Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy można odbyć za kogoś karę?

Daniel Anweiler30 czerwca 2023Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 30 czerwca 2023

Czy można odbyć karę za kogośCzy można odbyć za kogoś karę? Nie ale i tak. Zależy wszystko od kary jaką masz. Jak to zrobić żeby ktoś wykonał Twoją karę?

Czy można odbyć za kogoś karę?

Nie, ale to tak zależy od kary.

Co do zasady kary pozbawienia wolności za znajomego nie odbędziesz.

Kary ograniczenia wolności czyli odróbek też za członka rodziny nie wykonasz. Nie da się i już. Kara to kara przypisana do konkretnej osoby skazanej przez Sąd. Jednak przy karze ograniczenia wolności pojawia się już pierwszy, moim zdaniem, wyłom. 

Potrącenie z wynagrodzenia zamiast odróbek

W prawniczym języku jest to zmiana formy obowiązku wykonywania prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia. Jak to się odbywa przeczytać możesz w moim wpisie tutaj. Zatem czy to jest odbycie kary za kogoś. Nie do końca ale też nie do końca odbywasz sam karę. W uproszczeniu wygląda to tak, że sąd skazuje Cię na karę ograniczenia wolości czyli odróbki ale zamiast iść do roboty to orzeka, że będą Ci zabierać z wynagrodzenia określoną kwotę. W związku z tym po prostu chodzisz do pracy, której bez zgody sądu nie możesz zmienić a pracodawca co miesiąc przez okres trwania kary wypłaca Ci mniejsze wynagrodzenie a tą różnice jaką ma posyła tam gdzie wskaże sąd. Zatem wykonaniem Twojej kary zajmuje się po części pracodawca. Musisz tylko pracować w swojej pracy. 

Wpłata grzywny za kogoś

Jak jest z karą grzywny. Czy może ją za Ciebie ktoś wykonać? Tak. W przypadku grzywy może ją za Ciebie ktoś wykonać. Czy może to być każdy czy tylko określne osoby piszę w tym wpisie. W skrócie nie mogą za Ciebie grzywny wpłacić kumple. Może to robić tylko osoba najbliższa. W innym przypadku grzywna podlega przepadkowi i nie ma wykonanej kary a osoba wpłacająca naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie.

 

Podsumowując karę musisz odbyć sam ale są drobne wyjątki przy karze prac społecznych oraz grzywnie.

 

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

 

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne
Photo by Dariusz Sankowski on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: