Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zgoda na zmianę miejsca zamieszkania

Daniel Anweiler13 grudnia 2022Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 13 grudnia 2022

Zgoda na zmianę miejsca zamieszkaniaJesteś na warunkowym. Chcesz wyjechać z kraju do pracy ale musisz informować kuratora. Potrzebna Ci zatem zgoda Sądu na zmianę miejsca zamieszkania. Chcesz po prostu zamieszkać na Islandii w domku jak z obrazka.

Zgoda na zmianę miejsca zamieszkania

O taką zgodę możesz się wystąpić w każdym czasie w okresie próby. Warto to oczywiście najpierw ustalić z kuratorem, żeby nie był zaskoczony Twoim wnioskiem. Najlepiej kuratorowi przedstawić, że masz już wszystko gotowe i załatwione z pracą i mieszkaniem za granicą.

Jak wystąpić o zgodę ?

O zgodę na zmianę miejsca zamieszkania występujesz do Sądu Penitencjarnego właściwego ze względu na miejsce gdzie udzielono Ci zgodny na warunkowe zwolnienie. Właściwy do złożenia wniosku nie jest taki sąd jeżeli dozór kuratorski jest odbywany gdzie indziej w okręgu innego sądu. Przekładając to z prawniczego na polski – wniosek składasz do Sądu który Cię zwolnił warunkowe z Zakładu Karnego chyba, że mieszkasz gdzieś indziej i tam masz kuratora. Wtedy właściwy będzie sąd penitencjarny tam gdzie mieszkasz.

Co napisać we wniosku o zgodę na zmianę miejsca zamieszkania ?

Najważniejsze jest, żeby Twój wniosek został poparty przez kuratora. Wtedy na pewno ma bardzo duże szanse na powodzenie w Sądzie. Do tego po prostu musisz mieć od samego początku dobry kontakt z przyznanym Ci kuratorem.

We wniosku piszesz, że wnosisz o zgodę na zmianę miejsca zamieszkania na zagranicę. Wskazujesz dlaczego chcesz tam zamieszkać i dlaczego nic poza warunkowym zwolnieniem w okresie próby nie trzyma Cię w Polsce. Do wniosku najlepiej dołączyć kopię umowy o pracę (przetłumaczoną – jest to ważne, bo sąd może Cię wzywać do uzupełnienia braku). To samo dotyczy umowy na mieszkanie. Musisz podać nowy adres gdzie będziesz przebywać, musisz podać wszystkie dowody sądowi na tacy. Brak takich dowodów będzie skutkował odmową sądu na zmianę miejsca zamieszkania poza Polskę.

Decyzja Sądu

Sąd wyda w Twojej sprawie postanowienie na posiedzeniu niejawnym tj. w zaciszu swojego gabinetu. Taką decyzję dostaniesz na piśmie na wskazany przez Ciebie adres. Nie zapomnij odebrać z poczty pisma. Jak otrzymasz zgodę nie oznacza to, że nie musisz się już kontaktować z kuratorem. Określ z nim w jaki sposób będziesz się mu „meldować”. Może to być przez maila czy videorozmowę. Wszystko jest do ustalenia.

 

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

Photo by Luke Stackpoole on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: