Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Wyrok nakazowy

Daniel Anweiler28 lutego 2019Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 28 lutego 2019

Wyrok nakazowy

List z sądu karnego. Idziesz odebrać osobiście na pocztę (bo karnej przesyłki nie wydadzą nikomu innemu). Otwierasz a tu w środku niespodzianka wyrok sądowy, ale chwila jakiś nakazowy. Co on nakazuje? Jakaś kara prac społecznych. Co teraz zrobić przecież nie można się poddać bez walki.

Wyrok nakazowy – co to jest?

Wyrok nakazowy wydaje sąd rozpoznając sprawę w postępowaniu nakazowym to znaczy, że na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, gdy sąd uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy. Tyle teoria. W praktyce sąd wydaje takie wyroki gdy uzna, że Twoja wina i okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości. Z reguły jest to w sprawach o mniejszym ciężarze gatunkowym.

Sąd taki wyrok wyda na posiedzeniu niejawnym czyli bez udziału stron.

Jak wyrok nakazowy zaskarżyć?

Kiedy można wydać wyrok to swoją drogą jest ważne ale bardziej dla sądu. Ważne jest to, że wyrok nakazowy to też wyrok i to pełnoprawny wyrok. Niezaskarżony jest tak samo ważny i wykonalny jak ten wydany na rozprawie.

Jak go zaskarżyć? Nie tak jak normalny wyrok składając wniosek o jego uzasadnienie. Trzeba złożyć sprzeciw. Sprzeciw składa się w terminie 7 dni od dnia odebrania wyroku. Sprzeciw wniesiony po terminie będzie uznany za nieskuteczny.

Co napisać w sprzeciwie od wyroku nakazowego?

Sprzeciw można napisać jednym zdaniem. Najpierw jednak napisz do jakiego sądu i wydziału wnosisz sprzeciw oraz jaka jest sygnatura sprawy. Podaj też swoje dane, żeby sąd widział, że to Twój sprzeciw. W treści sprzeciwu wystarczy, że napiszesz, że wnosisz sprzeciw od wyroku zaocznego z dnia takiego a takiego wydanego przez sąd (wskaż jakie sąd). Potem się podpisz i wszystko.

Sprzeciw możesz złożyć osobiście w sądzie albo posłać pocztą listem poleconym. 

Pamiętaj, że termin do złożenia sprzeciwu wynosi 7 dni. Nie jest to 7 dni roboczych tylko 7 dni kalendarzowych przy czym przy liczeniu terminu nie liczy się dnia w którym był doręczony wyrok. Czyli np. jeżeli wyrok odebrałeś w poniedziałek to sprzeciw można wnieść do następnego poniedziałku. Gdy jednak ostatni dzień terminu wypada na dzień wolny od pracy czyli jakieś święto to sprzeciw możesz złożyć następnego dnia po wolnym dniu. Czyli np. poniedziałek jest wolny, jak to było 12.11.2018, to sprzeciw możesz złożyć dnia następnego.

Prawidłowo złożony sprzeciw powoduje, że wyrok traci moc a sąd nie jest związany jego treścią rozpoznając sprawę.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: