Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Odroczenie kary pozbawienia wolności – przesłanki obligatoryjne

Daniel Anweiler11 października 2016Komentarze (0)

Odroczenie wykonania karyW poprzednich wpisach pokazałem Ci, że skazanie na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia czy też tzw. odwieszenie kary to jeszcze nie koniec świata. Możesz starać się o odroczenie wykonania kary. Ok, ale jakie okoliczności musisz podać, żeby sąd uwzględnił Twój wniosek o odroczenie kary? Do jakiego sądu napisać?

Jeżeli nie wiesz co napisać albo wiesz, tylko chcesz się upewnić czy dobrze piszesz swój wniosek zapraszam Cię do lektury niniejszego wpisu.

Odroczenie kary a właściwie przesłanki odroczenia można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszymi z nich są przesłanki obligatoryjne. Oznacza to, że obligują one sąd do zastosowania odroczenia kary bez możliwości luzu decyzyjnego sędziego.

Jakie zatem są to okoliczności?

Pierwszą okolicznością jest choroba psychiczna. Nie ma znaczenia jaka jest to choroba psychiczna. Zawsze jest ona podstawą odroczenia kary do czasu wyleczenia czyli jak stanowią przepisy do czasu jej ustania.

Drugą okoliczną obligatoryjna przesłanką jest ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie kary. Zgodnie z przepisami kodeku karnego wykonawczego za ciężką chorobę uniemożliwiająca wykonanie kary uważa się taką chorobę, która powoduje u Ciebie taki stan zdrowia, że umieszczenie Cię w zakładzie karnym może zagrażać Twojemu życiu lub może spowodować poważne niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia.

Jakie zatem są te ciężkie choroby zagrażające życiu lub zdrowiu?

Nie ma określonej choroby choć głównie są to choroby neurologiczne, onkologiczne czy kardiologiczne. Każdorazowej oceny musi dokonać ostatecznie sąd.

Ok, ale jak wykazać, że Twoja choroba jest taką, która w połączeniu z osadzeniem Cię w zakładzie karnym może zagrażać Twojemu życiu lub może spowodować poważne niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia.

Za każdym razem gdy składasz wniosek o odroczenie kary powołując się na przesłanki obligatoryjne musisz przedłożyć swoją dokumentację medyczną z leczenia aby wykazać sądowi, że rzeczywiście jesteś chory. Sąd na podstawie tejże dokumentacji ustali jakiego biegłego lekarza w sprawie trzeba powołać aby ustalił czy zachodzą przesłanki do odroczenia kary ze względu na twój stan zdrowia. Do domu dostaniesz wezwanie na badanie u biegłego bądź też biegłych na które musisz się stawić.

Za zwyczaj są to lekarze mający gabinety blisko Twojego miejsca zamieszkania. Zdarza się jednak czasem tak, że na badanie jesteś wezwany daleko od miejsca Twojego pobytu a nie możesz się tam przemieścić swobodnie, żeby dostać się na badanie. W takim wypadku poinformuj od razu o tym sąd. W miarę możliwości powinien znaleźć innego biegłego mającego bliżej gabinet.

Sąd dokonując odroczenia kary czyni to na okres do czasu ustania przeszkody czyli ustania choroby która uniemożliwia osadzenie w zakładzie karnym. Nie oznacza to jednak, że musisz być w pełni wyleczonym. Nie możesz być chorym na tyle, że osadzenie Cię w więzieniu zagrozi Twojemu życiu bądź zdrowiu. Sąd będzie dokonywał okresowego sprawdzenia stanu Twojego zdrowia.

Sądem do którego składa się wniosek o odroczenie wykonania kary jest sąd, który w pierwszej instancji wydał wyrok skazujący. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 80 zł. Można ją wpłacić w kasie w sądzie lub przelewem na konto sądu ze wskazaniem, że dotyczy wniosku o odroczenie wykonania kary oraz z podaniem imienia i nazwiska skazanego i sygnatury akt sprawy w której nastąpiło skazanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: