Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zaliczenie dozoru z UK

Daniel Anweiler01 grudnia 2021Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 1 grudnia 2021

Zaliczenie dozoru z UKZostałeś zatrzymany w Wielkiej Brytanii w związku z Europejskim Nakazem Aresztowania. W związku z tym osadzono Cię w areszcie a potem wyszedłeś za kaucją. Byłeś na „dozorze elektronicznym” lub inaczej zwanym tzw. „areszcie domowym”. W zasadzie polega on na tym, że musisz być w domu o określnych porach. Zastanawiasz się czy możliwe jest zaliczenie dozoru z UK w Polsce na poczet Twojej kary.

Zaliczenie dozoru z UK

Takie myślenie jest oczywiście uzasadnione i dobrze kombinujesz. Skoro jesteś na dozorze to wydaje się logicznym aby zaliczyć ten dozór i mieć krótszą karę w Polsce. Tylko jak to zrobić?

Niestety tutaj pojawiają się problemy gdyż zgodnie z polskim prawem nie jest to możliwe, choć wygląda na to że zaliczenie dozoru z UK jest oczywiste.

Brak możliwości zaliczenia dozoru z UK

Dlaczego tak jest? Otóż w Polsce sądy, teraz już praktycznie wszystkie, uważają, że „areszt domowy” w UK nie jest tożsamy z dozorem w Polsce.

Dlaczego taka wykładnia prawa skoro dozór to dozór?

Otóż w art. 26 Decyzji Ramowej Rady Unii Europejskiej 2002/584/WSiSW z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi (Dz.U.UE.L.2002.190.1 z późn. zm.) mowa jest o zaliczeniu okresów zatrzymania.

W tej sprawie wypowiedział się nawet TSUE wskazując, że zatrzymanie rozumie się jako faktyczne pozbawienie wolności a nie jej ograniczenie. Zaliczeniu zatem może być poddany tylko zatrzymanie połączone z faktycznym pozbawieniem wolności. Nie obejmuje to środków polegających na ograniczeniu wolności.

Tutaj jest link do artykułu o orzeczeniu TSUE.

Podsumowanie

Zaliczenie dozoru z UK nie jest w Polsce możliwe. Wypowiedział się o tym także Sąd Najwyższy Zdaniem sądów w Polsce „areszt domowy” w UK nie jest tożsamy z zatrzymaniem a tylko ono może podlegać zaliczeniu na poczet kary. Także pomimo podobieństwa z polskim dozorem nie można mówić o odbyciu w ten sposób części kary w UK. Zaliczenie dozoru z UK jest po prostu nie możliwe.

Zapraszam na mój kanał na You Tube.

Zapraszam także na mój podcast Prawnicze Espresso

 

Photo by Susan Q Yin on Unsplash

adwokat Daniel Anweiler  dozór ENA prawo prawo karne  obrońca sprawa karna

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: