Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Przerwa, jeszcze jedna przerwa i … przedterminowe zwolnienie

Daniel Anweiler10 października 2016Komentarze (1)

Ostatnia aktualizacja 20 czerwca 2018

Warunkowe przedterminowe zwolnienieW poprzednim wpisie pokazałem Ci co dalej po tym jak otrzymasz dwa odroczenia kary więzienia. A co w przypadku gdy nie możesz otrzymać odroczenia bo odbywasz już karę więzienia. W takim przypadku możesz starać się o przerwę w karze. Ok, przerwa potem kolejna, może następna. Okazuje się, że nagle jesteś na przerwie już rok. I co dalej? Przecież na wolności ułożyłeś sobie już na nowo życie. Masz wrócić do więzienia?

Nie, możesz się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jest ono jednak obwarowane pewnymi obostrzeniami.

Kara którą odbywasz z przerwą musi być już odbyta przynajmniej w wymiarze sześciu miesięcy. Nie może ona także być większa niż 3 lata.

Wniosek składa się do sądu penitencjarnego w okręgu którego obecnie przebywasz. Sądem penitencjarnym jest zawsze sąd okręgowy. Nie musi to być ten sam miejscowo sąd, który udzielił Ci przerwy w karze. Sąd może orzekać w sprawie Twojego warunkowego zwolnienia zarówno gdy przebywasz na wolności jak i również po Twoim powrocie do zakładu karnego.

Sąd orzekając o warunkowym przedterminowym zwolnieniu zbada na podstawie m.in. wywiadu środowiskowego oraz akt sprawy, w której udzielano Ci przerwy w karze czy Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że po zwolnieniu będziesz przestrzegał porządku prawnego w szczególności nie popełnisz kolejnego przestępstwa.

Zatem jeżeli jest to Twoje pierwsze skazanie oraz będziesz mieć dobry wywiad środowiskowy a Twój wniosek poprze kurator lub dyrektor ZK istnieje duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie następuje na okres próby, który jest równy wymiarowi kary jaka pozostała Ci do odbycia. Nie może on być jednakkrótszy niż 2 lata a w przypadku gdy skazano Cię w warunkach multirecydywy krótszy niż 3 lata. Maksymalny okres próby wynosi w obu przypadkach 5 lat. Sąd może także orzec wobec Ciebie dozór lub inne obowiązki.

Jeżeli w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia nie odwołano Ci warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary złożone w trybie art 155 k.k.w. czyli po zaistnieniu przesłanek o których mówiłem wyżej nie podlega obostrzeniom czasowym co do warunkowego przedterminowego zwolnienia określonego w kodeksie karnym. Oznacza to, że na każdym etapie odbywania kary możesz się starać o warunkowe zwolnienie z odbycia jej reszty.

Wniosek o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary podlega opłacie 100 zł.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Janina 26 grudnia, 2016 o 18:13

Szanowny Panie Mecenasie,
Mój syn może starać się w styczniu o wokandę prosił mnie o pomoc w jak najlepszym sformułowaniu uzasadnienia do wniosku. Mogę prosić Pana o pomoc- na czym najlepiej skupić się w uzasadnieniu>

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: