Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zamiana kary

Daniel Anweiler06 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 6 października 2020

Zamiana karyCzy raz wskazana kara może być zmieniona? Tak, ale nie dotyczy to wszystkich kar. Zamiana kary jest możliwa w przypadku skazania na grzywnę czy prace społeczne. Nie ma możliwości zamiany kary pozbawienia wolności orzeczonej bez zawieszenia na inną karę.

Zamiana kary – kiedy jest możliwa?

Zamiana kary to nie automat. Jest możliwa tylko pod określonymi warunkami. W szczególności tym warunkiem jest nie wykonywanie wcześniej zasądzonej kary. Sąd może zamienić Twoją karę choćby na wniosek kuratora. Pamiętać także należy, zamiana kary nie będzie nigdy na „korzystniejszą” karę.

Zamiana grzywny

Grzywna może być zamieniona na karę ograniczenia wolności tj. na tzw. „odróbki”. Grzywnę można także zamienić na karę pozbawienia wolności. Za zwyczaj taka zamiana następuje jak nie wpłacisz całej grzywny lub jej części.

Jak wiesz, że nie uda Ci się zapłacić grzywny od razu czyli w ciągu 30 dni od dnia wezwania to możesz złożyć wniosek o rozłożenie jej na raty. Jak to zrobić możesz przeczytać tutaj. Znajdziesz tam też gotowy wzór wniosek do wypełnienia.

Grzywę sąd zamieni grzywnę na prace społeczne gdy egzekucja grzywny nieprzekraczającej 120 stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna. Sąd zamieniając grzywnę przyjmie, że 10 stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. Pracę społecznie użyteczną określa się w miesiącach. Ustala się wymiar godzin pracy od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym.

Jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. Następuje to wtedy gdy oświadczysz sądowi, że nie wyrażasz zgody na podjęcie pracy społecznie. Może to też nastąpić jak uchylasz się od jej wykonania. Gdy zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa także możesz mieć zmienioną karę grzywny na prace społeczne.

O zamianie prac społecznych na karę pozbawienia wolności przeczytasz w następnym wpisie.

Prawnicze Espresso

Prawo w Minutę – prawnicze espresso nr 6. Czy grzywnę można zamienić na prace społeczne? Czy można zamienić prace społeczne na grzywnę? Co się stanie jak nie wpłacisz grzywny? Sąd może zamienić grzywnę na prace społeczne. Czy da się zamienić prace społeczne na grzywnę? Nie. Prace społeczne mogą być zamienione na potrącenie z wynagrodzenia ale musisz pracować na umowę o prace.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: