacząłeś jeszcze odrabiać) albo o przerwę w karze prac społecznych (jak już odrabiasz prace społeczne). Niestety sąd może się nie zgodzić na takie rozwiązanie. W takim przypadku możesz spodziewać się, że czeka cię zamiana kary prac społecznych. Nie można zamienić prac społecznych na grzywnę. Możliwe jest tylko potrącanie z wynagrodzenia za pracę. Może czekać Cię jednak zamiana na zastępczą karę pozbawienia wolności.

Zamiana kary prac społecznych

Jeżeli uchylasz się o wykonywania prac społecznych czeka Cię zamiana kary prac społecznych. Zamiana nastąpi na zastępczą karę pozbawienia wolności. Nie ma możliwości zamiany na karę grzywny. Nie można się wykupić z odbywania kary ograniczenia wolności za wyjątkiem zamiany obowiązku wykonywania pracy na potrącenie z wynagrodzenia. Musisz jednak pracować na umowę o pracę u polskiego pracodawcy.

Zamiany dokonuje sąd w postanowieniu. Możesz być obecny na posiedzeniu jak i zaskarżyć je zażaleniem gdy nie jest dla Ciebie korzystne.

Sąd zamieni Ci karę prac społecznych na zastępczą karę więzienia na zasadnie dwa dni prac społecznych to jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności. Czyli zasadna jest prosta 2:1 i tyle.

Jak odrobiłeś już cześć prac społecznych to zamienią Ci tylko to pozostającą do odrobienia.

Co zrobić żeby uniknąć zamiany prac społecznych ?

Na posiedzeniu na którym będzie rozstrzygane o zamianie musisz się stawić. Można tak zrobić tylko raz. Jak Sąd zapyta Cię o zdanie co do zamiany mówisz, że: „podejmiesz się odbywanie kary ograniczenia wolności i poddasz się rygorom z nią związanym” . Oczywiście nie jest to magiczne zaklęcie. Jak wcześniej bardzo usilnie unikałeś odbywania kary to może się nie zgodzić. Możesz też takie oświadczenie złożyć do sądu na piśmie. Polecam jednak z doświadczenia po prostu pójść na posiedzenie.

W przypadku gdy już zamieniono Ci karę na zastępcze pozbawienie wolności możesz do sądu napisać to co wyżej. Wtedy też sąd może wstrzymać wykonywanie zastępczej kary i zezwolić Ci na wykonywanie kary prac społecznych. Taką szansę masz tylko jeden raz.

Co zrobić jak wszystko inne zawiedzie ?

Jeżeli nie uda się uniknąć zamiany to karę zastępczą możesz odroczyć ale najlepiej jest po prostu odbyć ją w dozorze elektronicznym. Niestety z zastępczej kary pozbawienia wolności odbywanej w dozorze nie możesz być wcześniej zwolniony w formie warunkowego zwolnienia.

Photo by Guilherme Cunha on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: