Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zmiana formy obowiązku prac społecznych. Czyli potrącenie z wynagrodzenia na cele społeczne

Daniel Anweiler14 sierpnia 201667 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 14 sierpnia 2016

Skazano Cię na karę prac społecznych. Musisz odpracować do 40 godzin w miesiącu. Myślisz, że w sumie ok. Dasz radę. Tutaj nagle okazuje się, że dostajesz pracę i nie możesz odpracować swojej kary. Nie chcesz przecież, żeby zamienili ją na zastępczą karę pozbawienia wolności, a zamiana kary prac społecznych na grzywnę nie jest już możliwa. Okoliczności nie pozwalają Ci na staranie się o odroczenie wykonania kary albo o przerwę.

Co w takiej sytuacji?

Możesz się starać o zamianę formy obowiązku wykonywania kary prac społecznych. Zgodnie z przepisem kodeksu karnego wykonawczego sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym. Oznacza to, że zamiast pracować do 40 godzin w miesiącu będzie Ci potrącane do 20 % wynagrodzenia co miesiąc przez okres na który orzeczono karę ograniczenia wolności.

Sąd może dokonać takiej zmiany w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Oznacza to, że każdy przypadek będzie przez sąd oceniany osobno ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że sąd dokona zmiany w przypadku gdy nie możesz wykonywać prac społecznych. Niemożność wykonywania pracy społecznej może wynikać z podjęcia przez Ciebie pracy, gdy praca jest na zmiany albo przepisy prawa pracy wymagają od Ciebie określonego dobowego odpoczynku (np. masz pracę jakie kierowca ciężarówki).

Nie wszyscy wiedzą, że zmiana formy wykonywania prac społecznych jest możliwa także w druga stronę. Znaczy to, że sąd może zmienić formę wykonywania kary ograniczenia wolności z potrącenia wynagrodzenia za pracę na pracę społeczną przyjmując przelicznik wskazany powyżej czyli 10 % wynagrodzenia to 20 godzin pracy na cele społeczne w miesiącu. Taka zmiana jest uzasadniona np. utratą pracy albo zmniejszeniem etatu za czym idzie obnażenie wynagrodzenia.

Taka zmiana formy wykonywania pracy jest możliwa kilkukrotnie w czasie wykonywania kary ograniczenia wolności. Możliwa jest w gdy kara nie jest jeszcze wykonywana a także gdy pracujesz już na cele społeczne. 

Sądem właściwym do rozpoznania Twojego wniosku jest sąd rejonowy, w którego okręgu kara jest lub ma być wykonywana, także gdy karę ograniczenia wolności orzekł wobec Ciebie sąd okręgowy. Twój wniosek będzie rozpoznany na posiedzeniu bez udziału stron czyli posiedzeniu niejawnym. Wniosek nie podlega opłacie. Na niekorzystne postanowienie przysługuje Ci zażalenia do sądu okręgowego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 67 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

robert 13 września, 2016 o 20:47

Witam,dostałem do odpracowania 40 godz,lecz mieszkam i pracuje za granicą.W mojej sytułacji jedyna opcja to zamiana godzin na grzywnę,wiec mam pytanie jakimi stawkami godzinowymi kieruje się sąd?czy są to stawki obecnie zawarte w ustawach o zatrudnieniu czy sądy posiadaja swoje własne przeliczniki,czy jeśli moje zarobki są wysokie to ma to wpływ na ustalenie stawki godzinowej za grzywnę?

Odpowiedz

robert 13 września, 2016 o 20:49

W artykule jest wzmianka o 10% od wynagrodzenia za 20 godzin,o jakie wynagrodzenie chodzi..o wynagrodzenie skazanego czy wynagrodzenie w miejscy w którym będzie odrabiał godziny?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 września, 2016 o 15:46

Dzień Dobry Pani Robercie,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za komentarz.
Sąd może zamienić Panu karę ograniczenia wolności a właściwie sposób jej wykonywania na potrącanie z wynagrodzenia jednakże musi być Pan zatrudniony w polskiej firmie.
Jeżeli chodzi o wysokość potrącenia to jest to zależne od wysokości wynagrodzenia danej osoby. Nie wyciąga się średniej w danym miejscu wykonywania kary.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Arek 28 listopada, 2016 o 11:40

Witam a jak ktoś pracuje bez umowy „na czarno” i też nie pasuje chodzić na odrobki co wtedy można zrobić?

Odpowiedz

agnieszka 15 maja, 2017 o 22:35

GODZINY DO ODPRACOWANIA

Odpowiedz

JOANNA 20 stycznia, 2017 o 11:08

Dzień dobry mam takie pytanie odnośnie kolegi czy można zwiększyć ilość prac spolecznych tzn ma zasadzie po 30 godzin miesiecznie a chciałby odrobic 90godzin w miesiacu… czy można do sadu wystąpić z taką prośbą? ? I jak sporządzić takie pismo? Bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz

Daniel Anweiler 20 stycznia, 2017 o 11:13

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Tak do sądu można wystąpić z taką prośbą
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej zapraszam do kontaktu na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Andzelika 4 kwietnia, 2018 o 13:09

Witam. Mój chłopak ma jedną karę do odsiedzenia 2lata i 6miesiecy. I druga karę 10miesiecy po 30godz do odpracowania prac społecznych. A dopóki nie pójdzie siedzieć chce dalej pracować za granicą na umowę z miesiąca na miesięc. Tylko w tym przeszkadza mu ta kara do odpracowania i przez nią nie może wyjechać czy wolno odroczyć narazie tą kare żeby mógł jeszcze wyjechać i zarobić na rodzine bo mamy ciężarka sytuację finansową bo mamy dziecko które ma 9 miesięcy ja nigdzie nie pracuje i żyjemy tylko z pensji partnera

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 13:13

Dzień Dobry Pani Andżeliko,
Witam Panią serdecznie!
Oczywiście można złożyć wniosek o odroczenie prac społecznych a także kary pozbawienia wolności ze względu na okoliczności jakie Pani podała.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Andzelika 4 kwietnia, 2018 o 15:48

A jak napisać taki wniosek ?

Katarzyna 2 marca, 2023 o 17:04

Dzień dobry. Mam pytanie, czy jest możliwa zamiana 30h prac społecznych przez rok na potrącanie z wynagrodzenia? Wyrok zapadł tydzień temu, jeszcze nie kontaktował się ze mną kurator. Zarobki to najniższa krajowa, umowa o pracę. Tyle że w praktyce wygląda to tak, że praca nie jest po 8 a 9h (pon-pt 8-17) w dodatku dwie pracujące soboty w miesiącu 8-14. Mój pracodawca niestety oszukuje i pracuje więcej, a płaci składki za minimalną krajową. Nie potrafię póki co zmienić pracy w dodatku mój stan psychiczny jest kiepski i przestaje sobie radzić z problemami. Planuje udać się do psychiatry. Sąd wiedział też że place alimanet na syna w wysokości 1200zl. Jestem świadomy popełnienia błędu, ale fizycznie wiem, że nie podolam 30h dodatkowej pracy. Boje się że mógłbym przez to stracić pracę. Bardzo proszę o odpowiedź. Czy była by szansa zamiany prac społecznych na potrącanie z wynagrodzenia. Pozdrawiam, Arek

mateusz 27 stycznia, 2017 o 14:17

Witam, w kwietniu tamtego roku dostalem do odrobienia 30h przez pol roku, odrobilem do grudnia tylko 60h, poniewaz pracowalem na czarno, a od pazdzierika tamtego roku mam umowe na b ialo, teraz 17 stycznia zostala ona przedluzona na okres 9 miesiecy, ale jednak dostalem pismo z sadu ze 31 stycznia mam posiedznie w sprawie zamiany kary na pozbawienie wolnosci, co by pan w takiej sytuacji zalecal robic, mam 20 lat i nie wiem nawet co moglbym zrobic, prosilbym o pomoc…

Odpowiedz

mateusz 27 stycznia, 2017 o 14:20

dodam, ze zostalem obciazony kosztami sprawy z ktorych zostalo mi teraz 800 zł jeszcze do zaplaty, ale nie mialem jak tego splacic z powodu innych zadluzen, dopiero teraz jak znalazlem prace na bialo komornik sadowy niby siadl mi na pensje, ale sam przynosze i place po te 100-200 zl i nic mi nie sciagali narazie

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 stycznia, 2017 o 14:31

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

kamil 27 czerwca, 2017 o 09:08

Powolaj sie. Na art 75a pisemnie w sadzie

Odpowiedz

Sebastian 7 marca, 2017 o 18:59

Witam. Sąd wyznaczył mi kare ograniczenia wolności po 30h przez rok. Odrobiłem już 6 miesięcy.
Ale teraz moja sytuacja finansowa jest co raz to gorsza. Szukam pracy staram się o umowę lecz jak narazie bez szans. Aktualnie bardzo mi przeszkadza kara na cele społeczne. Chciałbym odroczyć resztę 6 miesięcy. Czy jest taka możliwość dodam że pracodawca bardzo patrzy czy jestem w pracy od pon. do pt.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 8 marca, 2017 o 16:02

Dzień Dobry Panie Sebastianie,
Może Pan złożyć wniosek o uznanie kary za wykonaną. W razie gdyby chciał Pan skorzystać z pomocy w skonstruowaniu wniosku do sądu zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Anonim pilne 23 marca, 2017 o 16:17

Witam licze na konkretna odpowiedz . Sad skazal mnie na 8 mie/po 30godz. Prace zaczelam 11 lutego niestety do 11 marca udalo odpracowac mi sie tylko 14 g. A w marcu zas bylam tylko 5 g. Niestety czasu brak pracuje na umowe zlecenie , mam 3 letnia corke , wynajmujemy mieszkanie a koszty dla mnie sa ogromne takze ucze sie zaocznie , wiec jak nie mam szkoly w weekend to wypada praca niestety z pracy nie moge zrezygnowac poniewaz mam duze wydatki , co mam zrobic zeby nie zamienili mi na wyrok odbycia za kratkami ? Dodam ze sama wychowuje corke i mam21 lat. Jestem sama po ciezkich przezyciach zaczynam sobie z tym nie radzicc . Pomocy ;((

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 marca, 2017 o 20:37

Dzień dobry Pani,
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy.

Odpowiedz

Emo 27 kwietnia, 2017 o 07:55

Witam,
Dowiedzialem sie dwa dni temu ze jestem poszukiwany mam do osiadki 90dni. W 2015 roku podobno mialem do odrobienia prace spoleczne do dzis mnie o tym nie poinformowal a tu nagle jestem poszukiwany. Pytanie moje czy da sie zamienic ta odsiadke na grzywne?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 kwietnia, 2017 o 08:58

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Proszę złożyć do sądu pismo, że podejmie się Pan prac społecznych albo proszę złożyć wniosek o odbycie kary w drodze dozoru elektronicznego wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary.
Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Be 23 lipca, 2017 o 19:37

Witam.Dostalem do odpracowania karę 20h miesięcznie przez 4 miesiące.Kończy mi się czas na odpracowanie kary a ja nie odrobiłem ani jednej godziny. Dodam, że od dnia w którym dowiedziałem się o karze zaczełem pracować legalnie na umowę zlecenie.Mam 19 lat i podejrzewam u siebie niezdiagnozowaną chorobę psychiczną tzn urojenia,napady leków,depresję.Nie chce iść do więzienia bo to się źle dla mnie skończy.Oczywiście zapłacę za poradę i z góry dziękuję.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 lipca, 2017 o 12:48

Dzień Dobry Panie Mateuszu,
Witam Pana serdecznie!
Pozwolę sobie odpisać Panu szczegółowo na maila.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lukak 27 lipca, 2017 o 15:24

Witam czy żeby zmieniono kare godzin społecznych na kare grzywny, może być umowa o prace w czechach ??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 28 lipca, 2017 o 07:48

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Niestety umowa o prace może być tylko z Polskim pracodawcą bo tylko od niego może ściągać pieniądze sąd.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra 3 sierpnia, 2017 o 23:40

Witam dostałam wyrok 3 miesięcy pozbawienia wolnosci z sądu rejonowego po odwołaniu do sądu okręgowego zmienili mi wyrok na 12 miesięcy po 30h społecznych. Prowadzę własną działalność uczę się zaocznie i nie mam kiedy odpracować tych godzin,jest jakaś opcja żeby zamienili mi to na grzywne?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 sierpnia, 2017 o 08:23

Dzień Dobry Pani Aleksandro,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Grzesiu 4 sierpnia, 2017 o 18:27

Będę wnioskował o zamiane prac na potrącanie z pensji, czy te potrącania (15%) czy to co miesiać bedzie obliczany procent z mojego faktycznego dochodu czy 15 procent z tego co mam na umowie, pracuje na akord, ale mam zapewnioną najniższą krajową

Odpowiedz

Adam 11 października, 2017 o 12:30

Dzień dobry mam pytanie dostałem 40h miesięcznie przez 2lata nieodpłatne godziny czy w takiej sytuacji też jest możliwość zamiany na odtrącone 20%z wypłaty pracuje nie dam rady pogodzić godziny z pracą ?

Odpowiedz

Adam 11 października, 2017 o 12:31

Dzień dobry mam pytanie dostałem 40h miesięcznie przez 2lata nieodpłatne godziny czy w takiej sytuacji też jest możliwość zamiany na odtrącone 20%z wypłaty pracuje nie dam rady pogodzić godziny z pracą ? Mam chora mame i dom na utrzymaniu poprostu wykonywanie godzin nie jest możliwe

Odpowiedz

Darek 13 listopada, 2017 o 17:38

Panie Mecenasie mam takie pytanie jeśli dostałem 20 godzin miesięcznie do odpracowywania to czy możliwa jest zamiana na pobieranie 10 % kwoty z wynagrodzenia jeśli na umowie mam minimalną krajową?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 listopada, 2017 o 17:47

Dzień Dobry Panie Darku,
Tak może być dokonywane potrącenie w przypadku minimalnego wynagrodzenia. Nie podlega ono ochronie tak jak w przypadku innych potrąceń.

Odpowiedz

Darek 13 listopada, 2017 o 18:04

dziękuje za informacje, właśnie bałem się, że pewnie podlega ochronie tak jak przy zajęciach komorniczych itp.

Odpowiedz

Darek 21 listopada, 2017 o 10:56

A czy z umowy zlecenie też mogą być dokonywane potrącenia ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 listopada, 2017 o 11:46

Dzień Dobry Panie Darku,
Nie ma niestety możliwości dokonywanie potrącenia z umowy zlecenia w przypadku kary ograniczenia wolności. Potracenie może być dokonane tylko z umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia na podstawie kodeksu pracy.

Odpowiedz

Darek 25 listopada, 2017 o 12:26

Nie mam aktualnie, umowy o pracę będę miał za kilka dni. W poniedziałek mam zgłosić się do kuratora do sądu. Jak to wygląda ta procedura z tym pójściem do prac ile to może trwać od wizyty u kuratora ? Jak będę miał umowę o pracę to dopiero mogę złożyć o potrącenie wynagrodzenia ? Ile taki wniosek czeka na rozpatrzenie ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 listopada, 2017 o 10:25

Dzień Dobry Panie Darku,
tak dopiero jak Pan będzie miał umowę może Pan zgłosić o potrącenie.

Odpowiedz

Paweł 14 grudnia, 2017 o 13:21

Witam Panie Mecenasie. Moja sytuacja wyglada nastepująco… Obecnie przebywam w ZK. Ostatnio dostałem pismo o przeliczniu mojego odrobku na kare pozbawienia wolnosci. Wniosek o odroczenie wykonania prac społecznych składam jednak sad nie chce odroczyć sprawy do opuszcznia przeze mnie zakładu. Co wiec teraz? Czy zażalenie w ktorym zaproponować zamiane formy wykonywania pracy spo łecznej na potracanie mojego wynagrodzenia gdyz pracuje odpłatnie czy ponownie wniosek tylko nie o odrocznie tylko własnie o zamiane??? bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Boleslav 6 lutego, 2018 o 16:03

witam
Mam taką sytuację, że otrzymałem wyrok nakazowy sądu w postaci 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac 20 godzin/msc.
Ale problem polega na tym że mam ważną wizę do końca lutego, musiałem wyjechać na Ukrainie za nawą wizą ( kat D). I następna wiza będzie aktualna tylko do 31.09.
W jaki sposób muszę działać? Zlozyć sprzeciw do sądu z prośbą zmienić karę na mniejszą lub karę grzywny? Czy mogę wyjechać z Polski?

Odpowiedz

Lidia 14 lutego, 2018 o 01:28

Witam. Mam odroczone prace spoleczne do 3 go kwietnia. Jestem teraz po operacji i mam dziecko niepelnosprawne z 12 schorzeniami. O co moge teraz sie starac abym nie musiala isc do pracy? A po drugie naprawde nie moge bo ogolnie mam osmioro dzieciakow nad ktorymi sprawuje opieke. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 14 lutego, 2018 o 11:09

Dzień Dobry Pani Lidio,
Witam Panią serdecznie!
W Pani sprawie odroczenie już na dłuższy okres niż 6 miesięcy nie będzie możliwe. Może Pani wnosić o zawieszenie postępowania wykonawczego z powodu okoliczności jakie Pani napisała. Gdyby jednak sąd zamienił Pani karę na zastępczą karę pozbawienia wolności, może Pani wnosić o jej odroczenie lub o jej wykonanie w systemie dozoru elektronicznego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

darek 26 marca, 2018 o 14:11

Czy mając zamienione 20 godzin miesięcznie na 10 % wynagrodzenia przez 16 mscy mogę mając trochę wolnego czasu wykonywać także prace społeczne żeby szybciej wykonać cały wyrok ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 15:47

Dzień Dobry Panie Darku,
Witam Pana serdecznie!
Niestety nie ma takiej możliwości albo potrącenie z wynagrodzenia albo prace społeczne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta 30 marca, 2018 o 16:45

Witam,
Zostałam skazana na kare ograniczenia wolności 12 msc po 40godzin. Odroczono wykonanie kary, ze względu na brak opieki dzieckiem, które od wrzesnia ma możliwość pójścia do przedszkola.
Okres na który zostało odroczone, to 5 msc I mija w sierpniu.
Mam pytanie, dotyczące zamiany kary na potrącenia z wynagrodzenia. Czy taka możliwość istnieje w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej? Czy konieczne jest zatrudnienie na umowie o pracę?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 15:23

Dzień Dobry Pani Aneto,
Witam Panią serdecznie!
w celu potrącania wynagrodzenia konieczne jest zatrudnienie na umowę o pracę.

Odpowiedz

Bart 27 lipca, 2018 o 06:23

Witam
Mam zasadzone 4 miesiace po 20godzin.
Sad przychylil sie i zmienil mi forme na potracenie 10%.
Titaj pojawia sie problem w orzeczeniu nie ma na jak dlugi czas maja potracac.
Rozumiem iz nie moze byc to okres dluzszy niz na jaki orzeczono pierwotna kare ograniczenia wolnosci??

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:33

Dzień Dobry Panu,
Witam Pana serdecznie!
Okres potrącenia będzie równy ilości miesięcy kary ograniczenia wolności.

Odpowiedz

DART 30 lipca, 2018 o 10:29

Witam

Mialem zasadzone 4 miesieace x 20h.
Sad przychylil sie do zmainy na potraceni 10% kwoty netto.
Jak dlugi okres wynosi to potracenie ?? Czy jest to czas na jaki byla kara.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:23

Dzień Dobry Panu,
Tak, przez okres trwania kary czyli 4 miesiące.
Pozdrawiam

Odpowiedz

DART 30 lipca, 2018 o 10:54

Witam – przez jakis czas beda potarcenia w przyapdku wyroku 4×20
Dodam iz sad przychylil sie do zmiany formy.
Nie podal przy tym okresu przez jaki to trwac.

Odpowiedz

Ewa 31 lipca, 2018 o 23:36

Mój bratanek zgłosił się do Zakładu karnego 19 lipca bo taki miał wyrok . Składał pismo do sadu o zamianę odsiadki na pracę spoleczne i dopiero dziś 1 sierpnia przyszło postanowienie Sadu z 18 lipca o zgodzie sadu na pracę spoleczne ale on jest w zakładzie karnym już . I co teraz ????? Proszę o pilną odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:18

Dzień Dobry Pani Ewo,
Powinien zostać wypuszczony z Zakładu karnego jak najszybciej.

Odpowiedz

Bogusia 18 sierpnia, 2018 o 19:49

Witam Mój syn dostał wyrok 10 miesięcy ograniczenia wolności na rzecz 10% potracenia z wynagrodzenia na dom dziecka Przed uprawomocnieniem wyroku utracił pracę Czy mógłby jednorazowo wpłacić te 10% razy 10 miesięcy Obliczone na podstawie umowy o pracę wcześniej złożonej w sądzie Jeśli nie to w jaki inny sposób mógłby uniknąć więzienia

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:08

Dzień Dobry Pani,
Potrącenie może się odbywać z nowej umowy o prace albo zostanie kara zamieniona na prace społeczne. W przypadku zamiany na zastępczą karę pozbawienia wolności można złożyć wniosek o zamianę kary zastępczej na ograniczenie wolności lub złożyć wniosek o dozór elektroniczny.

Odpowiedz

Krystiando 10 września, 2018 o 00:46

Witam. W lutym dostałem wyrok 8 msc prac społecznych po 20h w miesiącu. W gminie miałem ustalony grafik w które dni miesiąca będę odrabial. Wszystko szło sprawnie odrabialem według tego grafiku po 4 godziny w tygodniu od poniedziałku do piątku ze względu na moją pracę. Teraz pracę zmieniłem i nadal odrabiam zostało mi 40 godzin ale od dwóch miesięcy odrabiam w ostatnie dni miesiąca dwa dni po 8h i trzeci dzień 4h co w rezultacie daje 20h. Czy mimo to że odrabiam godziny nie według grafiku mogę mieć jakieś problemy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 września, 2018 o 17:49

Dzień Dobry,
Witam Pana serdecznie!
Może się okazać, że w związku z nieodrobieniem całości zostanie zamienione na zastępczą karę pozbawienia wolności. Proszę te sprawę załatwiać w gminie i z kuratorem. W sprawie można określić inny termin rozliczeniowy godz. pracy. Niestety można to zrobić do przodu a nie z godz. wstecz. Proszę problem rozwiązać z kuratorem on może Panu w tej sprawie najwięcej pomóc.

Odpowiedz

Adam 7 marca, 2019 o 14:02

Witam,

jak wygląda potrącenie wynagrodzenia za prace społeczne? pensja zostaje w części zajęta przez sąd z tytułem za co ? chodzi mi o to aby w firmie, w której pracuje nie dowiedzieli się iż mam zabrane prawo jazdy pod wpływem.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 kwietnia, 2019 o 15:25

Dzień Dobry Panie Adamie,
W firmie będę wiedzieć, że ma Pan obowiązek potrącenia z wynagrodzenia. Osoby wykonujące wyliczenie wynagrodzenia a potem wypłatę muszą mieć info, że mają wpłacać i gdzie.

Odpowiedz

Mini 17 lutego, 2021 o 09:12

Dzień dobry, czy można zmienić pracodawcę w sytuacji kiedy od aktualnego jest potrącana kwota 10% od wynagrodzenia? Czy wtedy nowy pracodawca może odprowadzać to potrącenie?

Odpowiedz

Natalia 11 listopada, 2021 o 04:30

Czy można zamienić prace społeczne, na potrącanie z pensji jeżeli ma się niemiecka umowę i mieszka w Niemczech? . Mój chłopak dostał 30h miesięczne przez 6 miesięcy, jednak pracuje on 40 godzin tygodniowo od poniedziałku do piątku i nie jest w stanie w dni robocze przyjechać do polski aby robić odróbki. Jedyną możliwością była by sobota lecz wiadomo każdy człowiek musi odpoczywać. Czy da wiec radę zamienić to na potrącanie z pensji z pracy w Niemczech i niemieckiej umowie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 grudnia, 2021 o 21:58

Dzień Dobry, Niestety nie można zamienić na potrącenie z niemieckiej umowy. Musi być polska umowa o pracę.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Katarzyna 2 marca, 2023 o 17:05

Dzień dobry. Mam pytanie, czy jest możliwa zamiana 30h prac społecznych przez rok na potrącanie z wynagrodzenia? Wyrok zapadł tydzień temu, jeszcze nie kontaktował się ze mną kurator. Zarobki to najniższa krajowa, umowa o pracę. Tyle że w praktyce wygląda to tak, że praca nie jest po 8 a 9h (pon-pt 8-17) w dodatku dwie pracujące soboty w miesiącu 8-14. Mój pracodawca niestety oszukuje i pracuje więcej, a płaci składki za minimalną krajową. Nie potrafię póki co zmienić pracy w dodatku mój stan psychiczny jest kiepski i przestaje sobie radzić z problemami. Planuje udać się do psychiatry. Sąd wiedział też że place alimanet na syna w wysokości 1200zl. Jestem świadomy popełnienia błędu, ale fizycznie wiem, że nie podolam 30h dodatkowej pracy. Boje się że mógłbym przez to stracić pracę. Bardzo proszę o odpowiedź. Czy była by szansa zamiany prac społecznych na potrącanie z wynagrodzenia. Pozdrawiam, Arek

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 marca, 2023 o 22:21

Dzień Dobry,
W przypadku najniższej krajowej sąd nie wyrazi zgody na potrącenie. Dochody muszą być wyższe. Narazie proponuję wniosek o odroczenie wykonania kary na 6 miesięcy a potem zmianę pracy w tym czasie odroczenia na lepiej płatną. Potem można wystąpić z wnioskiem o potrącenie.

Odpowiedz

Kamil 3 października, 2023 o 17:17

Witam mam do odrobienia w stosunku miesięcznym 30h przez okres 12 miesięcy. Byłem na zwolnieniu lekarskim przez 2 miesiące. Pozostało mi do odpracowania 230h w których się nie zmieszczę w czasie odbywania ograniczenia wolności. Jak napisać pismo do sądu aby zwiększyć ilosc odrabianych godzin w stosunku miesięcznym aby szybciej zakończyć kare

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 października, 2023 o 15:59

Dzień Dobry Panie Kamilu,
Witam Pana serdecznie.
W zakresie takiego pisma i czasu na wykonanie prac społecznych proszę się udać do swojego kuratora. On pomoże w tym zakresie i jest najbardziej decyzyjny w tejże pomocy.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler
Zapraszam na mój podcast:
https://open.spotify.com/show/6dmCFMYcgZvhNBXENO475q?si=03ab92a58cc24527

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 15:51

Dzień Dobry Pani Andżeliko,
Wniosek pisze się do sądu który wydał wyrok w I instancji. Proszę skorzystać z wyjaśnienia jaki piszę w moim wpisie https://odroczenie-kary.pl/odroczenie-kary-prac-spolecznych/

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 marca, 2023 o 22:22

Dzień Dobry,
W przypadku najniższej krajowej sąd nie wyrazi zgody na potrącenie. Dochody muszą być wyższe. Narazie proponuję wniosek o odroczenie wykonania kary na 6 miesięcy a potem zmianę pracy w tym czasie odroczenia na lepiej płatną. Potem można wystąpić z wnioskiem o potrącenie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: