Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zatarcie skazania. Kiedy będziesz miał czystą kartotekę?

Daniel Anweiler05 maja 2016266 komentarzy

Zatarcie skazaniaZastanawiasz się dlaczego skutki Twojego skazania ciągną się jeszcze za Tobą długo po tym jak odbędziesz karę i zapłacisz wszystkie należności zasądzone wyrokiem.

Otóż status osoby karanej ma na celu zapewnienie tego, żebyś przestrzegał porządku prawnego i nie popełniał więcej przestępstw. Taki status nie powinien jednak obowiązywać w nieskończoność. Jeżeli przestrzegasz porządku prawnego przez określony okres czasu to nie powinieneś ponosić dalej niekorzystnych konsekwencji związanych z byciem osobą karaną. Instytucja prawna, która określa zasady wykreślania skazania z rejestru skazanych to  zatarcie skazania.

Z chwilą kiedy zatarcie skazania nastąpi uważa się je za niebyłe a wpis o nim usuwa się z rejestru skazanych.

Kiedy nie nastąpi zatarcie skazania ?

Zacznę od tego kiedy nie nastąpi. Tylko w przypadku gdy skazano Cię na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15 to nigdy nie nastąpi zatarcie skazania.

Kiedy może nastąpić zatarcie skazania kary pozbawienia wolności ?

W przypadku skazania, okres po którym następuje zatarcie skazania zależy od kary na którą skazał Cię sąd. W przypadku skazania na karę pozbawienia więzienia zatarcie skazania nastąpi po 10 latach.   Okres do zatarcia liczy się od wykonania kary lub jej darowania albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może, na Twój wniosek zarządzić zatarcie skazania. Jeżeli w tym okresie przestrzegałeś  porządku prawnego, a wymierzona Ci kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat, już po upływie 5 lat możesz starać się o zatarcie. Skorzystaj z wzoru wniosku o zatarcie skazania

W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania nastąpi z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną.

Zatarcie skazania grzywny i kary ograniczenia wolności

Gdy skazano Cię na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania nastąpi z upływem 3 lat. W przypadku grzywny z upływem roku. Gdy Sąd w Twojej sprawie odstąpił od wymierzenia kary, zatarcie skazania nastąpi z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.

Zatarcie skazania a środek karny

Jeżeli orzeczono wobec Ciebie środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Jeżeli skazano Cię za dwa lub więcej przestępstw dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań. Dotyczy to także przypadku jeżeli po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu do zatarcia skazania popełnisz ponownie przestępstwo. Oznacza to, że zatarcie nastąpi po upływie okresu potrzebnego do zatarcia skazania ostatniej z orzeczonych kar.

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa.  Nie musisz nic robić. Wyjątkiem jest wskazany przypadek kary pozbawienia wolności do lat 3.

Zapraszam także do obejrzenia mojego vlogu Prawo w Minutę o zatarciu skazania.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: