Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe zwolnienie po połowie kary

Daniel Anweiler27 września 201711 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 7 lipca 2020

Warunkowe zwolnienie po połowie kary

Często spotykam się z pytaniem ile muszę odsiedzieć, żeby wyjść przed końcem kary. O warunkowe zwolnienie po połowie kary o którym mowa dzisiaj możesz starać się po odbyciu min. tej części kary. Instytucja tą określają przepisy kodeksu karnego. Różni się ona od warunkowego przedterminowego zwolnienia po dwóch przerwach wskazanej w kodeksie karnym wykonawczym.

Ile kary trzeba odsiedzieć aby uzyskać warunkowe zwolnienie po połowie kary ?

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego możesz wystąpić z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie po połowie kary. Nie ma żadnego limitu kary, którą trzeba koniecznie odbyć. Swego czasu regulacja warunkowego przedterminowego zwolnienia wymagała odbycia przynajmniej 6 miesięcy kary.

Skazanie w recydywie i multirecydywie a warunkowe zwolnienie po połowie kary

Kodeks karny zaostrza warunek czasu odbycia kary pozbawiania wolności w przypadku skazania w recydywie i multurecydywie. W pierwszym przypadku musisz odsiedzieć 2/3 kary a w przypadku multirecydywy 3/4 kary. W przypadku skazania na 25 lat pozbawienia wolności warunkowe przedterminowe zwolnienie jest możliwe po odbyciu 15 lat kary a w przypadku kary dożywocia po 25 latach odbywania kary.

Przepisy dotyczące miltirecydywistów stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Co należy rozumieć przez odbycie kary?

Kara odbyta to ta kara jaką w sprawie odbywasz w zakładzie karnym ale także zaliczony na poczet tejże kary areszt tymczasowy i zatrzymanie.

Czy sąd może zmienić okresy, które trzeba odsiedzieć aby starać się o przedterminowe zwolnienie po połowie kary ?

Sąd nie może w wyroku skrócić okresu jaki musisz odsiedzieć, żeby skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia. Może jednak okres taki zaostrzyć w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Jeżeli chcesz skorzystać z warunkowego przedterminowego zwolnienia skontaktuj się.

*****

Może Cię zainteresować.

Przerwa w karze prac społecznych. >>

Różnice pomiędzy odroczeniem a przerwą w karze. >>

Przerwa, jeszcze jedna przerwa … >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wiktoria 15 listopada, 2017 o 19:13

Mój narzeczony już nie raz odsiadywał wyroki za pobicia, ucieczki itp. W kwietniu poszedł na odsiadkę, lecz w czerwcu dostał nadzór elektroniczny. Mój luby nie stosował się do godzin, często je przedłużał,ale informował kurator. No i sąd postanowił,że cofnie dozór a narzeczony wróci do aresztu. Pisaliśmy odwołania ale na marne. 31 października do naszych drzwi zapukali panowie z kryminalnego. Zabrali narzeczonego, do zakładu. Za miesiąc ma mu minąć połowa wyroku, który kończy się 20 marca. Chciałabym się dowiedzieć, czy w jego sytuacji są duże szanse na przedterminowe opuszczenie zakładu karnego i zawieszenia wyroki. Na koniec dodam, że z narzeczonym spodziewamy się dziecka. Czy sąd podczas rozpatrywania wniosku, patrzy na to? Jakie są szanse? Co trzeba zrobić by przed świętami bożego narodzenia był z nami?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 listopada, 2017 o 14:36

Dzień Dobry Pani Wiktorio,
Witam Panią serdecznie!
W sprawie można złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie ale należy sprawdzić czy rzeczywiści przysługuje po odbyciu połowy kary.
Jeżeli Pani narzeczony chciałby skorzystać z mojej pomocy jako obrońcy w sprawie proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny: anweiler@zubek-gatner.pl 792226834

Odpowiedz

Agnieszka 18 listopada, 2017 o 20:03

Witam mój chłopak dostał kare 10 miesiący pozbawienia wolnosci za kradzieże odsiaduje kare już 2 miesiące. Kiedy będzie mógł pisać o warunkowe zwolnieniem??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 18 listopada, 2017 o 20:12

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Witam Panią serdecznie!
Będzie mógł pisać po połowie kary jeżeli nie siedzi w recydywie lub sąd nie zaostrzył mu zasad warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jagoda 17 grudnia, 2017 o 06:44

Witam serdecznie, narzyczony odsiaduje kare 118 dniu pozbawienia wolnosci, sprawa odbywała sie zaocznie i narzyczo nie wiedział o wyroku, został zabrany z lotniska, 22 stycznia mija połowa kary, czy w tym przypadku może sie starać o przed terminowe zwolnienie i czy już można składać wniosek? Pozdrawiam

Odpowiedz

Paulina 1 kwietnia, 2018 o 20:19

Słyszałam że przepis art. 78 kk po nowelizacji z 2015 r nie przewiduje juz minimalnego okresu kary jaki skazany musi odbyć aby móc ubiegać się o zwolnienie. Czy to prawda?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 15:21

Dzień Dobry Pani Paulino,
Witam Panią serdecznie!
Tak, konieczne jest tylko odbycie połowy kary.

Odpowiedz

Martyna 30 października, 2018 o 10:09

Witam,mój narzeczony dostał wyrok 25 lat,sąd zbilansowana mu na 20lat,minęło już 10 lat czy jest jakaś szansa na wcześniejsze zwolnienie ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 października, 2018 o 15:26

Dzień Dobry Pani Martyno,
Witam Panią serdecznie!
Rozumiem, że wyroki były łącznie 25 lat a potem zostały połączone i razem było 20 lat. Jeżeli nie było żadnej recydywy to po 10 latach może się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Czy jest na to szansa nie mogę się wypowiedzieć nie znając szczegółów sprawy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Goska 4 maja, 2019 o 22:23

Dobrywieczor mam pytanie jezeli chlopak mial wszystkiego 5.8zdjeli mu po poleczeniu 2 lacznych 9miesiecy a odsiaduje 10miesiac , wyroki ma tak jak by byl pierwszy raz karany nie ma recydywy to bedzie mogl sie po polowie starac o warunkowe zwolnienie ???

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 maja, 2019 o 11:16

Dzień Dobry Pani,
Myślę, że może po połowie kary wystąpić o warunkowe.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: