Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Przepustki losowe

Daniel Anweiler26 września 2017Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 8 października 2017

Przepustki losoweW związku z osadzeniem Cię w Zakładzie Karnym czy Areszcie Śledczym mogą się wiązać dość przykre skutki związane z odizolowaniem Cię  od wydarzeń rodzinnych mających ogromne znaczenie dla Ciebie tj. ślub, chrzciny, komunia czy pogrzeb.

Co można w takiej sytuacji zrobić?

Możesz starać się o przepustkę „losową” na czas do 5 dni.

Procedura udzielania przepustek

Przepustek udziela Dyrektor Zakładu Karnego w którym odbywasz karę. Wniosek o przepustkę musi być wystosowany bezpośrednio do dyrektora. Taki wniosek należy uzasadnić. Okoliczności, które uprawniają Cię do wystąpienia o przepustkę losową to odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwo w pogrzebie członka rodziny lub osoby najbliższej oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego. Te inne wypadki szczególnie ważne dla skazanego są nieokreślone wprost ale może to być urodzenie się dziecka, wesele w rodzinie, chrzest, komunia, egzamin końcowy czy nawet istotne transakcje biznesowe.

Z asystą konwoju czy bez asysty.

Decyzję o tym podejmuje Dyrektor Zakładu jednakże asysta konwoju lub osoby godnej zaufania nie jest obligatoryjna. Każdorazowa ocena tego czy możesz opuścić zakład karny z asystą czy bez zależy od dyrektora i jego oceny Twojej postawy.

Przed wydaniem przepustki losowej sporządza się obligatoryjnie prognozę kryminologiczno-społeczną, jednakże negatywna ocena nie jest przesądzająca o tym, że takiej przepustki nie dostaniesz. Oznaczać może, że będziesz miał przydzieloną asystę.

Odwołanie

Na nieudzielenie zgody na przepustkę losową przysługuje Ci skarga do sędziego penitencjarnego jaki i również możliwość zaskarżenia decyzji do sądu penitencjarnego.

Tymczasowo aresztowany odbywający karę pozbawienia wolności

Udzielenie przepustki losowej gdy jesteś tymczasowo aresztowanemu ale masz prawa i obowiązki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności wymaga wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji pozostajesz czyli sadu lub prokuratury.

*****

Warto przeczytać.

Jesteś skazany. Jakie masz prawa. >>

Korzystanie z telefonu w Areszcie Śledczym. >>

Czym tymczasowe aresztowanie różni się od odbywania kary. >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: