Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Umorzenie postępowania wykonawczego

Daniel Anweiler01 grudnia 2022Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 1 grudnia 2022

Umorzenie postępowania wykonawczegoJesteś już długo poza Polską. Ułożyłeś już sobie życie za granicą. Nie czeka na Ciebie w kraju nikt. Nikt poza wymiarem sprawiedliwości i miejscem w Zakładzie karnym. Czy da się to wreszcie jakoś załatwić. Tak! Konieczne jest umorzenie postępowania wykonawczego.

Umorzenie postępowania wykonawczego

Brzmi fajnie ale nie zawsze jest możliwe. Co to właściwie jest umorzenie postępowania wykonawczego i jak to zrobić oraz co oznacza.

Umorzenie postępowania wykonawczego to definitywne zakończenie sprawy związanej z wykonywanie Twojej kary. Oznacza, że nie można Cię już do niej ścigać oraz osadzić w Zakładzie Karnym. Jednym słowem – sprawa zamknięta.

Decyzję o umorzeniu postępowania wykonawczego podejmuje sąd jaki zajmuje się wykonywaniem Twojej kary. Może ją podjąć samemu z tzw. „urzędu”. Może także zrobić to na Twój wniosek i o tym co i jak piszę poniżej.

Jak starać się o to starać?

Po pierwsze umorzenie postępowania karnego jest możliwe pod jednym warunkiem. Wykonanie Twojej kary musi się przedawnić albo musi cała Twoja kara zostać darowana. W tym drugim przypadku mówimy o ułaskawieniu. Nie o to nam jednak tutaj chodzi.

Przedawnienie wykonania kary to po prostu upływ czasu jaki mija od czasu jak uprawomocnił się Twój wyrok. O przedawnieniu wykonania kary przeczytasz tutaj.

Jeżeli od okresu uprawomocnienia się Twojej kary minął odpowiedni czas możesz złożyć wniosek o umorzenie postępowania wykonawczego.

Warto jednak jeszcze sprawdzić czy na pewno nie ma żadnej innej przeszkody w umorzeniu postępowania. Takim przykładem może być zawieszenie postępowania wykonawczego kiedy to okres przedawnienia nie biegnie.

Jeżeli już wiesz, że okres na pewno upłynął składasz wniosek do sądu o umorzenie postępowania z powodu upływu czasu od uprawomocnienia. Czekasz na decyzję sądu i jeżeli się nie dopatrzy czegoś jeszcze to wyda decyzję o umorzeniu postępowania.

W takim przypadku możesz przyjechać do Polski i nie mieć już problemów, że Cię wsadzą do Zakładu Karnego.

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: