Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Odroczenie kary pozbawienia wolności – przesłanki obligatoryjne

Daniel Anweiler11 października 20162 komentarze

Ostatnia aktualizacja 3 października 2018

Odroczenie wykonania karyW poprzednich wpisach pokazałem Ci, że skazanie na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia czy też tzw. odwieszenie kary to jeszcze nie koniec świata. Możesz starać się o odroczenie wykonania kary. Ok, ale jakie okoliczności musisz podać, żeby sąd uwzględnił Twój wniosek o odroczenie kary? Do jakiego sądu napisać?

Jeżeli nie wiesz co napisać albo wiesz, tylko chcesz się upewnić czy dobrze piszesz swój wniosek zapraszam Cię do lektury niniejszego wpisu.

Odroczenie kary a właściwie przesłanki odroczenia można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszymi z nich są przesłanki obligatoryjne. Oznacza to, że obligują one sąd do zastosowania odroczenia kary bez możliwości luzu decyzyjnego sędziego.

Jakie zatem są to okoliczności?

Pierwszą okolicznością jest choroba psychiczna. Nie ma znaczenia jaka jest to choroba psychiczna. Zawsze jest ona podstawą odroczenia kary do czasu wyleczenia czyli jak stanowią przepisy do czasu jej ustania.

Drugą okoliczną obligatoryjna przesłanką jest ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie kary. Zgodnie z przepisami kodeku karnego wykonawczego za ciężką chorobę uniemożliwiająca wykonanie kary uważa się taką chorobę, która powoduje u Ciebie taki stan zdrowia, że umieszczenie Cię w zakładzie karnym może zagrażać Twojemu życiu lub może spowodować poważne niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia.

Jakie zatem są te ciężkie choroby zagrażające życiu lub zdrowiu?

Nie ma określonej choroby choć głównie są to choroby neurologiczne, onkologiczne czy kardiologiczne. Każdorazowej oceny musi dokonać ostatecznie sąd.

Ok, ale jak wykazać, że Twoja choroba jest taką, która w połączeniu z osadzeniem Cię w zakładzie karnym może zagrażać Twojemu życiu lub może spowodować poważne niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia.

Za każdym razem gdy składasz wniosek o odroczenie kary powołując się na przesłanki obligatoryjne musisz przedłożyć swoją dokumentację medyczną z leczenia aby wykazać sądowi, że rzeczywiście jesteś chory. Sąd na podstawie tejże dokumentacji ustali jakiego biegłego lekarza w sprawie trzeba powołać aby ustalił czy zachodzą przesłanki do odroczenia kary ze względu na twój stan zdrowia. Do domu dostaniesz wezwanie na badanie u biegłego bądź też biegłych na które musisz się stawić.

Za zwyczaj są to lekarze mający gabinety blisko Twojego miejsca zamieszkania. Zdarza się jednak czasem tak, że na badanie jesteś wezwany daleko od miejsca Twojego pobytu a nie możesz się tam przemieścić swobodnie, żeby dostać się na badanie. W takim wypadku poinformuj od razu o tym sąd. W miarę możliwości powinien znaleźć innego biegłego mającego bliżej gabinet.

Sąd dokonując odroczenia kary czyni to na okres do czasu ustania przeszkody czyli ustania choroby która uniemożliwia osadzenie w zakładzie karnym. Nie oznacza to jednak, że musisz być w pełni wyleczonym. Nie możesz być chorym na tyle, że osadzenie Cię w więzieniu zagrozi Twojemu życiu bądź zdrowiu. Sąd będzie dokonywał okresowego sprawdzenia stanu Twojego zdrowia.

Sądem do którego składa się wniosek o odroczenie wykonania kary jest sąd, który w pierwszej instancji wydał wyrok skazujący. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 80 zł. Można ją wpłacić w kasie w sądzie lub przelewem na konto sądu ze wskazaniem, że dotyczy wniosku o odroczenie wykonania kary oraz z podaniem imienia i nazwiska skazanego i sygnatury akt sprawy w której nastąpiło skazanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Irena 6 listopada, 2022 o 09:49

Mam pytanie czy choroba haszimoto czy mozna starac sie o przerwe w ka z ta chorobarze

Odpowiedz

Daniel Anweiler 7 listopada, 2022 o 10:09

Dzień Dobry Pani Ireno,
Choroba Hashimoto może być okolicznością do przerwy w karze. Nie jest to raczej jako przerwa obligatoryjna (sąd nie musi się zgodzić) ale można argumentować, żeby uwzględnił tą chorobą i konieczność leczenia jak podstawę do przerwy na 6 miesięcy. W skrócie – tak można pisać o przerwę. Trzeba dołączyć dokumenty z leczenia oraz wnieść o opinię biegłego aby tą dokumentację medyczną ocenił i powiedział czy można się leczyć e ZK czy nie.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: