Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Widzenie z tymczasowo aresztowanym

Daniel Anweiler06 maja 201619 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 18 czerwca 2018

Widzenie z tymczasowo aresztowanymSpotkałem się ostatnio kilka razy z pytaniami kto może wyrazić zgodę na widzenie z osadzonym na „sankcji” (dla nie wtajemniczonych „sankcja” to potocznie tymczasowe aresztowanie). Chciałbym w tym wpisie na to pytanie odpowiedzieć oraz udostępnić sprawdzony wniosek o zgodę na widzenie z tymczasowo aresztowanym.

Ponieważ blog ten dotyczy wykonywania kary czy też środków karnych to uznałem, że wykonywanie tymczasowego aresztowania też się w ten zakres mieści. W kilku wpisach postaram się poruszyć kwestie dotyczące wykonywania tymczasowego aresztowania. Nie będę jednak pisał o tym jak i kiedy można „sankcję” zastosować, jak się żalić na postanowienie i na jak długo areszt może być zastosowany.

Wpis ten jest adresowany do osób, których najbliższa osoba została tymczasowo aresztowana w sprawie karnej. Osadzony na sankcji ma swoje prawa określone przepisami kodeksu karnego wykonawczego. W szczególności ma prawo do widzenia z osobami najbliższymi, osobami wskazanymi przez siebie z imienia i nazwiska oraz swoim obrońcą, jeżeli go już ustanowił. Jak ustanowić obrońcę zza krat opisałem w poprzednim wpisie. Udostępniłem też wzór upoważnienia do obrony udzielanego przez inną osobę, który możesz pobrać tutaj.

Zgodę na widzenie z tymczasowo aresztowanym wydaje organ do którego dyspozycji on pozostaje. Oznacza to, że do czasu wniesienia aktu oskarżenia lub innego pisma zastępującego akt oskarżenia do sądu, pozostaje on do dyspozycji prokuratora na wniosek którego sąd zastosował tymczasowy areszt. Wniosek o wyrażenie zgody przez prokuratora na widzenie z tymczasowo aresztowanym znajdziesz tutaj.

Po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu tylko i wyłącznie w gestii sądu pozostaje wyrażenie zgody na widzenie z tymczasowo aresztowanym. W przypadku przekazania przez sąd sprawy do rozpoznania innemu sądowi, tymczasowo aresztowany zostaje przekazany do dyspozycji nowego sądu. Do tego nowego sądu składasz zatem swój wniosek o zgodę na widzenie. Gdy sprawa zostaje zwrócona do prokuratury w celu uzupełnienia osadzony na „sankcji” zostaje z powrotem przekazany do dyspozycji prokuratury. Wniosek o wyrażenie zgody przez sąd na widzenie z tymczasowo aresztowanym znajdziesz tutaj.

O zgodę na widzenie z tymczasowo aresztowanym może wystąpić osoba najbliższa. Krąg osób najbliższych jest określony przez prawo karne. Są to zatem, zgodnie z art 115 § 11 kodeksu karnego: małżonek, wstępny (rodzice, dziadkowie), zstępny (dzieci, wnuki), rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu (wstępni i zstępni małżonka tymczasowo aresztowanego), osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (narzeczona, narzeczony, partnerka lub partner).

W przypadku gdy o zgodę na widzenie chce starać się małoletni wniosek musi za niego podpisać jego przedstawiciel ustawowy tj. rodzic lub opiekun.

Tymczasowo aresztowany może także wskazać osoby spoza kręgu najbliższych, które chce aby mogły wystąpić z wnioskiem o widzenie (przyjaciel, wspólnik w firmie, pracownik). Osoby z poza kręgu rodziny niewskazane z imienia i nazwiska przez tymczasowo aresztowanego nie mogą złożyć wniosku o zgodę na widzenie. Ich wniosek organ procesowy (sąd albo prokurator) załatwi odmownie.

Jedynie ze względu na dobro śledztwa organ wyrażający zgody może odmówić widzenia ze wskazaną przez tymczasowo aresztowanego osobą albo z jego najbliższym.

Jeżeli masz jakieś pytania zapraszam Cię do kontaktu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zalamana 6 lipca, 2017 o 07:21

Witam mam.pytanie czy moge dostac widzenie stale z tymczasowo aresztowanym ? Czy za kazdym razem gdy pisze bede dostawala jednorazowe bo chciala bym.moc byc u meza w sobote i np. W niedziele?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 lipca, 2017 o 13:19

Dzień Dobry Pani,
Niestety za każdym razem trzeba się starać o zgodę na widzenie.

Odpowiedz

Kari 21 lipca, 2017 o 14:39

Z tego co się orientuję to można złożyć o wielokrotne widzenie i wtedy piszą do kiedy takie widzenie jest ważne. Miesiąc, dwa bądź ile zdecydują. I głowa do góry załamana jeśteśmy w podobnej sytuacji tyle że ja mam brata i męża 🙂

Odpowiedz

Kinga 29 września, 2017 o 08:11

Dzień dobry, czy jeśli wysyłam wniosek o widzenie z tymczasowo aresztowany do prokuratury to czy jest termin w jakim prokurator ma odpowiedzieć na wniosek? Osobiście wysyłam je poczta.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 29 września, 2017 o 11:15

Dzień Dobry Pani Kingo,
Proszę się po porostu orientować w Prokuraturze. Nie ma określonego prawem terminu ale powinien zrobić to jak najszybciej.

Odpowiedz

Aaa 25 listopada, 2017 o 16:40

Ile widzen przysluguje tymczasowo aresztowanemu w miesiacu??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 listopada, 2017 o 10:27

Dzień Dobry
O tym decyduje organ do którego dyspozycji aresztowany pozostaje.

Odpowiedz

Aaa 25 listopada, 2017 o 16:41

Ile widzen w miesiacu przysluguje tymczasowo aresztowanemu?

Odpowiedz

Daniel 30 listopada, 2017 o 10:15

Mam pytanie…
6 Września 2017
Ukradłem rzecz o wartości 200zł.Była jednorazowa wizyta kuratora i narazie nic się nie dzieje…
Policja spisała notatkę i wróciłem do domu po kradzieży.Teraz mam prośbę czy można mi powiedzieć ile czasu do oczyszczenia kartoteki?
Nie miałem kary grzywny ani nic w podobie…

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 listopada, 2017 o 12:10

Dzień Dobry Panie Danielu,
Witam Pana serdecznie!
W celu udzielenia odpłatnej odpowiedzi na Pana zapytanie proszę o kontakt mailowy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Emilia 8 grudnia, 2017 o 20:23

Witam
Mam pytanie czy wniosek o widzenie z osoba osadzoną w areszcie sledczym moge złożyc przez internet tzn. mailowo?
Czy musze miec zgodę na wysłanie paczki zywnosciowej?A jesli tak to czy prośbę o zgodę moge przesłac mailowo??
Czy istnieje mozliwość wysłania paczki ze środkami do higieny osobistej, okularami,ubraniami?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Julia 11 lutego, 2018 o 18:25

Witam,
W jaki sposób mogę ubiegać się o zwiększenie ilości widzeń w miesiącu z tymczasowo aresztowanym?
Rozumiem, że o taką zgodę powinnam ubiegać się u prokuratora. Czy istnieje jakiś wzór takiego pisma/wniosku?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 lutego, 2018 o 12:21

Dzień Dobry Pani Julio,
Witam Panią serdecznie!
Za każdym razem o widzeniu decyduje organ do dyspozycji którego pozostaje aresztowany. Proszę skorzystać z mojego wzoru znajdującego się pod tym linkiem. https://odroczenie-kary.pl/wp-content/uploads/2016/05/Wniosek-o-zgode-na-widzenie-z-tymczasowo-aresztowanym.pdf

Odpowiedz

Magda 21 lutego, 2018 o 09:52

Witam a czy jezeli dostanie sie pozytywną odpowiedz z prokuratury o widzenie to czy tam juz bedzie taki termin wyznaczony przez prokuratora na to widzenie??czy do wniosku nalezy dolączyc jakies pismo wyjasniajace dlaczego chcem.sie zobaczyc z aresztowanym???

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 lutego, 2018 o 14:51

Dzień Dobry Pani Magdo,
Jeżeli chodzi o widzenie to nie trzeba dodatkowo uzasadniać ponad to co jest we wzorze wniosku jaki zamieściłem na blogu. Czasem Prokurator wskazuje jakiego dnia ma być widzenie.

Odpowiedz

Ciekawa 20 czerwca, 2018 o 23:37

Jeśli środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania (3 miesiące ) mija z dniem w którym odbedzie się sprawa w sądzie , a pokrzywdzony nie pojawi się na sprawie to czy oskarżony zostanie zwolniony do domu czy nadal będzie przebywał w areszcie

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2018 o 11:45

Dzień Dobry,
Sąd podejmie decyzję co do tymczasowego aresztowania nie ma znaczenie czy pokrzywdzony się stawi czy też nie.

Odpowiedz

Aga 9 września, 2018 o 21:23

Witam. Czy jest jakiś określony czas do którego prokurator musi odpowiedzieć na prośbę o widzenie z tymczasowo aresztowanym ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 września, 2018 o 17:50

Dzień Dobry Pani Ago,
Nie, nie ma określonego czasu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: