Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zatarcie skazania. Kiedy będziesz miał czystą kartotekę?

Daniel Anweiler05 maja 2016277 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 30 października 2023

Zatarcie skazaniaZastanawiasz się dlaczego skutki Twojego skazania ciągną się jeszcze za Tobą długo po tym jak odbędziesz karę i zapłacisz wszystkie należności zasądzone wyrokiem. Otóż status osoby karanej ma na celu zapewnienie tego, żebyś przestrzegał porządku prawnego i nie popełniał więcej przestępstw. Taki status nie powinien jednak obowiązywać w nieskończoność. Jeżeli przestrzegasz porządku prawnego przez określony okres czasu to nie powinieneś ponosić dalej niekorzystnych konsekwencji związanych z byciem osobą karaną. Instytucja prawna, która określa zasady wykreślania skazania z rejestru skazanych to  zatarcie skazania.

Z chwilą kiedy zatarcie nastąpi, skazanie uważa się za niebyłe a wpis o nim usuwa się z rejestru skazanych.

Kiedy nie nastąpi zatarcie ?

Zacznę od tego kiedy nie nastąpi. Tylko w przypadku gdy skazano Cię na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15 to nigdy nie nastąpi zatarcie.

Kiedy może nastąpić zatarcie kary pozbawienia wolności ?

W przypadku skazania, okres po którym następuje zatarcie zależy od kary na którą skazał Cię sąd. W przypadku skazania na karę pozbawienia wolności zatarcie nastąpi po 10 latach.   Okres do zatarcia liczy się od wykonania kary lub jej darowania albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może, na Twój wniosek zarządzić zatarcie. Jeżeli w tym okresie przestrzegałeś  porządku prawnego, a wymierzona Ci kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat, już po upływie 5 lat możesz starać się o zatarcie. Skorzystaj z wzoru wniosku o zatarcie skazania

W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie nastąpi z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną.

Zatarcie skazania grzywny i kary ograniczenia wolności

Gdy skazano Cię na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania nastąpi z upływem 3 lat. W przypadku grzywny z upływem roku. Gdy Sąd w Twojej sprawie odstąpił od wymierzenia kary, zatarcie skazania nastąpi z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.

Zatarcie skazania a środek karny

Jeżeli orzeczono wobec Ciebie środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Jeżeli skazano Cię za dwa lub więcej przestępstw dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań. Dotyczy to także przypadku jeżeli po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu do zatarcia popełnisz ponownie przestępstwo. Oznacza to, że nastąpi ono po upływie okresu potrzebnego do zatarcia ostatniej z orzeczonych kar.

Zatarcie następuje z mocy prawa.  Nie musisz nic robić. Wyjątkiem jest wskazany przypadek kary pozbawienia wolności do lat 3.

Zapraszam na mój blog o postępowaniu karnym.

Zapraszam także do obejrzenia mojego vlogu Prawo w Minutę o zatarciu skazania.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 83 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian 1675 29 września, 2017 o 03:29

Witam mam pytanie w 2010 roku dostalem wyrok 10 miesiecy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 3 lata i grzywne w wysokisci 500 zl za prowadzenie pojazdu w stanie nie trzezwym kiedy nastąpi zatarcie mojego wyroku i co grozi mi teraz za jazde w stanie nie trzezwosci?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 29 września, 2017 o 11:18

Dzień Dobry Panie Damianie,
Zatarcie skazania powinno nastąpić pół roku po upływie okresu próby jeżeli wszystkie inne obowiązki nałożone w wyroku zostały wykonane.
Za jazdę pod wpływem grozi Panu odpowiedzialność za wykroczenie albo przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Odpowiedz

Kamil 17 października, 2017 o 18:18

Witam.
W 2014 roku otrzymałem wyrok w zawieszeniu na 3 lata za posiadanie małej ilości konopii wraz z grzywną, którą wpłacono jeszcze tamtego roku. W tym roku tj. w kwietniu wyrok powinien minąć i tu pytanie czy będą problemy z aplikacją o wizę turystyczną do USA? Czy w aplikacji lepiej wspomnieć, że było się karanym? Mieszkam w UK pracuje, uczyłem się ani nie miałem od tamtej pory żadnych problemów z prawem. Nie wiem czy nie przekreśli to moich czy siostry szans na wizę aplikując razem? Będę wdzięczy za wszelką pomoc.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 października, 2017 o 19:15

Dzień dobry Panie Kamilu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana pytanie proszè o kontakt: anweiler@zubek- gatner.pl

Odpowiedz

stefan 18 października, 2017 o 10:49

W 1967r. byłem skazany wyrokiem Sądu Wojskowego na jeden rok pozbawienia wolności.Czy w chwili obecnej występując o nadanie medalu za długoletnie małżeńskie mogę wpisać że nie byłem karany? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 października, 2017 o 14:13

Dzień Dobry Panie Stefanie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Kamil 27 października, 2017 o 17:32

Witam. Jak ma się zatarcie względem prac społecznych (6miesięcy po 20h). Kiedy taka kara ulega zatarciu. Kara była za jazdę bez uprawnień po wcześniejszym ich cofnięciu przez starostę poprze przekroczenie liczby 21 punktów(mniej niż rok od odebrania dokumentu). Chciałbym się starać o pracę w ochronie i w związku z tym nie wiem jaką mam szansę lub kiedy ją ponownie dostanę. Wykonanie kary zakończyłem w tym miesiącu. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 28 października, 2017 o 15:04

Dzień Dobry Panie Kamilu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Dawid 20 stycznia, 2023 o 10:42

Osobiście mam kartotekę czystą i uważam że ktoś mi nie narobił kłopotów .

Odpowiedz

Mateusz 28 października, 2017 o 01:13

Witam, czy jeżeli w maju 2016 roku dostałem wyrok sądu z umorzeniem na czas próbny 12 miesięcy, to czy po upływie roku i dodatkowych 6 miesięcy od wyroku mogę się ubiegać o wypisanie mnie z rejestru policyjnego ? Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje taka możliwość ponieważ teraz przy każdej kontroli odrazu widnieje w rejestrze policyjnym, a sprawę umorzono i nie miałem przez ten czas żadnych problemów z prawem i nie chciałbym do końca życia słuchać od każdego policjanta że byłem karany i przez to być stawiany w gorszej pozycji niż człowiek niekarany, tymbardziej że sprawa została umorzona.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 28 października, 2017 o 15:03

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian 4 listopada, 2017 o 22:23

Witam :
dostalem kare w w zawieszeni i mialem odrubke na cele spoleczne po jakim czasie bede mial czysta kartoteke?

Odpowiedz

14 lipca 2010 na 1 rok wiezienia na 5 lat w zawieszeniu. wszystko zostało naprawione finansowo. a dlaczego widnieje jeszcze w systemie ? wyrok nie jest zatarty ? proszę o odpowiedz dziękuję 13 listopada, 2017 o 21:21

Witam Panie Mecenasie. Wyrok prawomocny zapadł

Odpowiedz

Daniel Anweiler 14 listopada, 2017 o 08:56

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Możliwe, że są jeszcze jakieś obowiązki jakich Pan nie wypełnił lub jeszcze jakiś inny wyrok blokujący zatarcie.

Odpowiedz

LENA 16 listopada, 2017 o 19:31

Witam . w 2010 zostałam skazana na lata w zawieszeniu na 4oraz grzywnę . grzywna została zaplacona we wrześniu 2010 roku . kiedy i czy już sie zatarło z kartotece. prosze o pilną odpwiedź

Odpowiedz

Darek 26 listopada, 2017 o 12:02

Panie Mecenasie, wyrok w zawieszeniu 8 msc na 3 lata. Zatarcie następuje pół roku po zakończeniu okresu próby, ale miesiąc przed końcem próby następuje skazanie na drobną grzywnę. Sąd odwiesza pierwszy wyrok i zamienia go na kare ograniczenia wolności w postaci prac społecznych ( 16 miesięcy). Kiedy nastąpi zatarcie skazania czy aż 3 lata od zarządzenia kary ograniczenia wolności ? Czy 3 lata dopiero od wykonania prac społecznych, czy może inaczej ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 listopada, 2017 o 10:22

Dzień Dobry Panie Darku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Alicja 3 grudnia, 2017 o 16:17

Witam,
w wieku 16 lat bylam sadzona za kradziez (wartosc ponizej 100zl). Ostatecznie skonczylo sie na pouczeniu. W zwiazku z tym, że byłam wtedy nieletnia doszly mnie sluchy ze po ukonczeniu pełnoletnosci to wykroczenie mi sie 'anuluje’ . Mam teraz 21, wypelniam podanie o wize do stanow zjednoczonych i jedno z pytan brzmi tak: Czy kiedykolwiek byłeś/aś zatrzymany/a, aresztowany/a lub skazany/a za wykroczenie lub przestępstwo,
nawet jeśli nastąpiło ułaskawienie, amnestia, itp
Czy powinnam jakos zawzec informacje o tym wykroczeniu? Czy jest to juz nie konieczne?
Pozdrawiam, Alicja

Odpowiedz

Jarek 6 grudnia, 2017 o 15:22

Dzień dobry Panie Mecenasie. W 2011 zostałem skazany na karę 12 mies.ograniczenia wolności. W 2012 sama kara ograniczenia wolności została zamieniona na zastępczą karę wolności 180 dni pozbawienia wolności. Kara 180 dni została wykonana w dniu 20 grudnia 2014. Dostałem dozór elektroniczny a wcześniej 3 miesiące w Zakładzie Karnym tam wydano zgodę na SDE i jak wyżej wspomniałem karę skończyłem odbywać w ww/w czasie. W zaświadczeniu z Krk widnieje skazany na ogr.wolności a w rubryce obok zamiana kary jak i postanowienie o wydaniu zgody na Sde. Co dziwne wpisane jest że SDE bylo do 31 grudnia co się zgadza ale z grzywną za inną sprawę bo 180 dni zastępczej kary pozbawienia wolności skończyłem odbywać tak jak dokładnie napisałem. Z tego co pamiętam obok kary ograniczenia wolności była grzywna , ale została zapłacona. Czy po dniu 20 grudnia mogę uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Zostałem skazany za art.209kk par.1 z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 grudnia, 2017 o 15:32

Dzień Dobry Panie Jarku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Stanley 19 grudnia, 2017 o 08:14

Witam , w 2016 roku zostałem skazany za składanie fałszywych zeznań . wyrok grzywny w kwocie około 2tys. , wpłaciłem w grudniu 15 . teraz będę występował o pozwolenie na broń myśliwską . Czy karta moja już jest wyczyszczona ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 stycznia, 2018 o 15:43

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pani pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Konrad 20 grudnia, 2017 o 22:07

Witam Piszę ponieważ dostałem od sądu grzywnę +plus dwa lata próby, chciałbym się dowiedzieć do kiedy zostanie to w papierach ponieważ swoją przyszłość wiążę z wojskiem, i czy np. przyjmą mnie do szkółki wojskowej, czy musze odczekać jakiś czas jeśli tak to ile 😉

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 stycznia, 2018 o 15:41

Dzień Dobry Panie Konradzie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pani pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Marek 31 grudnia, 2017 o 08:34

witam,mam pytanie odnosnie zamazania informacji. W 2013 r dostalem kare 8 miesiecy ograniczenia wolnosci i 20 godzin nie odplatnej pracy na cele spoleczne,w 10.07.2014 sad zamienil forme na potracenia 10% z zasadniczego wynagrodzenia w stosunku miesiecznym,zas dnia 7-08-2015 wykonano kare ograniczenia wolnosci. Czy na dzien dzisiejszy to jest 31.12.2017 moge starac sie o zamazanie wyroku??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 stycznia, 2018 o 09:40

Dzień Dobry Panie Marku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Krystian 3 stycznia, 2018 o 14:44

Witam
2015.10 mialem uprawomocnienie sie wyroku w ktorym dostalem 10mcy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu wolnosci. Dodatkowo dostalem do zaplaty grzywne i naprawienie szkody. Grzywne zaplacilem 2015.10.30 a szkoda zostala naprawiona w 2016.03. Kiedy nastapi zatarcie w krk?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 stycznia, 2018 o 15:31

Dzień Dobry Panie Krystianie,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej odpowiedzi na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Bartek 6 stycznia, 2018 o 20:33

Zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkoholu (rano 0,7 promila) w dniu 8 czerwca 2015 r. Sąd zatrzymał mi prawo jazdy na okres 3 lat. i zastosował grzywnę ( wyrok nie został upubliczniony).
Z wydziału komunikacji dostałem pismo mówiące o tym, że o wydanie ponownego dokumentu – uprawnień do kierowania mogę się starać od 7 czerwca 2018 roku po przejściu badań w WOMP i zdaniu ponownie egzaminu na prawo jazdy.
Chcę tego dokonać podczas letnich ferii lipiec, sierpień. 2018.
Pytanie !
-Czy kierowanie pojazdem bez uprawnień (nadmieniam, że uprawnienia zostały mi zatrzymane) po okresie zakazu sądowego tj np. 7 czerwca 2018 r. będzie traktowane jako wykroczenie z art. 94 $ 1.
czyli mandat 500 złotych ?
-Kiedy nastąpi zatarcie wyroku w Krajowym Rejestrze?
Za informację dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 8 stycznia, 2018 o 11:48

Dzień Dobry Panie Bartku,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskanie odpłatnej porady na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Michał 10 stycznia, 2018 o 20:28

Witam, mam pytanie, w roku 2015 6 listopada ukączyłem odbywać kare w systemie elektronicznym kara wynosiła 8 miesięcy za wyłudzenie bankowe moje pytanie po jakim okresie będe miał czste konto?

Odpowiedz

Damian 11 stycznia, 2018 o 19:10

Witam mam pytanie doslalem wyrok za trzy kradzieze z wlamaniem dostalem lacznie 2lata I 8 miesiecy pulowe wyroku odsiedzialem a reszte sad zawiesil na dwa lata po jakim czasie moge sie starac o zaswiadczenie o nie karalnosci

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 stycznia, 2018 o 10:17

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Dziękuję za komentarz i pytanie. Moja odpowiedź jest poradą prawną a więc jest odpłatna. Jeżeli chce Pan taką odpowiedź uzyskać proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Mirka 31 stycznia, 2018 o 23:27

Witam serdecznie, mam pytanie czy jeżeli dostałam karę grzywnej 2015 roku, uprawomocnienie nastopiło 13.01.2015 roku to czy obowiązuje mnie prawo 5 lat czy 1 roku do nastąpienia zatarcia w rejestrze karnym ? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 1 lutego, 2018 o 08:41

Dzień Dobry Pani,
Obowiązuje Panią okres 1 roku od wykonania kary.

Odpowiedz

Damian 1 lutego, 2018 o 15:35

Witam serdecznie . W 22.04.2009 prawomocny wyrok, 5 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata. Okres próby skończył się 22.04.2012 . Kiedy nastąpi zatarcie ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 1 lutego, 2018 o 19:14

Dzień Dobry Panie Damianie,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli nie miał Pan żadnych innych obowiązków w wyroku lub już je Pan spełnił to z mocy prawa zatarcie skazania nastąpić powinno po 6 miesiącach od okresu próby. Proszę sprawdzić sobie w KRK czy to skazanie dalej widnieje można zrobić to także elektronicznie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr 12 lutego, 2018 o 20:25

Witam,
Szanowni Państwo moje pytanie brzmi. W marcu 2010 roku zapadł wyrok 1 rok i dwa miesiące w zawieszeniu na 3 lata pozbawienia wolności plus koszty sądowe około 3100 zł plus trzeba było zapłacić wszystkim poszkodowanym małe sumy, łączny koszt wyszedł nie całe 1600 zł. Po jakim czasie kasuje się wyrok ? skoro mamy już 2018 rok ? Czy kasacja odbywa się automatycznie? Czy ten wyrok jest już przedawniony/skasowany ? Ktoś potrzebuje zaświadczenie o niekaralności dlatego pytam tu. Szanowni Państwo Prosiłbym o jak najszybszą odpowiedź. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam Piotr.M

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 lutego, 2018 o 12:17

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli wszystkie obowiązki wskazane w wyroku zostały wykonane to wyrok uległ zatarciu z mocy prawa po upływie 6 miesięcy od okresu próby.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian 14 lutego, 2018 o 21:06

Witam, 14.12.2016 otrzymalem prawomocny wyrok o uszkodzenie mienia. Grzywna 500 zl 6 miesiecy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 2 lata. Po jakim czasie nastepuje zatarcie skazania ? Dodam ze w lutym 2018 wystapilem o zaswiadczenie niekaralnosci lecz wciaz widnieje jako karany.

Odpowiedz

Violetta 16 lutego, 2018 o 20:31

Witam Wszystkich. Ja również mam pytanie do Pana Mecenasa.
Otóż w 2007 roku zostałam skazana za głupotę w młodości (wyłudzenie kredytu) na 1 rok i 7 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata.. Do tego jakieś koszty sądowe, których kwoty w tej chwili już nawet nie pamiętam, ale pamiętam, że krótko po zapadnięciu wyroku odpracowałam koszty sądowe.
Spłaciłam też jakąs część wyżej wymienionego kredytu.. Niestety całości jeszcze nie udało mi się spłacić. Wyrok Nie został odwieszony. I pytanie moje brzmi: czy adnotacja o moim wyroku dalej figuruje w KRK? Czy jest szansa, że mogła już ulec zatarciu? Czy może nie ulegnie zatarciu dopóki nie spłace całości zadłużenia??
Dziękuje bardzo.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamil 25 lutego, 2018 o 13:06

Witam
Panie Mecenasie w 2009 zostalem skazany grzywna w niemczech na 70 stawek dziennych. W 2014 roku musialem czesc kary odsiedziec ok 28 dni reszta grzywny zostala uregulowana.
W ostatnim tygodniu bylem po zaswiadczenie KRK i niezostalo mi wydane powiedziano w okienku ze musi zostac zweryfikowane w Warszawie.
Jak dlugo moze potrwac taka weryfikacja???
Jak wyglada procedjra takiej weryfikacji???
Czy jest mozliwosc ze niedostane zaswiadczenia???

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lutego, 2018 o 15:16

Dzień Dobry Panie Kamilu,
Witam Pana serdecznie!
Taka weryfikacja może trwać od kilku dni do kliku tygodni, zależy od sprawy. Następuje w Pana sprawie sprawdzenie jak wygląda kwestia zatarcia skazania w Niemczech.
Może się okazać, że kara z Niemiec jeszcze się nie zatarła i dostanie Pan zaświadczenie, że był Pan karany w Niemczech.

Odpowiedz

Klaudia 22 maja, 2018 o 11:45

Witam. jeśli kilka lat temu mialam wyrok dozoru elektronicznego na okres 2 msc to czy moge starać sie o dokument o niekaralnosci lub zatarcie??? Co zrobic i gdzie sie dalej udac??? I drugie pytanie czy mam jeszcze szansę aby starac sie do policji???

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 maja, 2018 o 20:32

Dzień Dobry Pani Klaudio,
Witam Panią serdecznie!
Proszę sprawdzić czy Pani skazanie jest nadal w KRK. Generalnie skazanie na karę pozbawienia wolności odbytej w dozorze elektronicznym zaciera się po 10 latach a na wniosek skazanego po 5. Proszę to sprawdzić w najbliższym sądzie okręgowym lub przez internet. Wniosek kosztuje 30 zł.
Co do pracy w Policji to skazanie pomimo ewentualnego skazania będzie widniało w kartotece Policji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotrek 22 maja, 2018 o 21:17

Witam

Panie Mecenasie, pare lat temu zostałem skazany wyrokiemza posiadanie na 3 miesiące w zawieszeniu na 3 lata. Chciałem sie zapytać kiedy dojdzie do zatarcia po ilu latach? I po jakim czasie mogę uzyskać papier o niekaralności?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 maja, 2018 o 14:20

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
w przypadku kary w zawieszeniu zatarcie skazania następuje z mocy prawa po 6 miesiącach od upływu okresu próby.
Pozdawiam

Odpowiedz

Beata 6 czerwca, 2018 o 14:23

W styczniu 2016 prawomocny wyrok -16 miesięcy odsiadki, plus grzywna. W ZK znalazł się w listopadzie 2017, prawdopodobnie w październiku 2018 roku skazany otrzyma warunkowe zwolnienie z reszty kary. Od jakiej daty należy liczyć bieg okresu do ewentualnego zatarcia? Ile on będzie wynosił 3 lata czy 5 lat? (mam namyśli możliwość wystąpienia z wnioskiem o zatarcie) Od października 2018? (pewnie będzie jeszcze przyznany kurator na 2 lata) czy dopiero po tych 2 latach kuratora?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 czerwca, 2018 o 21:52

Dzień Dobry Pani Beato,
Witam Panią serdecznie!
Okres potrzebny do wystąpienia o wcześniejsze zatarcie skazania będzie liczony od dnia zwolnienia z zakładu karnego ale tylko wtedy gdy nie zostanie odwołany okres próby. Musi być także wykonana grzywna a także inne obowiązki jeżeli były zawarte w wyroku. Okres do wcześniejszego zatarcia na wniosek to 5 lat.

Odpowiedz

Agnieszka 20 czerwca, 2018 o 23:09

Dzień dobry
Proszę o informację czy mam szansę na pracę w policji jeśli w 2015 roku spowodowałam wypadek samochodowy. Nie byłam pod wpływem alkoholu ale miałam sprawę za spowodowanie skręcenia łokcia u ofiary. Otrzymałam karę pieniężną i ograniczenie wolności w zawieszeniu na rok. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2018 o 11:55

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Rozumiem, że Pani skazanie uległo zatarciu.
W związku z powyższym nie jest Pani w świetle prawa osobą skazaną. Jednocześnie Pani skazanie będzie w kartotece policyjnej z której nie da się wykreślić. Nie wiem jakie kryteria przyjmą w zakresie Pani przyjmowania do policji. Proszę się dowiedzieć u źródła.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol 14 lipca, 2018 o 21:04

Witam

Bardzo ciekawy artykuł za co dziękuję.
Prośba o dodatkowy komentarz lub informację jak wygląda spraw:
w przypadku kiedy zapadł wyrok 2 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności. Skazany w ramach środka zapobiegawczego odbył wyrok / zaliczono na poczet kary 2 lata. Następnie Sąd Karnowykonawczy na wniosek skazanego zawiesił resztę kara – 7 miesięcy na okres próby 2 lat.
Po jakim okresie/ od jakiego momentu można ubiegać się o zatarcie skazania ? po 5 latach od od wyroku prawomocnego 2 lata i 7 miesięcy ? czy po 5 latach po odbyciu próby 2 lat?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 lipca, 2018 o 21:43

Dzień Dobry Panie Karolu,
Witam Pana serdecznie!
Rozumiem, że te 7 miesięcy zostało zawieszone w ramach warunkowego przedterminowego zwolnienia. Gdy warunkowe przedterminowe zwolnienie nie zostało odwołane karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Odpowiedz

Sebastian 14 sierpnia, 2018 o 18:12

Dzień dobry.
W styczniu 2018 roku zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Zostałem ukarany grzywną w wysokości 1000 zł, wpłaceniem 5000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także otrzymałem czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Grzywna została zapłacona, kwota do zapłaty na w.w. fundusz została rozłożona na raty, które sumienne wpłacam każdego miesiąca. Moje pytanie jest następujące, ponieważ przeczytałem mnóstwo artykułów i sam nie wiem już, co myśleć. Kiedy nastąpi zatarcie skazania w moim przypadku? Czy będzie to po roku od spłacenia grzywny (i po spłaceniu kwoty na fundusz), czy dopiero po 4 latach (czyli styczeń 2022), gdy zakaz nie będzie już obowiązywał?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 17 sierpnia, 2018 o 13:12

Dzień Dobry Panie Sebastianie,
Witam Pana serdecznie!
Zatarcie skazania nastąpi po wykonaniu środka karnego jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarek 23 sierpnia, 2018 o 07:06

Witam w 2009 dostałem grzywnę za niewstawienie się do wku ale zapomniano o mnie wydziale karnym i upomniałem się dam rok temu więc grzywnę zapłaciłem więc kiedy będzie zatarcie wyroku

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 sierpnia, 2018 o 21:02

Dzień Dobry Panie Jarku,
Witam Pana serdecznie!
na zatarcie skazania musi Pan poczekać rok od wpłacenia grzywny.

Odpowiedz

Przemek 28 października, 2018 o 16:29

Witam. W 2012 roku zostałem skazany na 7 lat więzienia, sąd złączył mi wyroki i zostało 4lata i 6 miesięcy. Wyszedłem po 2 latach i 8 miesiacach za dobre sprawowanie jak długo muszę czekam ,by móc wnioskować o zawarcie skazania??
Z buty dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 października, 2018 o 08:54

Dzień Dobry Panie Przemku,
Witam Pana serdecznie!
Po upływie okresu warunkowego zwolnienia + 6 miesięcy jeżeli go nie odwołano karę uważa się za odbyta w chwili warunkowego zwolnienia. W Pana przypadku kara wynosi ponad 3 lata zatem zatarcie nastąpi dopiero po 10 latach od chwili warunkowego zwolnienia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Gabriel Dobrowolski 10 marca, 2019 o 16:02

Okolo 10 lat temu zlapano mnie na rowerze i mialem 023 promila. Zaplacilem grzywne. Przed wczoraj siedzac na rowerze panowie stwierdzili ze prowadze pojazd po alkocholu po drodze publicznej i skieruja sprawe do sadu. Czy musze w sadzie powiedziec ze przed 10 laty bylem karany grzywna? Czy to jest recydywa?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 marca, 2019 o 10:45

Dzień Dobry Panie Gabrielu,
Witam Pana serdecznie!
Poprzednie skazanie powinno już być zatarte. Nie będzie to recydywa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra M. 21 marca, 2019 o 23:00

Witam. Mam nastepujace pytanie na moja posesje bez mojej zgody brat przywiozl okolo 8 lat temu i postawil golebnik. Ugodowo prosilem go,aby stamtad go usunal,jednak on nie reagowal. W 2018 r dalem mu ostateczny termin zabrania golebnika i doprowadzenia terenu do stanu pierwotnego,niestety ten pan dalej sie nie posluchal. Wiec sam przesunalem (nie zniszczylem) ten golebnik w miejsce w ktorym mi nie bedzie przeszkadzal. Owy pan zglosil na policje ze zniszczylem jego golebnik. Jaki final bedzie tej sprawy?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:30

Dzień Dobry Pani Aleksandro,
Nie wiem jak będzie finał tejże sprawy. Musi Pani wszystkie swoje racje przedstawić na policji.

Odpowiedz

Daniel 31 marca, 2019 o 19:53

Witam, ok 20 lat temu bylem skazany za skladanie fałszywych zeznań, czy teraz przy pytaniu sądu czy byłem karany za skladanie fałszywych zeznań mam odpowiedzieć tak czy nie ? Dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:05

Dzień Dobry Panie Danielu,
Witam Pana serdecznie!
Wszystko zależy czy nastąpiło już zatarcie skazania. Myślę, że tak (ale proszę to jeszcze sobie sprawdzić). W związku z tym przyjmuje się, że osoba wobec której skazanie uległo zatarciu jest osobą niekaraną.

Odpowiedz

zofia 1 kwietnia, 2019 o 12:50

Dzień dobry, mieszkam zagranicą w grudniu 20 przyslano mi wyrok że muszę zapłacić 200zl za wykroczenie, czekam do Teraz jest 3 miesiące od tej daty listu z nr.konta dalej sąd nie przysłał, czy może moja mama uiścić ta kwotę na jakieś ogólne konto gdzie podane jest ze to za wykroczenia ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 17:57

Dzień Dobry Pani Zofio,
Proszę w necie na stronie sądu sprawdzić nr konta i wpłacić. Pani mama może wpłacić w Pani imieniu grzywnę jako osoba najbliższa.

Odpowiedz

EWA 10 kwietnia, 2019 o 10:23

Witam pana. Czy skazanie z roku 2009 (wyrok w zawieszeniu na 2 lata) uleglo zatarciu na chwile obecna? Chce ubiegac sie o settled status w Wielkiej Brytanii i nie wiem co mam napisac w pytaniu o niekaralnosc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 kwietnia, 2019 o 11:46

Dzień Dobry Pani Ewo,
Witam Panią serdecznie!
Jest możliwe, że skazanie się już zatarło. Proszę jednak sobie jeszcze sprawdzić czy na pewno, żeby nie było żadnych niespodzianek.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lukasz 29 kwietnia, 2019 o 22:27

Witam
Mam pytanie zwizane z niekaralnościa . Dostałem dwa lata zakaz stadionowy +2000zl . Okres zakazu skończył sie dwa miesiące temu pytanie czy bede mógł uzyskać zaświadczenie o niekaralności ?

Odpowiedz

Lukasz 29 kwietnia, 2019 o 22:37

Dzień dobry
Mam pytanie zwizane z zaswiadczeniem o niekaralności
Dwa lata temu dostałem zakaz stadionowy za posiadanie alkoholu na dwa lata i 2000 zl wykroczenie. Zakaz skońcZył sie w lutym tego roku . Czy moge uzyskać obecnie zaświadczenie o niekaralności ? Dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 maja, 2019 o 11:20

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
Z tego co Pan napisał wnoszę, że było to wykroczenie. Nie wpisuje się go do rejestru skazanych. Może Pan spokojnie wystąpic o zaświadczenie o niekaralności.

Odpowiedz

Adi 15 stycznia, 2020 o 10:42

Ja mam takie pytanie czy zatarcie skazania z automatu powoduje że jestem osobą nie karaną? Jeśli tak to czy np „Jak Pan Przemek ” dostał 7 lat odsiedział np 3/4 po czym był grzeczny przez 10 lat Sąd uznał że resocjalizacja zadziałała i zatarła mu wyrok. To czy taka osoba może ubiegać się o pracę w policji bądź jako prokurator bądź sędzia? Czy jest to tylko umowne że jest osobą nie karaną.

Odpowiedz

Wojciech Szmit 15 stycznia, 2021 o 19:47

Co w przypadku osoby nieletniej osadzonej w zakładzie poprawczym?
Czy po wyjsciu w wieku 21 lat z poprawczaka ma ona juz czystą kartotekę?

Odpowiedz

Wiktoria 9 lutego, 2021 o 00:44

Witam, chciałam się zapytać jak wygląda sprawa z osobą nieletnią. W 2014.r była rozprawa os.nieletniej dot. przestępstwa. Żadnej kary nie otrzymała, lecz od sądu tylko upomnienie. I pytanie zasadnicze brzmi, jak, czy jeszcze jest zapisana w kartotece ? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Juliusz 28 stycznia, 2023 o 02:27

Witam , chciałbym zapytać czy w moim przypadku, który za chwilę w skrócie przedstawię muszę składać jakieś pismo o zatarcie ? Kilka dni temu chciałem wziąć świadectwo o niekaralność, lecz nie było ono „czyste ” miałem wyrok 1/3 , grzywnę i nawiązkę, wszystko odbyłem i opłaciłem po zawiasach pół roku też minęło w 2019 . W sądzie powiedziano mi że nie udowodniłem że zapłaciłem 4k nawiązki, więc już to zrobiłem i napisałem do sądu pismo że to zrobiłem, oraz pokazale dowody wpłaty wystarczy poczekać czy coś jeszcze pisać. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 stycznia, 2023 o 23:59

Dzień Dobry,
Rozumiem, że kara była w zawiasach. Przyjmując, że tak to musi Pan pokazać w sądzie, że nawiązka była zapłacona i to powinno wystarczyć. Pozostałe okoliczności nastąpiły bo wszystko Pan popłacił.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr 16 lutego, 2023 o 17:48

Dzień dobry,

W 2020 roku otrzymałem karę grzywny oraz nawiązki. Grzywnę zapłaciłem w lipcu tego samego roku, jednak o karze nawiązki przypomniałem sobie dopiero teraz, próbując uzyskać zaświadczenie o niekaralności . Naturalnie od razu przelałem kwotę nawiązki. Pytanie po jakim czasie mam szansę na odebranie zaświadczenia o czystej kartotece i czy proces można jakoś przyspieszyć, ponieważ bardzo zależy mi w tej sprawie na czasie

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 1 kwietnia, 2023 o 22:38

Dzień Dobry,
Proszę do sądu przesłać informację o wpłacie nawiązki. W ten sposób przyśpieszy się proces. Potem proszę jeszcze raz wystąpić po kartę karną. Powinna przyjść już czysta. Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Kinga 17 lutego, 2023 o 08:45

Gdy miałam 16lat zostałam skazana za kradzież, dostałam wtedy 24h do odrobienia i 5lat zawiasów.
Czy sprawa uległa zatarciu? Minęło 10lat

Odpowiedz

Daniel Anweiler 1 kwietnia, 2023 o 22:36

Dzień Dobry, Proszę sprawdzić w KRK. Wniosek kosztuje 30 zł. Rozwieje wszystkie wątpliwości.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Jarek 30 października, 2023 o 08:48

Dzień Dobry,

„na karę pozbawienia więzienia” – to zdanie zmieniłbym w Pana tekście, Panie Mecenasie- czeski błąd. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 października, 2023 o 09:08

Dzień Dobry,
Dziękuję bardzo za info.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: