Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Kara za ukrywanie się

Daniel Anweiler05 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 5 października 2020

Kara za ukrywanie sięCzy jest kara za ukrywanie się? I tak i nie. Jak wszystko w prawniczym świecie: „To zależy”.

„Bilet” do ZK i kara za ukrywanie się

Dostałeś do domu wezwanie do stawienia się do zakładu karnego czyli tzw. „bilet”. W związku z tym za jakieś dwa tygodnie musisz się stawić we wskazanej jednostce penitencjarnej. Będzie to dłuższy bądź krótszy pobyt w izolacji od społeczeństwa. Może zatem powstać pytanie w Twojej głowie: a co się stanie jak się nie stawię na wyznaczony termin? Czy jest kara za ukrywanie się?

Tak, nie dołożą Ci kary ale niestety możesz mieć inne problemy jak już trafisz do Zakładu Karnego. W szczególności w „papierach” będzie, że Cię doprowadzili a nie zgłosiłeś się sam. To może mieć wpływ na to czy będzie Ci udzielona przerwa albo warunkowe przedterminowe zwolnienie. Nie są to okoliczności jakie wymienia kodeks karny wykonawczy ale sąd przy swoich decyzjach bierze to, że nie stawiłeś się na termin pod uwagę. To będzie realna kara za ukrywanie się i nie stawienie się w terminie. 

Niepowrót z przerwy czyli kara za ukrywanie się

Jeżeli  masz przerwę w karze, jesteś na przepustce to musisz wrócić na określony termin do Zakładu Karnego. Nie powrócenie przez Ciebie do Zakładu karnego w związku z zakończoną przerwą lub przepustką będzie skutkował kolejną sprawą karną. Będzie to sprawa za tzw. niepowót z przerwy czyli art 242 § 2 i § 3 k.k. Oznacza to, że do Twojego wyroku dodane zostanie jeszcze minimum kilka miesięcy. Dodatkowo „poza protokołem” Sąd nie udzieli Ci już przerwy a i warunkowym przedterminowym zwolnieniem możesz mieć problem. Wszystko to z powodu tego, że nie powróciłeś z przerwy. To jest realna kara za ukrywanie się.

Prawnicze espresso

Możesz także obejrzeć mój vlog Prawo w Minutę #10.

Jeżeli chcesz posłuchać czy grozi niepowrót z przerwy zapraszam.

Photo by Geronimo Giqueaux on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: