Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Jak uniknąć więzienia ?

Daniel Anweiler28 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia 2022

Jak mogę uniknąć więzienia Panie mecenasie? Często pada takie pytanie w czasie rozmowy o tym co można zrobić z orzeczoną już karą pozbawienia wolności. Takie rozważania są także zasadne w przypadku zastępczej kary pozbawienia wolności. Zatem czy i jak można unikną odsiadki?

Jak uniknąć więzienia ?

Zacznijmy od tego, że nie ma kary więzienia. Jest kara pozbawienia wolności która odbywa się w więzieniu. To jest zasada od której są wyjątki takie jak kara pozbawienia wolności w zawieszeniu a także dozór elektroniczny. W związku z tym nie każda kara pozbawienia wolności musi być od razu równoznaczna z więzieniem.

Czyli można uniknąć więzienia ?

Tak, można uniknąć odbywania kary pozbawienia wolności w więzieniu w legalny sposób.

Zawiasy

Oczywiście kary w więzieniu nie odbędziesz jeżeli sąd skarze Cię na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Możliwe to jest obecnie co do kary nie przekraczającej roku i to jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa nie byłeś skazany na karę pozbawienia wolności. Oczywiście zawiasy mogą odwołane tzn. sąd zarządzi Ci wykonanie kary.

Wtedy można działać jak poniżej.

Odroczenie wykonania kary

Jeżeli już jesteś skazany na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia albo zarządzono wykonanie Twojej kary wtedy możesz wystąpić o odroczenie wykonania kary. Wniosek o odroczenie wykonania kary składasz do sądu który Cię skazał. Jako uzasadnienie wniosku o odroczenie podajesz okoliczności dotyczące Twojego zdrowia lub dotyczące Twojej rodziny. Dodatkowo obecnie w czasie pandemii okolicznością jaka może dodatkowo uzasadniać odroczenie kary jest możliwość ciężkiego przechodzenia koronawirusa. O tym jak odroczyć karę i co napisać przeczytasz we wskazanych powyżej artykułach.

Jako dodatkowy wniosek piszesz we wniosku o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie wykonania kary.

Oczywiście odroczenie nie daje na zawsze uniknięcie więzienia tylko odracza odsiadkę.

Dozór elektroniczny

Jeżeli Twój wyrok nie przekracza 1,5 roku to możesz starać się o odbycie kary bez zawiasów w dozorze. Oznacza to, że nie idziesz kary odbywać w więzieniu ale siedzisz w domu i normalnie możesz chodzić do pracy. O dozór starać się możesz składając wniosek do sądu penitencjarnego. Tutaj też dodatkową przesłanką może być obecnie koronawirus. Tutaj też oczywiście piszesz o wstrzymanie wykonania kary.

Photo by Pranam Gurung on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: