Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Sprzeciw prokuratora

Daniel Anweiler14 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 14 października 2020

Zdarza się, że na posiedzeniach w sprawie o przerwę czy warunkowe przedterminowe zwolnienie prokurator zapytany o stanowisko w sprawie wniosku skazanego czy obrony mówi, że się mu sprzeciwia. Co oznacza taki sprzeciw prokuratora ?

Posiedzenie o przerwę czy warunkowe przedterminowe zwolnienie

W czasie posiedzenia w Zakładzie karnym obecny jest prokurator. Korzysta on z praw strony i może się wypowiadać co do wszystkich Twoich wniosków dowodowych. Może także wypowiedzieć się co do samego wniosku o przerwę czy też o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Zapytany przez sąd może powiedzieć, że sprzeciwia się Twojemu wnioskowi. To wystarczy, żeby trochę namieszać w sprawie. Przynajmniej na min. 7 dni.

Sprzeciw prokuratora

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego w sprawach o przerwę w wykonaniu kary czy też w sprawie o warunkowe przedterminowe zwolnienie prokuratorowi przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu co do Twojego wniosku. Nie musi go uzasadniać czy też w jakiś inny sposób popierać. Wystarczy samo „sprzeciwiam się”. Co taki sprzeciw prokuratora procesowo powoduje?

Sprzeciw prokuratora oznacza wstrzymanie wykonania postanowienia sądu do czasu jego uprawomocnienia się. W praktyce najkrócej trwa to 7 dni czyli do czasu upływu terminu na wniesienie zażalenia przez prokuraturę. Gdy nie wniosą zażalenia ich sprzeciw po 7 dniach „upada” i postanowienie staje się prawomocne i wykonalne.

W przypadku wniesienia zażalenia po sprzeciwie musi być ono rozpoznane w terminie 14 dni.

Sprzeciw prokuratora w sprawie o dozór elektroniczny

Zdarzyło mi się brać ostatnio udział w posiedzeniu ws. dozoru elektronicznego. Prokurator zapytany o stanowisko co do mojego wniosku o dozór powiedział tylko „sprzeciw”. Sąd to zaprotokołował po czym po naradzie udzielił zgody na odbycie kary w dozorze. Zwrócił się do mojego klienta, że jeszcze dziś będzie zwolniony z Zakładu karnego. Prokurator podniósł, że przecież zgłosił sprzeciw na co sąd wskazał, że w sprawie o dozór przepisy o sprzeciwie nie mają zastosowania. Jednym zdaniem postanowienie o zgodzie na dozór jest wykonalne od razu i żaden sprzeciw prokuratora nie może tego zatrzymać.

Photo by Kyle Johnson on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: