Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Odroczenie kary na koronawirusa

Daniel Anweiler20 października 2020Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 20 października 2020

Odroczenie kary na koronawirusaPandemia koronawirusa nie zwalnia. Życie jednak biegnie dalej. W szczególności nie można już mówić o „zamrożeniu” postępowań sądowych. Dziś Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło, że nie pracują nawet nad projektem dotyczącym zamknięcia sądów tak jak to miało miejsce na wiosnę. W związku z tym nie można liczyć, że przysłany bilet do Zakładu karnego pozostaje tylko zaproszeniem bez przymusowego doprowadzenia. Co zatem w sytuacji gdy obawiasz się iść do więzienia ze względu na pandemię a niestety musisz. Możesz złożyć o odroczenie kary na koronawirusa.

Skazanie w czasie pandemii – co zrobić?

Jeżeli masz do odbycia karę pozbawienia wolności to możesz wystąpić o zgodę na odbycie jej w drodze dozoru elektronicznego jeżeli nie przekracza ona 1,5 roku kary orzeczonej. Ważne orzeczonej a nie podlegającej wykonaniu. Więcej o dozorze możesz przeczytać tutaj.

Co jednak zrobić w sytuacji gdy nie możesz starać się o dozór? Pozostaje odroczenie kary na koronawirusa.

Odroczenie kary na koronawirusa

Jeżeli chodzi o odroczenie kary w dobie pandemii nie różni się ono w ogółach niczym od „zwykłego” odroczenia. Wniosek składasz tak samo do sądu, który skazał Cię w pierwszej instancji. Opłata to 80 zł.

Wszystko tkwi w szczegółach uzasadnienia.

Wniosek o odroczenie kary na koronawirusa

Wniosek o odroczenie musi być uzasadniony w sposób pozwalający sądowi na ustalenie czy zachodzą okoliczności odroczenia wykonania kary. W przypadku odroczenia z powodu pandemii musisz podać nie tylko, że Twoje zdrowie wymaga leczenia poza zakładem karny. Takie okoliczności nie wystarczą.

Moim zdaniem, przesłanką jaka powinna być brana przez sąd pod uwagę jest przesłanka obligatoryjna udzielenia odroczenia czyli „inna ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie kary”. Osadzenie w Zakładzie karnym realnie zagraża Twojemu życiu i zdrowiu w przypadku zakażenia. Takie zakażenia zdarzają się w ZK a w związku z ciasnym charakterem więzienia roznoszą się dość szybko. Dodatkowo, żeby zabezpieczyć się na wszystkich możliwych polach warto także argumentować, że za odroczeniem przemawiają względy osobiste skazanego. Jako takie względy obligatoryjne i fakultatywne trzeba wskazać obecny stan zdrowia czyli przynależenie do grupy ryzyka poważnego zachorowania na koronawirusa. Taka grupa „chorób współistniejących” to choćby cukrzyca czy nadciśnienie nie mówiąc już o innych poważniejszych chorobach.

Dodatkowym argumentem jaki należy dodać jest, że przepisy o wykonywaniu kary stosuje się zgodnie z zasadami humanitaryzmu. Art. 4 k.k.w. stanowi, że „Kary, środki karne, środki kompensacyjne, przepadek, środki zabezpieczające i środki zapobiegawcze wykonuje się w sposób humanitarny, z poszanowaniem godności ludzkiej skazanego. (…)”. Nie jest humanitarnym osadzenie skazanego w Zakładzie karnym gdzie jak zachoruje na koronawirusa ma znacząco mniejsze szanse na leczenie i wyzdrowienie. Większe szanse, że się nie zarazi ma na wolności. Gdy się już zarazi na wolności ma także większe szanse na skuteczne leczenie. (choć doświadczenie zawodowe z drugiej specjalności prawa pokazuje, że też nie do końca).

Do wniosku dołącz dokumentację medyczną oraz wnieś o dowód z opinii biegłych lekarzy, żeby wypowiedzieli się czy lepsze masz szanse na niezarażenie oraz leczenie poza Zakładem Karnym.

 

Photo by Macau Photo Agency on Unsplash

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: