Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy można się wykupić z kary?

Daniel Anweiler29 listopada 20223 komentarze

Ostatnia aktualizacja 29 listopada 2022

Czy można się wykupić z karyDostałeś karę. Jak nic trzeba ją odbyć, ale czy na pewno. Czytałeś, że można się wykupić z kary.  Czy można się wykupić z kary? Jeżeli tak to jak to zrobić?

Czy można się wykupić z kary?

Odpowiedź pytanie czy można się wykupić z kary jest prosta i nie jest prosta za razem. To tak jak zwykle u prawników – „to zależy„.

Wszystko zależy od kary. Czy kara do odbycia to grzywna, prace społeczne inaczej odróbki czy też pozbawienie wolności.

Wykupienie – kiedy jest możliwe?

Jeżeli masz grzywnę to sprawa jest prosta. Płacisz grzywnę albo ściąga ją komornik i po sprawie. Nie ma mowy o jakimś wykupieniu. Po prostu płacisz i sprawa załatwiona.

Znaczenie ma jednak kto tą grzywnę płaci. Możesz zapłacić ją samemu, mogą też osoby najbliższe. Jak zapłaci jednak ktoś inny za ciebie to się taka grzywna nie liczy jako zapłacona. Więcej o tym kto może zapłacić grzywnę oraz co grozi temu co zrobi to nie zgodnie z prawem za ciebie przeczytasz tutaj.

Wykupienie z prac społecznych

Kiedyś było można zamieniać prace społecznie czyli tzw. odróbki na grzywnę. Zamieniało się i nie było problemu. Zapłaciłeś grzywnę i po sprawie. Niestety nie ma już takiej możliwości. Na grzywnę odróbek nie zamienisz. Jest jednak furtka jak się wykupić z prac społecznych.

Zamiana obowiązku prac społecznych na potrącenie.

Jeżeli pracujesz na umowę o pracę i masz wynagrodzenie wyższe niż najniższa krajowa to możesz złożyć wniosek o potrącenie z wynagrodzenia. Wtedy zamiast prac społecznych będzie Ci zabierane z pensji przez pracodawcę od 10-20% przez okres trwania prac społecznych. Praca taka musi być jednak na umowę o pracę i to z polskim pracodawcą. Dodatkowo wynagrodzenie nie może być zajęte przez komornika.

Wykupienie się z kary pozbawienia wolności

Oczywiście fajnie by było żeby jak się dostanie karę pozbawienia wolności po prostu zapłacić i po sprawie. Niestety nie ma tak prosto. Kary pozbawienia wolności nie zamienisz na grzywnę czy potrącenie z wynagrodzenia. 

Jest jednak rodzaj kary pozbawienia wolności z jakiego możesz się wykupić. Jest to zastępcza kara pozbawienia wolności w zamian za grzywnę. W takim przypadku możesz w każdej chwili wpłacić grzywnę i po sprawie. Kara wykonana. Pamiętaj tylko kto może wpłacić oprócz Ciebie grzywnę. Więcej o tym kto może zapłacić grzywnę oraz co grozi temu co zrobi to nie zgodnie z prawem za ciebie przeczytasz tutaj.

Pamiętaj, żeby zawsze złożyć z wnioskiem wniosek o wstrzymanie wykonania kary.

Zapraszam na mój kanał na YouTube.

 

Zapraszam na mój podcast.

Photo by Jp Valery on Unsplash

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna 11 marca, 2023 o 18:02

Witam , dziś aresztowali mojego konkubenta , był poszukiwany . Policja powiedziała że odbędzie miesięczna karę ale można też wykupić go.Mam pytanie jak to zrobić ?,Gdzie się zgłosić?;*Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona 2 maja, 2023 o 01:09

Dziś podczas kontroli moja corke aresztowano nie udzielono mi informacji z jakiego powodu proszę mi powiedzieć co mam zrobić bo przyjechałam do córki w odwiedziny ona ma w domu dwumiesięczne dziecko z poważną wada serca córka rodziła w Niemczech i tam jest leczone dziecko tylko on wie jak podać leki została przez szpital przeszkolona jak badać bicie serca i jak reagować gdy coś złego będzie się działo w piątek ma kontrolę w Niemczech i tylko ona może tam być leki dziecko też ma tylko do piątku bo dostaje je partiami co mam robić ja muszę wracać do domu bo tam mam chorego męża po drugim przeszczepie szpiku (piąty miesiąc) i mam też w piątek kontrolę w Katowicach a policja mnie straszy że jak dziecko nie ma opieki do ośrodek pomocy nim się zajmie co mogę zrobić jak pomóc córce żeby wrucila do dziecka?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 2 maja, 2023 o 19:39

Dzień Dobry,
Musi Pani się jak najszybciej skontaktować z adwokatem który się sprawą zajmie.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: