Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Co zrobić jak nie zgadasz się z orzeczeniem sądu wykonawczego

Daniel Anweiler07 grudnia 2018Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 7 grudnia 2018

zażalenie na postanowienieZdarza się, że w postępowaniu wykonawczym sąd wezwie Cię na posiedzenie. No i nie wiesz co zrobić. Iść czy nie iść na posiedzenie. O tym co można zrobić jak się dostanie zawiadomienie z sądu pisałem tutaj. Co zrobić jak pomimo, że byłeś lub napisałeś do sądu on wydał niekorzystną dla Ciebie decyzjęTrzeba się odwołać. Tylko jak to zrobić.

Zażalenie na postanowienie

Środkiem odwoławczym od postanowień sądu, czyli najczęstszej formy orzeczenia sądowego, jest zażalenie. Na początku trzeba zaznaczyć, że postanowienie w postępowaniu wykonawczym gdy jest nieprawomocne nie oznacza, że nie jest wykonalne jak np. zarządzenie wykonania kary. To znaczy, że możesz dostać „bilet” do stawienia się w Zakładzie Karnym. Jedynie sąd wydający orzeczenie może postanowić inaczej tj. wstrzymać wykonanie orzeczenia do czasu zakończenia postępowania. Nie zrobi tego raczej sam z siebie trzeba złożyć odpowiedni wniosek o wstrzymanie wykonania kary.

Wstrzymanie wykonania kary

Najlepiej wniosek o wstrzymanie wykonania kary złożyć już przy składaniu samego wniosku o odroczenie kary albo o dozór ale jak sprawa jest wszczęta z urzędu to najlepiej jak tylko się dowiesz o postępowaniu złożyć dobrze umotywowany wniosek o wstrzymanie wykonania kary.

Zażalenie – co, jak i kiedy

Środkiem odwoławczym od postanowień jest zażalenie. Należy je wnieść w terminie 7 dni. Wnosi się je do sądu wyższej instancji czyli jak miałeś sprawę w sądzie rejonowym to do sądu okręgowego a jak w sądzie okręgowym to do sądu apelacyjnego. Tylko uwaga zażalenie wnosi się za pośrednictwem sądu który wydał Twoje orzeczenie czyli piszesz do sądu okręgowego ale zażalenie składasz (na biurze podawczym sądu lub wysyłasz pocztą) do sądu rejonowego albo piszesz do sądu apelacyjnego ale zażalenie składasz (na biurze podawczym sądu lub wysyłasz pocztą) do sądu okręgowego.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni. Termin ten liczy się od daty wydania postanowienia na posiedzeniu. Gdy nie byłeś na posiedzeniu a zostałeś prawidłowo o nim powiadomiony to dostaniesz  na wskazany w aktach adres odpis postanowienia wraz z pouczeniem, że możesz się w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia pocztą do domu odwołać.

Jak prawidłowo należy liczyć termin 7 dni

Termin do złożenia zażalenia wynosi 7 dni. Nie jest to 7 dni roboczych tylko 7 dni kalendarzowych przy czym przy liczeniu terminu nie liczy się dnia w którym było wydanie albo doręczone postanowienie. Czyli np. jeżeli postanowienie zapadło w poniedziałek to zażalenie można wnieść do następnego poniedziałku. Gdy jednak ostatni dzień terminu wypada na dzień wolny od pracy czyli jakieś święto to zażalenie możesz złożyć następnego dnia wolnego. Czyli np. poniedziałek jest wolny, jak to było 12.11.2018, to zażalenie możesz złożyć dnia następnego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: