Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Przerwa w karze z powodu koronawirusa

Daniel Anweiler21 marca 2020Komentarze (1)

Ostatnia aktualizacja 21 marca 2020

Przerwa w karze z powodu koronawirusaKilka dni temu można było przeczytać w mediach, że sąd zdecydował o zwolnieniu z tymczasowego aresztu osobę, która jest w grupie ryzyka w przypadku zakażenia koronawirusem. Argumentowano to zwolnienie względami niebezpieczeństwa dla aresztowanego ze względu na jego stan zdrowia i możliwość zarażenia się koronawirusem. Szczegóły znajdziesz tutaj. Niestety od postanowienia sądu zażalenia wniosła prokuratura co oznacza, że aresztowany mężczyzna nie może jeszcze wyjść z aresztu do czasu rozpoznania zażalenia. W sumie potrwa to pewnie ok. 2 miesiące co powoduje, że okoliczności na podstawie których uchylono areszt mogą przestać być aktualne. Czy jest możliwość, żeby osadzonym znajdujących się w grupie ryzyka należy się przerwa w karze z powodu koronawirusa?

Kiedy jest możliwa przerwa w karze?

O przerwie w karze pisałem już na tym blogu. Polecam przeczytanie wpisu przerwa w karze zachęcam także do obejrzenia mojego vloga o Prawo w Minutę – różnice między odroczeniem a przerwą w karze – prawnicze espresso #7. Przesłanki przerwy w karze są dość oczywiste i znane. Wiadomo, że chodzi o to, że Sąd udziela obligatoryjnie przerwy w odbywaniu kary, gdy cierpisz na chorobę psychiczną lub na inna ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonanie kary. Za ciężką chorobę uważa się taką, która jest na tyle poważna, że przebywanie w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowoduje poważnie niebezpieczeństwo dla zdrowia. Zgodnie z prawem sądy mogą także orzec przerwę gdy przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste skazanego. W szczególności są to choroba inna niż wskazana powyżej. Ok zatem jak argumentować, że należy się przerwa w karze z powodu koronawirusa.

Przerwa w karze z powodu koronawirusa

Na jakie przesłanki warto argumentować wniosek o przerwę z powodu zagrożenia koronawirusem? Moim zdaniem, przesłanką jaka powinna być brana przez sąd pod uwagę jest przesłanka obligatoryjna udzielenia przerwy czyli „inna ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie kary”. Pozostanie w Zakładzie karnym realnie zagraża życiu i zdrowiu osadzonego. Dodatkowo, żeby zabezpieczyć się na wszystkich możliwych polach warto także argumentować, że za zwolnieniem przemawiają względy osobiste skazanego. Jako takie względy obligatoryjne i fakultatywne trzeba wskazać obecny stan zdrowia czyli przynależenie do grupy ryzyka poważnego zachorowania na koronawirusa.

Dodatkowym argumentem jaki należy dodać jest, że przepisy o wykonywaniu kary stosuje się zgodnie z zasadami humanitaryzmu. Art. 4 k.k.w. stanowi, że „Kary, środki karne, środki kompensacyjne, przepadek, środki zabezpieczające i środki zapobiegawcze wykonuje się w sposób humanitarny, z poszanowaniem godności ludzkiej skazanego. (…)”. Nie jest humanitarnym pozostawienie skazanego w Zakładzie karnym gdzie jak zachoruje na koronawirusa ma znacząco mniejsze szanse na leczenie i wyzdrowienie. Większe szanse, że się nie zarazi ma na wolności. Gdy się już zarazi na wolności ma także większe szanse na skuteczne leczenie.

Jak i gdzie złożyć wniosek o przerwę?

Przerwy w karze udziela sąd penitencjarny,  czyli sąd okręgowy właściwy dla zakładu karnego, w którym akurat przebywasz. Ten sąd pozostaje właściwy do końca odbywania wyroku w zakresie orzekania o kolejnych przerwach.

Skazany, który jest osadzony może złożyć wniosek u dyrektora Zakładu Karnego albo wysłać go pocztą bezpośrednio do sądu. Jeżeli ubiegasz się o kolejną przerwę z wolności to swój wniosek możesz wysłać pocztą listem poleconym (proponuję za zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Nie można nic w sądzie złożyć ze względu na zamknięcie biur podawczych. Oczywiście wszystko za Ciebie może zrobić także Twój obrońca.

Co napisać we wniosku o przerwę?

Po pierwsze musisz napisać, że wnosisz o przerwę obligatoryjną ze względu na stan zdrowia. Wypisz schorzenia jakie masz a które uzasadniają stan zagrożenia dla życia i zdrowia. Są to np. problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, problemy z ciśnieniem, cukrzyca. Musisz wskazać, że te choroby jako choroby współistniejące w przypadku zarażenia koronawirusem mogą spowodować, że będziesz bardzo źle przechodzić chorobą. Napisz, że przebywanie w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowoduje poważnie niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Wskaż, że obawiasz się o swoje zdrowie i ewentualne, bardzo możliwe, ze względu na choroby współistniejące, powikłania po zarażeniu wirusem.

Dodatkowo podaj, że Twój obecny stan zdrowia czyli przynależenie do grupy ryzyka poważnego zachorowania na koronawirusa uzasadnia zwolnienie z Zakładu Karnego na przerwę albo jej przedłużenie do czasu ustania zagrożenia zarażeniem.

Do wniosku trzeba dołączyć oczywiście dokumenty poświadczające istniejące choroby. Może być z tym problem w stosunku co do skazanych przebywających w Zakładach karnych bo nie ma odwiedzin. Odpowiednie dane zdrowotne co do istniejących chorób powinny być wpisane w książeczce medycznej w ZK. Dodatkowo można zawsze żądać uzupełnienia dokumentów na posiedzeniu przez członków rodzinnych. Uważam, że posiedzenia co do przerwy z takiego wniosku powinny się odbywać w sądzie a nie w ZK.

Sprawa pilna!!!

Najważniejsze we wniosku jest jednak, żeby wskazać iż sprawa jest pilna. Inaczej sąd jej nie rozpozna do czasu zakończenia „zamrożenia” kraju. Pilność wynika z ryzyka zarażenie koronawirusem bo nie jest przecież tak, że zamknięte zakłady karne są odcięte od świata i samowystarczalne. Pracownicy służby więziennej wychodzą do domu a dostawy też przejeżdżają przez bramę. Koronawirus jest bardzo zaraźliwy, zatem nie ma szans żeby nie dotarł w końcu do Zakładu karnego.

Wniosek o przerwę w karze podlega opłacie w wysokości 60 zł.

Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Olga Kochanowska 5 maja, 2021 o 17:05

Witam mój partner od miesiąca przebywa w zakładzie karnym,czy ja jako konkubiną mogę złożyć wniosek o przerwę w karze zewzgledu na stan zdrowia oraz sytuację rodzinną?(mamy syna z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz jestem w ciąży ciąża bardzo zagrożona)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: