Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zamiana kary? Czy to w ogóle możliwe?

Daniel Anweiler25 kwietnia 2016113 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 17 października 2017

Zamiana kary pozbawienia wolnościW poprzednich wpisach pokazał Ci, że skazanie na karę pozbawienia wolności nie jest jeszcze końcem świata. Możesz złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary. Jak już odbywasz karę możesz starać się o przerwę w karze. Po okresie co najmniej roku przerwy w karze możesz starać się o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

W polskim prawnie jest też pewna nowość prawna umożliwiająca zamianę kary pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności albo grzywny. Jest to możliwe w związku ze zmianą prawa karnego z dniem 1 lipca 2015 roku. Nowelizacja z 15 kwietnia 2016 roku tylko trochę ją zmieniła.

Zamiana kary pozbawienia wolności orzeczonej z zawieszeniem jej wykonania jest możliwa w przypadku gdy Sąd przymierza się, żeby zarządzić Ci wykonanie kary. Można powiedzieć, że dostajesz jeszcze jedną szansę.

Zatem gdy zostałeś skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, i zdarzyło Ci się  w okresie próby rażąco naruszyłeś porządek prawny, w szczególności gdy:

1) popełniłeś przestępstwo inne niż podobne przestępstwo umyślne do tego za które zostałeś już skazany i nie orzeczono za nie kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania,

2) jeżeli uchylasz się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku,

3) a Sąd uzna, że cele kary zostaną spełnione przez zamianę kary,

To wtedy możesz złożyć wniosek o zamianę kary na grzywnę albo karę ograniczenia wolności. Kiedy zamiana kary jest niemożliwa piszę tutaj.

Zamiana odbywa się na zasadach, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności. Kara ograniczenia wolności nie może też przekroczyć dwóch lat. Kara więzienia zamieniana jest na grzywnę na zasadzie jeden dzień pozbawienia wolności równa się dwóm stawkom dziennym grzywny. Grzywna nie może przekroczyć 810 stawek dziennych.

Przy zamianie kary więzienia na grzywnę lub ograniczenie wolności sąd nie zwolni Cię z reszty obowiązków czy środków karnych. Zamianie ulega tylko kara pozbawienia wolności.

W przypadku gdybyś jednak uchylał się od zapłaty grzywny albo od kary ograniczenia wolności lub pozostałych obowiązków to sąd uchyli zamianę i zarządzi wykonanie kary pozbawienia wolności. Jest to obowiązek sądu i nie można się już od tego uchylić.

Wniosek o zamianę kary składa się do sądu który jest właściwy do zarządzenia kary pozbawienia wolności. Najlepiej złożyć taki wniosek zanim sąd orzeknie o zarządzeniu wykonania kary. Jest to instytucja na tyle nowa, że jeszcze nie została wypracowana jakaś jedna metoda działania przez sądy. Czas pokaże jak często będzie stosowana ale wydaje mi się, że skoro jest zmiana ogólnie na rzecz kar wolnościowych to często będą sądy po zamianę kary sięgać.

W razie gdybyś miał jakieś pytania zapraszam Cię do kontaktu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewelina 8 kwietnia, 2019 o 13:42

Czy jeśli mój narzeczony dostał 6i 5 miesięcy kary czy mamy szansę na opaskę elektroniczna? Dodam że jestem w 3 miesiącu ciąży bliźniaczej mój narzeczony siedzi 2 miesiące. Co mamy robić jeśli się nie uda z opaska elektroniczna

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 kwietnia, 2019 o 11:48

Dzień Dobry Pani Ewelino,
Witam Panią serdecznie!
Co do dozoru to można o niego wystąpić. Jeżeli się nie uda to można wystąpić o przerwę w karze albo po połowie kary o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Odpowiedz

Dajana 15 kwietnia, 2019 o 09:57

Witam Mój Partner odbywa kare 103 dni w zakładzie Karnym i tam więźniowie mu mówią ze jest coś takiego ze jeśli odbywa pieszy raz kare pozbawienia wolności to ma możliwość kare przełożyć na godziny do odrabiania czy jest taka możliwość

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 kwietnia, 2019 o 11:35

Dzień Dobry Pani,
Jeżeli kara jest za prace społeczne to można złożyć wniosek do sądu który zamienił karę o ponowną zamianę tj. o poddanie się rygorom pracy społecznej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Andżelika 15 marca, 2023 o 01:53

Dzień dobry. Czy jest możliwość zamienienia kary pozbawienia wolności na inną karę za artykuł 244kk

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 marca, 2023 o 22:15

Dzień Dobry,
Niestety nie można zamienić kary pozbawienia wolności na inną karę. Nie ma znaczenia kwalifikacja prawna czynu.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Ewa....1 5 lipca, 2021 o 11:50

Witam !
Mój narzeczony dostał karę na 2 lata pozbawienia wolności. Kara została odroczona na pół roku celem zabezpieczenia finansowo rodziny do 20 listopada. Niedawno okazało się że jestem w 3 ciąży czy jest możliwość aby jakoś znieść ta karę albo chociaż zamienić ja na karę w zawieszeniu ? Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Judyta Pietrzak 26 lipca, 2021 o 21:49

Dzien dobry
Mam pytanie w 2015 minal okres rocznej kary byl na dwa razy odbywany ostatnie 4 miesiace byly wlasnie od wczesnia do stycznia 2015 i czy po okresie w sumie 6.5 roku kartoteka juz jest czysta do dnia dziesiejszego nie bylo stycznosci z prawem czy trzeba samemu wystepowac z pismem czy samo to minelo,chodzi o prace i zaswiadczenie o niekaralnosc czy to wyjdzie po 6.5 roku czy juz nie
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: