Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy złożyć pismo czy też iść na posiedzenie sądowe?

Daniel Anweiler31 stycznia 201810 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia 2018

Często spotykam się w pytaniach od moich klientów czy mają napisać pismo do Sądu czy też iść na posiedzenie np. w sprawie zarządzenia wykonania kary, zamiany kary czy też inne wszczęte z inicjatywy innego organu lub przez Sąd z urzędu.

Czy złożyć pismo?

Czy złożyć pismoW sprawach rozpoznawanych na posiedzeniu niejawnym to złożenie pisma to wszystko co możesz zrobić. Warto zatem w piśmie zawrzeć wszystkie okoliczności jakie chcesz, żeby Sąd wziął w Twojej sprawie pod uwagę. Jeżeli powołujesz się na jakieś okoliczności np. chorobę lub ponoszone wydatki warto dołączyć potwierdzenia tychże okoliczności tj. dokumentację medyczną czy rachunki albo faktury. Składając pismo pamiętaj podać sygn. akt sprawy, żeby pismo szybciej trafiło do akt Twojej sprawy. Na końcu oprócz podpisu wymień jakie składasz załączniki, żeby nie było potem wątpliwości co złożyłeś.

Czy iść na posiedzenie?

Organy postępowania karnego wykonawczegoZdarzyć się może, że skoro posiedzenie sądu jest jawne to dostaniesz list o terminie ze wskazaniem czy masz się stawić obowiązkowo tzn. jesteś wezwany czy też jesteś tylko zawiadomiony o posiedzeniu. W pierwszym przypadku musisz się stawić na wezwanie sądu bo inaczej zostaniesz na następne doprowadzony przez Policję. W drugim przypadku możesz ale nie musisz stawić się w sądzie. Jednakże, oczywiście w zależności od sprawy, warto stawić się w sądzie i przypilnować swojej sprawy.

Co zrobić jak jednak nie byłeś na posiedzeniu sądowym?

Jeżeli byłeś wezwany na posiedzenie sądowe to jak najszybciej musisz wytłumaczyć i usprawiedliwić swoją nieobecność prosząc o wyznaczenie nowego terminu na który już się stawisz.

W przypadku gdy byłeś tylko zawiadomiony o terminie i nie poszedłeś to warto a właściwie należy dowiedzieć się o tym co sąd postanowił. Należy zrobić to także szybko gdyż czas na zażalenie to 7 dni i może on już biec od czasu posiedzenia.

Osobiście uważam, że najważniejsze w postępowaniu karnym wykonawczym jest dobre napisanie pisma czy wniosku. Zawarcie w nim wszystkich potrzebnych dla sądu informacji, które mogą spowodować, że sąd orzeknie po Twojej myśli. Tak naprawdę samo posiedzenie sądowe to 10 % całego postępowania. Nie oznacza to jednak, że nie warto chodzić na posiedzenia w swojej sprawie. Jak stawisz się w sądzie to sędzia widzi, że zależy Ci na sprawie i może przychylniejszym okiem spojrzeć na Twoją prośbę.

Dlatego też polecam pisać do sądu i chodzić na posiedzenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek 23 czerwca, 2018 o 01:33

Dzień dobry,
jeśli cofnięto mi zgodę na SDE z powodu nieprzestrzegania harmonogramu (nie wyrabiałem się w pracy) to czy po upływie 3 miesięcy ponownie mogę wnioskować o SDE?
Jeśli tak to w przypadku gdy było złożone zażalenie na decyzję o cofnięciu zgody i sąd apelacyjny oddalił to zażalenie więc utrzymał postanowienie I instancji w mocy to czas 3 miesięcy płynie od wydania postanowienia czy od odrzucenia przez sąd II instancji zażalenia?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2018 o 11:35

Dzień Dobry Panie Marku,
Witam Pana serdecznie!
Po uchyleniu zgody na odbywanie kary w drodze dozoru elektronicznego nie ma możliwości odbywania tej samej kary z drodze dozoru po raz kolejny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta 25 października, 2018 o 14:12

Jak długo trwa posiedzenie sądu w danej sprawie i czy odrazu sędzia wydaje postanowienie

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 października, 2018 o 17:47

Dzień Dobry Pani Marto,
Posiedzenie sądu nie ma określonego czasu trwania. Sąd może wydać postanowienie od razu odroczyć jego wydanie lub odroczyć jego uzasadnienie na 7 dni.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk 29 października, 2018 o 05:45

Czy jeżeli mam sprawę o zamianę kary z ograniczenia na pozbawienie wolności, przez chodzenie w kratkę i się na nią stawię z połową odbytej kary, to mogę złożyć USTNIE wniosek o anulowanie reszty, wraz ze stosownym, również ustnym uzasadnieniem? Czy wniosek da się złożyć jedynie w formie pisemnej

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 października, 2018 o 08:49

Dzień Dobry Panie Patryku,
Witam Pana serdecznie!
Wniosek może Pan złożyć na posiedzeniu ale może się okazać, że sąd go nie rozpozna gdyż będzie rozpoznawał tylko wniosek o zamianę.
Proszę lepiej złożyć osobny wniosek przed posiedzeniem a sądowi pokazać, że złożył Pan taki wniosek z prośbą o odrodzenie posiedzenia do czasu rozpoznania wniosku o uznanie prac za wykonane.
Pozdrawiam

Odpowiedz

sprawa 26 marca, 2019 o 07:04

witam co moge zrobic gdy raz juz mnialem sprawe za nie ukaczenie prac spoleczbych w terminie I teraz mam drogą gdyż jestem jedynym zywicielem domu I musze jezdzic w delegacjach by zarobic wiecej . jakie moge podjac kroki by nie skazano mnie wyrokiem pozbawienia wolnosci

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:19

Dzień Dobry Panu,
Proszę przekonać sąd podając dlaczego jest tak jak jest z nieodrobieniem prac a potem złożyć wniosek o nie zamienianie prac społecznych na więzienie. Może Pan też złożyć wniosek o to, że chce Pan aby zamiast pracy społecznej potrącał Panu w wynagrodzenia.

Odpowiedz

Sprawaaa 8 maja, 2019 o 19:50

Witam. Czy jeśli uzgodniłem karę z prokuratorem i poddałem się dobrowolnie karze sad może zmienić karę? Dodam, ze także nie stawiłem się na posiedzenie w mojej sprawie ( obecność nieobowiązkowa) to czy dostanę jakiś list od sądu np. żeby pokryć koszty tego posiedzenia lub o wyroku?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 10 maja, 2019 o 11:07

Dzień Dobry,
Wyrok nie będzie do domu doręczony. Proszę się dowiedzieć w sądzie o co się stało. Sąd mógł się nie zgodzić z wnioskiem o skazanie w takim wypadku będzie prowadzone postępowanie karne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: