Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy muszę dostać bilet?

Daniel Anweiler02 września 2021Komentarze (0)

 

Czy muszę dostać biletZostałeś skazany na karę bezwzględną pozbawienia wolności, albo zarządzili Ci wykonanie kary zawieszonej. Mogłeś także dostać karę zastępczą pozbawienia wolności. Co teraz się stanie? Masz w głowie pytanie czy muszę dostać bilet?

Czy muszę dostać bilet?

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego po wyroku skazującym czy też po odwieszeniu zawieszonej kary sąd może Cię wezwać do odbycia kary.

Nie musisz dostać “biletu” do zakładu karnego. Sądowi wykonującemu karę ustawa zostawia dowolność w tym zakresie. Oczywiście prymat ma wezwanie czyli tzw. bilet. Sąd jednak może stwierdzić, że nie będzie Cię zawiadamiał o terminie stawienia się do Zakładu Karnego ale Cię doprowadzi.

Czy można uniknąć doprowadzenia?

Tak można uniknąć doprowadzenia, ale trzeba działać od razu po prawomocności wyroku.

W ręce masz możliwości:

Jeżeli kara w wyroku nie jest wyższa niż 18 miesięcy pozbawienia wolności to możesz złożyć wniosek o dozór elektroniczny. We wniosku możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. W takim przypadku czekasz do czasu aż zapadnie rozstrzygnięcie co do wstrzymania wykonania kary ze stawieniem się w Areszcie Śledczym.

Gdy Twój wyrok i orzeczona w nim kara przekraczają 18 miesięcy możesz starać się o odroczenie jej wykonania. Nie ma znaczenia jak długi jest wyrok do odsiadki, odroczenie jest możliwe z każdym wyrokiem.

Jak przygotować wniosek o odroczenie możesz przeczytać tutaj. Jak wcześniej przygotować się do odroczenia możesz przeczytać tutaj. W sprawie o odroczenie możesz a właściwie powinieneś zawrzeć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Tak jak powyżej pisałem ws. dozoru.

Masz jakieś pytania napisz przez Whatsapp.

Zapraszam na mój kanał na You Tube:

Zapraszam na mój podcast Prawnicze Espresso gdzie szybko i na temat omawiam najważniejsze kwestie związane z wykonywaniem kar.

 

Photo by Claudio Schwarz on Unsplash

#adwokat #sprawakarna #danielanweiler #katowice #odroczenie #przerwa #dozór

Photo by Tirza van Dijk on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: