Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zatarcie skazania. Stare czy nowe przepisy?

Daniel Anweiler22 października 201612 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 19 czerwca 2018

Czy złożyć pismoJeden z moich czytelników zadał mi ostatnio ciekawe pytanie a mianowicie jak uregulowana jest sytuacja zatarcie skazania w przypadku zmiany przepisów kodeksu karnego, która dotyczyła także okresów zatarcia skazania, a która weszła w życie 21.03.2015 roku.

Aby wyjaśnić na czym polega sprawa najpierw omówię na czym polegała zmiana w przepisie art 107 kodeksu karnego który określa czas potrzebny do zatarcie skazania w zależności od orzeczonej kary.

Co do zasady nie zmieniło się nic w przypadku kar więzienia. Było i jest tak jak pisałem o zatarciu skazania w poprzednim wpisie. Zmiana dotyczy kary ograniczenia wolności oraz kary grzywny.

W przypadku kary ograniczenia wolności zatarcie skazania następowało po 5 latach a na wniosek skazanego mogło nastąpić po 3 latach od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania. Obecnie zatarcie skazania gdy orzeczono karę ograniczenia wolności następuje z urzędu po 3 latach od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Nie ma możliwości skrócenia okresu potrzebnego do zatarcia skazania.

Zatarcie skazania grzywny następuje teraz po roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Zatarcie następuje z mocy samego prawa. Wcześniej czyli przed 21.03.2015 roku zatarcie skazania na grzywnę następowało na mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd mógł zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.

No i przechodzimy do sedna sprawy w niniejszym wpisie. Czy jeżeli skazanie nastąpiło przed 21.03.2015 roku czyli dniem wejścia w życie nowych przepisów dotyczących zatarcia skazania to czy stosujemy stare czy nowe przepisy?

Odpowiedzi na to pytanie udziela art 21 ustawy zmieniające kodeks kary.

Do skazań prawomocnymi wyrokami wydanymi przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej kodeks karny w przedmiocie zatarcia skazania stosuje się przepisy znowelizowanej ustawy, chyba że okres zatarcia skazania upłynął przed dniem wejścia w życie tejże ustawy tj. najpóźniej 20.03.2015 roku. Jeżeli jednak według przepisów zmieniających kodeks karny czyli nowelizacji, okres zatarcia skazania upłynąłby przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 20.03.2015 roku), zatarcie skazania następuje z dniem wejścia w życie nowej ustawy.

W praktyce wygląda to tak.

Zostałeś skazany na karę ograniczenia wolności czy grzywnę i okres zatarcia skazania upływa wg. starych przepisów (5 lat z urzędu albo 3 lata na Twój wniosek) przed 21.03.2015 roku tzn. najpóźniej w dniu 20.03.2015 roku. W Twojej sytuacji nic się nie zmienia. Zatarcie skazania nastąpiło wg. starych przepisów.

Jednakże gdy Twoje skazania na karę ograniczenia wolności czy grzywnę wg. starych przepisów nastąpi po 21.03.2015 roku to stosujemy już przepisy nowe. Zatem zatarcie skazania na grzywnę następuje po roku od wykonania, darowania lub przedawnienia jej wykonania a zatarcie skazania na karę ograniczenia wolności nastąpi po 3 latach. W obu przypadkach następuje ono z urzędu.

Nie jest jednak tak pięknie aż do końca. Zatarcie skazania wg. nowych przepisów liczy się też od dnia uprawomocnienia się wyroku. Jednakże gdyby miało ono nastąpić zgodnie z nowymi przepisami przed ich wejściem w życie tzn. okres potrzeby do zatarcia skazania upływa przed 21.03.2015 roku to przyjmuje się fikcję prawną, że zatarcie skazania nastąpiło 21.03.2015 roku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz 4 listopada, 2016 o 09:04

Witam Panie Mecenasie.
Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem, to jeżeli we wrześniu 2013 roku skończyłem odbywać karę ograniczenia wolności to teoretycznie we wrześniu 2016 roku (po 3 latach od zakończenia odbywania kary) kara została automatycznie zatarta i nie trzeba składać wniosków o wcześniejsze skazanie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 listopada, 2016 o 15:39

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie.
W odpowiedzi na Pana pytanie tak zgadza się zatarcie skazania nastąpi z urzędu bez konieczności składania żadnego wniosku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

kamil 14 listopada, 2016 o 12:57

Witam Panie Mecenasie.
A jak naprzyklad w 2013 roku 30 grudnia splacilem grzywne to zatarcie tej grzywny nastapilo w czasie gdy weszly nowe przepisy Tak? dobrze zrozumialem?

Odpowiedz

Rafał 23 listopada, 2016 o 20:50

Witam Pana mam pytanie ?złapany zostałem za jazdę pod wpływem 20.04.2014 wyrok to zabrane prawo jazdy na rok w zawieszeniu na 2 lata 21sierpnia wyrok się uprawomocnił czyli sierpień 2016 mija dwa lata,pytanie kiedy następuje zatarcie kary ?dodam że zrobiłem prawo jazdy kat.C+E i nie mogę znaleźć pracy

Odpowiedz

Krzysiek 19 grudnia, 2016 o 12:05

Witam Panie Mecenasie.Jezeli bylem w 2006 roku skazany na 6 lat pozbawienia wolnosci to kiedy mi nastapi zatarcie karalnosci.

Odpowiedz

Kamil 25 kwietnia, 2017 o 18:05

Dzień dobry panie mecenasie.
We wrześniu 2012 roku zostałem ukarany grzywną za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu, wtedy taka kara ulegała zatarciu dopiero po 5 latach. I moje pytanie brzmi czy dobrze zrozumiałem i moja kara została już zatarta i mogę ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności?

Odpowiedz

Mariusz 21 grudnia, 2017 o 02:52

Witam Pana serdecznie. Moje pytanie brzmi, jeśli zostałem ukarany za przywłaszczenie karą grzywny oraz naprawieniem szkody tj. oddaniem pokrzywdzonemu pieniędzy. To kiedy nastąpi zatarcie. Po roku od zapłacenia grzywny czy po roku od całkowitej spłaty pokrzywdzonego.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 stycznia, 2018 o 15:39

Dzień Dobry Panie Mariuszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pani pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Jarek 10 sierpnia, 2018 o 15:24

Witam moja sprawa jest bardzo nie jasna dostałem kare grzywny za niewstawienie sie do WKU roku 2008 ale nie przypilnowałem tego i sam na własny wniosek poprosiłem o wyjasnienie tego rok temu okazało sie ze zapomnieli o mnie i kazali mi teraz zalacic ta grzywne wiec mam pytanie kiedy bedzie umnie zatarcie tej sprawy bo powiedziano mi że to stara sprawa i musze czekac 5 lat dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 sierpnia, 2018 o 13:44

Dzień Dobry Panie Jarku,
Witam Pana serdecznie!
Czy grzywnę orzeczono wobec Pana także w 2008 roku – przedawnienie wykonania kary grzywny to 10 lat.
W przypadku zatarcia skazania to rok od wpłaty grzywny. Stosuje się obecnie obowiązujące przepisy dotyczące zatarcia skazania.

Odpowiedz

Jarek 31 października, 2018 o 13:30

Witam tak karę grzywny orzeczono w 2008 a zapłaciłem ja w 2017 we wrześniu i powiedziano mi że wyrok zatrze się po 5 latach. Z powodu zaniedbania kazali złożyć wniosek o ułaskawienie ale minoł rok i nie mam żadnej wiadomości i teraz nie wiem kiedy kara ulegnie zatarciu dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 listopada, 2018 o 16:20

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Skazanie powinno ulec zatarciu po roku jeżeli wpłacił Pan całą grzywnę oraz nie ma innych obowiązków dodatkowo orzeczonych w wyroku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: