Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy muszę dostać bilet?

Daniel Anweiler02 września 20212 komentarze

Ostatnia aktualizacja 2 września 2021

 

Czy muszę dostać biletZostałeś skazany na karę bezwzględną pozbawienia wolności, albo zarządzili Ci wykonanie kary zawieszonej. Mogłeś także dostać karę zastępczą pozbawienia wolności. Co teraz się stanie? Masz w głowie pytanie czy muszę dostać bilet?

Czy muszę dostać bilet?

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego po wyroku skazującym czy też po odwieszeniu zawieszonej kary sąd może Cię wezwać do odbycia kary.

Nie musisz dostać „biletu” do zakładu karnego. Sądowi wykonującemu karę ustawa zostawia dowolność w tym zakresie. Oczywiście prymat ma wezwanie czyli tzw. bilet. Sąd jednak może stwierdzić, że nie będzie Cię zawiadamiał o terminie stawienia się do Zakładu Karnego ale Cię doprowadzi.

Czy można uniknąć doprowadzenia?

Tak można uniknąć doprowadzenia, ale trzeba działać od razu po prawomocności wyroku.

W ręce masz możliwości:

Jeżeli kara w wyroku nie jest wyższa niż 18 miesięcy pozbawienia wolności to możesz złożyć wniosek o dozór elektroniczny. We wniosku możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. W takim przypadku czekasz do czasu aż zapadnie rozstrzygnięcie co do wstrzymania wykonania kary ze stawieniem się w Areszcie Śledczym.

Gdy Twój wyrok i orzeczona w nim kara przekraczają 18 miesięcy możesz starać się o odroczenie jej wykonania. Nie ma znaczenia jak długi jest wyrok do odsiadki, odroczenie jest możliwe z każdym wyrokiem.

Jak przygotować wniosek o odroczenie możesz przeczytać tutaj. Jak wcześniej przygotować się do odroczenia możesz przeczytać tutaj. W sprawie o odroczenie możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Tak jak powyżej pisałem ws. dozoru.

Masz jakieś pytania napisz przez Whatsapp.

Zapraszam na mój kanał na You Tube:

Zapraszam na mój podcast Prawnicze Espresso gdzie szybko i na temat omawiam najważniejsze kwestie związane z wykonywaniem kar.

 

Photo by Claudio Schwarz on Unsplash

#adwokat #sprawakarna #danielanweiler #katowice #odroczenie #przerwa #dozór

Photo by Tirza van Dijk on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wiesław 21 stycznia, 2023 o 15:19

Witam mam takie pytanie gdzie mogę sprawdzić czy mam bilet do zł bo nie mieszkam pod wskazanym adresem zamieszkania i nie wiem czy policja mnie już nie poszukuje

Odpowiedz

Daniel Anweiler 31 stycznia, 2023 o 00:00

Dzień Dobry,
Proszę sprawdzić w rejestrze poszukiwanych przez Policję albo zadzwonić do Sądu, który skazał. Nie ma jednak znaczenia, jeżeli wystawili bilet, czy Pan go odebrał czy nie. Mogą zacząć po upływie terminu do stawienia szukać aby osadzić w ZK.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: