Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy złożyć pismo czy też iść na posiedzenie sądowe?

Daniel Anweiler31 stycznia 201810 komentarzy

Często spotykam się w pytaniach od moich klientów czy mają napisać pismo do Sądu czy też iść na posiedzenie np. w sprawie zarządzenia wykonania kary, zamiany kary czy też inne wszczęte z inicjatywy innego organu lub przez Sąd z urzędu.

Czy złożyć pismo?

Czy złożyć pismoW sprawach rozpoznawanych na posiedzeniu niejawnym to złożenie pisma to wszystko co możesz zrobić. Warto zatem w piśmie zawrzeć wszystkie okoliczności jakie chcesz, żeby Sąd wziął w Twojej sprawie pod uwagę. Jeżeli powołujesz się na jakieś okoliczności np. chorobę lub ponoszone wydatki warto dołączyć potwierdzenia tychże okoliczności tj. dokumentację medyczną czy rachunki albo faktury. Składając pismo pamiętaj podać sygn. akt sprawy, żeby pismo szybciej trafiło do akt Twojej sprawy. Na końcu oprócz podpisu wymień jakie składasz załączniki, żeby nie było potem wątpliwości co złożyłeś.

Czy iść na posiedzenie?

Organy postępowania karnego wykonawczegoZdarzyć się może, że skoro posiedzenie sądu jest jawne to dostaniesz list o terminie ze wskazaniem czy masz się stawić obowiązkowo tzn. jesteś wezwany czy też jesteś tylko zawiadomiony o posiedzeniu. W pierwszym przypadku musisz się stawić na wezwanie sądu bo inaczej zostaniesz na następne doprowadzony przez Policję. W drugim przypadku możesz ale nie musisz stawić się w sądzie. Jednakże, oczywiście w zależności od sprawy, warto stawić się w sądzie i przypilnować swojej sprawy.

Co zrobić jak jednak nie byłeś na posiedzeniu sądowym?

Jeżeli byłeś wezwany na posiedzenie sądowe to jak najszybciej musisz wytłumaczyć i usprawiedliwić swoją nieobecność prosząc o wyznaczenie nowego terminu na który już się stawisz.

W przypadku gdy byłeś tylko zawiadomiony o terminie i nie poszedłeś to warto a właściwie należy dowiedzieć się o tym co sąd postanowił. Należy zrobić to także szybko gdyż czas na zażalenie to 7 dni i może on już biec od czasu posiedzenia.

Osobiście uważam, że najważniejsze w postępowaniu karnym wykonawczym jest dobre napisanie pisma czy wniosku. Zawarcie w nim wszystkich potrzebnych dla sądu informacji, które mogą spowodować, że sąd orzeknie po Twojej myśli. Tak naprawdę samo posiedzenie sądowe to 10 % całego postępowania. Nie oznacza to jednak, że nie warto chodzić na posiedzenia w swojej sprawie. Jak stawisz się w sądzie to sędzia widzi, że zależy Ci na sprawie i może przychylniejszym okiem spojrzeć na Twoją prośbę.

Dlatego też polecam pisać do sądu i chodzić na posiedzenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: