Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Czy pandemia wstrzymuje wykonanie kary ?

Daniel Anweiler21 listopada 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 21 listopada 2020

Pandemia wstrzymuje wykonanie karySpotkałem się ostatnio z opinią, że przecież jest pandemia i zakłady karne są zamknięte to znaczy, że pandemia wstrzymuje wykonanie kary. Nie jest to prawda.  Przyjmowanie do zakładów karnych nadal jest aktualne.

Czy pandemia wstrzymuje wykonanie kary ?

W czasie pierwszej fali wirusa okazało się, że więzienia „były zamknięte”. Nie tylko dla odwiedzających ale także dla „oczekujących na osadzenie”. Było to raczej regułą choć były i wyjątki.

No ale teraz pandemia przyśpieszyła. Zakłady Karne zostały znowu zamknięte dla odwiedzającej rodziny. Rząd nie podjął jednak jak poprzednio decyzji o zamknięciu sądów i wstrzymaniu ich pracy. Pewnie dlatego, że jeszcze jakiś czas będziemy wychodzić z zapaści przez to spowodowanej.

W związku z tym, że nie ma wstrzymania pracy sądów nie ma także wstrzymania wykonywania kary z powodu pandemii. Niestety pomimo zamknięcia części gospodarki odbycie kary jest możliwe.

Co zrobić jak nie ma odgórnego wstrzymania kar?

Jak masz orzeczoną karę pozbawienia wolności i dostałeś już bilet do Zakładu karnego to możesz zrobić trzy rzeczy.

Po pierwsze iść odbyć karę a po upływie minimum połowy starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Jeżeli nie rozważasz takiej opcji to oczywiście masz możliwość w dobie pandemii starać się o odroczenie wykonania karu z powodu normalnych okoliczności ale także z powodu koronawirusa. Generalnie do okoliczności zdrowotnych musi dojść jeszcze kwestia związania z COVID – 19. Osadzenie Ciebie w zakładzie karnym w przypadku zakażenia COVID – 19 będzie niosło za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Trzecią opcją jest dozór elektroniczny także z dokładką okoliczności związanych z COVID – 19. Dozór co prawda w związku z pandemią jest teraz możliwy przy karze do 18 miesięcy ale nadal nie możliwe jest aby otrzymać dozór np. przy multirecydywie. Pamiętaj, że jeżeli masz dwa wyroki, które można połączyć to warto o to wystąpić bo może uda się otrzymać wyrok do 18 miesięcy i odbyć go w dozorze.

Wstrzymanie wykonania kary

Pamiętaj, żeby za każdym razem jak składasz wniosek o odroczenie czy o dozór złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozstrzygnięcia wniosku. W związku z tym nie będą Cię ścigać zanim sąd nie ustali czy wyrazi zgodę na odroczenie czy na dozór.

 

Photo by Edwin Hooper on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: