Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Powrót skazanego do Polski z zagranicy

Daniel Anweiler30 listopada 2022Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 1 grudnia 2022

Powrót skazanego do Polski z zagranicyMieszkasz i pracujesz za granicą Polski. Mieszkasz już tam jakiś czas ale chciałbyś wrócić do Polski, choćby na chwilę. Jak to zrobić? Co umożliwia powrót skazanego do Polski z zagranicy?

Powrót skazanego do Polski z zagranicy

Powrót skazanego do Polski z zagranicy może czasem okazać się przymusowy. Zawinie Cię Policja a Sąd stwierdzi, że trzeba Cię wydać do Polski. Tak w dużym uproszczeniu działa Europejski Nakaz Aresztowania. Co zrobić jednak, żeby samemu z własnej woli przekroczyć granicę Polski będąc skazanym przez sąd?

Dobrowolny powrót skazanego do Polski z zagranicy

Oczywiście można się samemu oddać w ręce Policji lub wrócić do kraju tak żeby zatrzymali Cię na lotnisku. Wtedy osadzą Cię do najbliższego zakładu karnego i po sprawie. Tylko potem może być problem z warunkowym zwolnieniem albo przerwą.

Jednak cała sprawa polega na tym, żeby wyczyścić sprawy przed powrotem do Polski. Jak to nie jest możliwe lub się nie uda to przygotować grunt pod możliwe scenariusze z warunkowym zwolnieniem począwszy.

Powrót do Polski

Bezpieczny powrót do Polski możliwy jest gdy sprawa odbywania kary jest zamknięta. Po pierwsze kiedy kara jest już odbyta. Zakładam jednak, że nie do końca ta opcja Cię interesuje. Zatem wtedy kiedy kara jest już uznana za wykonaną.

Może to nastąpić po pierwsze przy przedawnieniu wykonania kary. Kiedy i jak to następuje to możesz się dowiedzieć tutaj. W takim przypadku warto zaznaczyć, że z przedawnieniem wykonania kary wiąże się też zatarcie skazania.

Przedawnienie wykonania kary nie jest zawsze takie proste do wykazania. Może się okazać, że w jakieś części postępowanie było zawieszone przez pewien czas i w związku z tym okres przedawnienia się wydłuża. Podstawową kwestią tutaj jest po prostu sprawdzić w aktach sprawy co i jak oraz złożyć wniosek o umorzenie postępowania wykonawczego. O tym jak to zrobić możesz przeczytać tutaj. (wpisu jeszcze nie ma – będzie jutro tj. 1.12.2022).

Jeżeli pozostała Ci część kary do odbycia możesz starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jakie warunki musisz spełnić do warunkowego przedterminowego zwolnienia możesz przeczytać tutaj.

Jak to wszystko przygotować?

Żeby wiedzieć czy możesz starać się o umorzenie postępowania wykonawczego albo inne możliwości żeby wrócić do kraju musisz znać pewne podstawowe informacje.

Po pierwsze musisz znać i wiedzieć gdzie się sprawa toczy. Przed jakim sądem, jaka jest sygnatura oraz jeżeli jest kurator to jak się nazywa.

Po drugie musisz sprawdzić co się w sprawie dzieje. To możesz ustalić na biurze obsługi interesanta bezpośrednio w sądzie. Dobrze jest też zobaczyć całość akt sprawy. Oczywiście jesteś za granicą więc sam tego nie zrobisz. Możesz prosić o pomoc i wynająć obrońcę. Możesz to także zrobić sam składając wniosek o kopię całości akt. Za jedno i za drugie musisz zapłacić także wybór należy do Ciebie.

Po trzecie jak już wiesz co się w sprawie dzieje zacznij działać żeby sprawę w Polsce wyczyścić i żeby Twój powrót skazanego do Polski z zagranicy nie był prosto do ZK.

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast:

 

Photo by Marco López on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: