Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Zamiana prac społecznych na grzywnę

Daniel Anweiler06 sierpnia 2016190 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia 2022

Zamiana prac społecznych na grzywnęW kilku poprzednich wpisach opisałem możliwość zamiany kar na inne. W obecnie obowiązujących przepisach prawa karnego zamiana kar na inne jest nieco inaczej regulowana niż było to poprzednio. Zmiana dotyczy w szczególności kary ograniczenia wolności.

Kara ograniczenia wolności może być orzeczona już w wyroku albo może być karą zamienioną z kary więzienia w zawieszeniu przy rozpatrywaniu przez sąd zarządzania wykonania kary jako alternatywa dla zarządzenia więzienia, choć nie zawsze jest to możliwe. Kara prac społecznych może być także karą zamienioną z grzywny. W tym ostatnim przypadku nie jest niestety już możliwe odroczenie kary prac społecznie użytecznych. Przerwa także po nowelizacji prawa karnego nie jest możliwa do uzyskania.

W poprzednio obowiązujący przepisach była także możliwość zamiany kary prac społecznych na grzywnę. Obecnie nie jest to już możliwe. Kara ograniczenia wolności może być tylko zamieniona ma zastępczą karę pozbawienia wolności.

Co w taki razie można zrobić? Nie chcesz iść do więzienia a kary prac społecznych też nie możesz odbyć.

Istnieje kilka możliwości prawnych wyjścia z wydawałoby się patowej sytuacji.

Możesz wnioskować o odroczenie kary ograniczenia wolności na 6 miesięcy. Sąd może się do Twojego wniosku przychylić jeżeli uzna, że natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki.

Gdy Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci wykonywanie prac społecznych możesz wnioskować o przerwę w wykonywaniu kary a sąd gdy uzna, że nie możesz wykonywać nałożonych prac zarządzi przerwę w karze. W tym wypadku musisz jednak zacząć już wykonywać prace społeczne bo dopiero wtedy możliwa jest przerwa.

Kolejnym sposobem jest zamiana formy obowiązku pracy społecznej na potrącanie określonej kwoty z wynagrodzenia. Sąd w szczególnie uzasadnionych wypadkach może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Tak orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym. Jednakże w tym przypadku musisz mieć stałą (mniej więcej) pracę na umowę o pracę.

Możesz też poczekać na zarządzenie Ci zastępczej kary pozbawienia wolności a następnie złożyć wniosek o wykonanie kary w drodze dozoru elektronicznego. Jednak ten manewr zostawiłbym jako ostateczną deskę ratunku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 85 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jagna 10 czerwca, 2017 o 16:44

Witam moj parner dostal do odrobienia 40 h prac spolecznych w ciagu miesiaca , jest to za odmowe przyjecia mandatu . Dostal juz z sadu pismo o ilosci godzin , potem dostal pismo z sadu o zaplaceniu 160 zl na rzecz sklepu , ktore zaplacil , teraz czeka na odpowiedz gdzie ma sie wstawic zeby te godziny odrobic … cala ta procedura trwa od ponad miesiaca , co blokuje go z wyjazdem w celu zarobkowym za granice , czy jest teraz jakas mozliwosc przelozenia kary na inny termin np za 2 – 3 miesiace jak wroci do kraju ? Czy fakt iz spodziewamy sie dziecka ma jakies lagodzace okolicznosci ? Myslelismy ze potrwa to chwilke odrobi godziny i po sprawie a okazuje sie ze od ponad miesiaca sprawa jako tako nie rusza do przodu .. co w takim wypadku zrobic

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 czerwca, 2017 o 10:43

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Jacek 1 sierpnia, 2017 o 09:25

Witam. Mam pytanie. Mam 210h do odpracowania i zaliczono mi jeden dzien pozbawienia wolnosci na poczet kary. Jakie sa przeliczniki? Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 1 sierpnia, 2017 o 12:00

Dzień Dobry Panie Jacku,
przelicznik jest 1:2.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jacek 2 sierpnia, 2017 o 08:12

Czyli jeden dzien pozbawienia wolnosci odejmuje dwie godziny prac społecznych?

Odpowiedz

Piotr 30 sierpnia, 2017 o 20:01

Witam.
U mnie sprawa wygląda tak dostałem 240h prac spolecznych na okres 8 miesiecy. Które miałem zrobić od lutego 2017r. ale z powodu operacji ,przelozyli mi na sierpień . A sprawa wygląda tak że jestem teraz za granicą i nie mogę wcześniej wrócić niz w październiku. Czy jest jeszcze jakieś koło ratunkowe czy zostaje mi kara pozbawienia wolności? Z góry dziekuje.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 31 sierpnia, 2017 o 09:47

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
Pana sprawa jest dość poważna gdyż może zostać Pana kara zamieniona na karę pozbawienia wolności.
Można podjąć jeszcze pewne działania ale trzeba zacząć działać szybko.
Jeżeli chce Pan skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Łukasz 11 września, 2017 o 13:57

Dzień dobry.
Mam pytanie dwa dni temu dostełem list z sądu na zamiane kar społecznych i odbycia kary w zakładdzie karnym na okres 2 miesięcy lecz nie wiem czy jeszcze można coś z tym zrobić?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 11 września, 2017 o 14:23

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Proszę złożyć do sądu pismo w którym Pan napiszę, że poddaje się Pan rygorom wykonywania kary ograniczenia wolności oraz wnosi Pan o wstrzymanie kary zastępczej. Powinno spowodować zamianę kary na ograniczenie wolności, którą będzie Pan mógł wykonać. Może Pan także wystąpić o dozór elektroniczny.

Odpowiedz

Czarna 11 września, 2017 o 17:59

WITAM MAM PYTANIE MAM KARE OGRANICZWNIA WOLNOSCI PRACE SPOLECZNO URZYYTECZNE MIESIECZNIE 20 H ZACZELAM OD LIPCA GDZIE W ZAKLADZIE ZGK ZLAMALAM REKE AKURAT NA ODROBKACH ZGLOSILAM DO KURATORA I TERAZ CZEKAM OD KURATORA NA LEKARZA SADOWEGO CO MI ZROBIA TERAZ? ZAMKNA MNIE CZY ODROCZA DODAM ZE MAM ODROBLI OD 2015 R 160 H ZOSTALO I JEScze 86 h gdzie mialam 2 razy zawieszane z powodu ciąż a teraz złamałam reke czy mnie zamkna czy odrocza po raz kolejny???

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 września, 2017 o 10:54

Dzień Dobry Pani,
Powinna Pani otrzymać przerwę w karze. Nie z Pani winy nie może Pani odrabiać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Nerkofil 14 września, 2017 o 15:06

Witam Panie Danielu, mam wyrok roku ograniczenia wolności + 30 godzin. BEZ PODANIA wymiaru „MIESIĘCZNIE” lub „ŁĄCZNIE”. Czy prawomocny wyrok może być zreinterpretowwny na moja niekorzyść przez kuratora? Wystąpiłem do Sądu o potwierdzenie rozumienia sentencji jako „ŁĄCZNIE”.
Czy jest szansa na to w świetle Art.20 i 21 kw?

Odpowiedz

Nerkofil 14 września, 2017 o 15:21

..dodam że we wniosku prokuratorskim podano „miesiecznie”, lecz w wyroku tego nie doprecyzowano (skazany w trybie nakazowym z Art. 191a kk). Uznanie że 1 rok ogr.woln. + miesiąc prac ma sens jest karkołomne nieco, ale – sed lex?:-)
Mogę skorzystać z Panskiej odpłatnej porady, wskazania sprawdzonego orzecznictwa w takiej interpretacji wyroku.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 14 września, 2017 o 18:25

Dzień Dobry Panu,
Proszę zatem o kontakt mailowy w Pana sprawie: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Tomasz 27 września, 2017 o 21:55

Witam Panie Danielu, mam takie pytanie , jezeli mam dziecko I zone na utrzymaniu I jestem jedynym zywicielem rodziny to moga mnie zamknac? ZA prace spoleczne ktorych nie odrobilem czy tez nie ?sprawa wygloda tak ze odpracowalem Prawie wszystkie.te godziny w jeden miesiac I czekam na rozprawe. Co.moge jeszcze zrobic zeby mnie nie zamkli

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 września, 2017 o 22:02

Dzień Dobry Panie Tomaszu,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan napisać, że podda się Pan rygorom kary ograniczenia wolności czyli odrobi godziny. Może Pan też złożyć wniosek o zamianę godzin na potrącenie z wynagrodzenia. W przypadku zamiany na karę zastępczą pozbawienia wolności może Pan odbyć ją w drodze dozoru elektronicznego.

Odpowiedz

Tomasz 27 września, 2017 o 22:09

Rozumiem panie Danielu , dziekuje bardzo za wiadomosc , tylko ze jeszcze sprawa wyglada tak ze postanowienie jest sadu takie ze mam zostac pozbawiony wolnosci.na 60 dni . W tym ze to jest tylko postanowienie ale wyroku jako tako.nie ma . Pisalem juz wniosek o zazalenie I jak narazie nie.ma nastepnego terminu sprawy . Wiec co moglbym jeszcZe w takim wypadku zrobic ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 27 września, 2017 o 22:15

Panie Tomaszu,
Ma Pan prawo złożyć zażalenie w terminie 7 dni na postanowienie o zamianie kary. Więcej ponad to co napisałem mogę Panu powiedzieć dopiero po analizie akt pana sprawy czyli zapoznaniu się z jej szczegółami. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Joanna 13 października, 2017 o 11:24

Witam .
Narzeczonemu została zamieniona kara pozbawienia wolności lub prac społecznych na karę grzywny potrącanej z wypłaty 15% , czy sąd może zabronić pracy za granicą, umowa jest na rok dobrze płatna 2000 euro zamiast 1300 złotych w polsce

Odpowiedz

Krystian 4 listopada, 2017 o 02:32

Zamiana kary 6 miesięcy po 20 h w miesiącu odpracowanej społecznie zamiana na grzywnę z umową (jaką) może być umowa na okres 6miesiecy na zlecenie czy musi być umowa o pracę ?

Odpowiedz

Krystiann 4 listopada, 2017 o 02:33

Zamiana kary 6 miesięcy po 20 h w miesiącu odpracowanej społecznie zamiana na grzywnę z umową (jaką) może być umowa na okres 6miesiecy na zlecenie czy musi być umowa o pracę ?

Odpowiedz

Wojtek 3 grudnia, 2017 o 21:18

Witam serdecznie, mam pytanie a mianowicie, dostałem karę pieniężna oraz godziny do odpracowania (30 w miesiącu) przez rok i dwa miesiące, czy jest jakaś możliwość żeby wybrnąć z tej sytuacji i nie mieć tych prac społecznych ?

Odpowiedz

Łukasz 4 stycznia, 2018 o 10:41

Witam czeka mnie posiedzenie zastepczej kary pozbawienia wolnosci z 5 godzin ograniczenia wolnosci jak wyglada przelicznik w tej sytuacji ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 stycznia, 2018 o 11:36

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
W celu uzyskania odpłatnej porady na Pana pytanie proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

malgorzata 15 stycznia, 2018 o 13:39

witam mam pytanie mam do odrubki prace spoleczne 20 godz przez 9 miesiecy czy mogla bym zaplacic np gzywne

Odpowiedz

Daniel Anweiler 16 stycznia, 2018 o 13:16

Dzień Dobry Pani Małgorzato,
Witam Panią serdecznie!
Prace społeczne nie podlegają zamianie na grzywnę. Jeżeli Pani pracuje może Pani wnieść o zmianę pracy na potrącanie z wynagrodzenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kinga 24 stycznia, 2018 o 19:40

Witam mam problem zwiazany z wyrokiem ktory dostalam. Sa to godziny spoleczne za nie umyslna paserke rok po 40godz. miesiecznie. sprawa sie nie odbyla dobrowolnie poddalam sie karze i na policji podpisalam i zgodzilam sie na kare od prokuratora 3miesiace w zawieszeniu na rok czasu oraz nadzor kuratora. Po czym dostalam wyrok z tymi godzinami .. Jestem samotnie w wychowujaca matka utrzymuje sie z alimentow na Mnie poniewaz zaocznie uczeszczam jeszcze do szkoly w wekendy oraz alimentow na corke i 500+ w tym roku koncze szkole wiec chce isc do pracy wiec nie bede w stanie miała jak odrabiac tych godzin a pozatym jestem w takiej sytuacji ze teraz w tym miesiacu koncze stare godziny spoleczne odrabiac i jest caly czas problem poniewaz nie mam komu zostawiac mojej corki w wiek 3latka .. nie jestem w stanie poraz kolejny odpracowywac tych godzin.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 stycznia, 2018 o 09:53

Dzień Dobry Pani Kingo,
Witam Panią serdecznie!
Jeżeli chciałby Pani skorzystać z mojej odpłatnej pomocy prawnej to proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

adam 4 lutego, 2018 o 02:49

Witam mam problem moja dziewczyna ma 7miesiecy aresztu za nie odrobione prace spoleczne i za dozur .
Dostała wyrok rok temu teraz siedzi ją nie mam kontaktu z rodziną a do nich przychodziły listy i nie wiedziałem że mam też areszt za odrubki niby szukają i przesłuchanie na prokuraturze .Narazie chodzę po wolności ostrożnie jest jakaś opcja by dali mi na nowo odrubki albo coś bym nie szedł do aresztu .Kare uzyskałem 2lata temu jednak nie przydzielono mi miejsca odrabiania ani kuratora .Jest coś by zapobieglo aresztowi gdysz nie dostałem żadnego wezwania bo nie mieszkam z rodziną i nie informowali mnie o tym że coś trzeba odebrać ją mieszkałem od nich 130km miałem 12miesiecy po 20godzin nigdy nie byłem karany jedynie ośrodek za małolata i 10godzin odrobionych prac społecznych .Chcę pisać o ponowne przywrucenie prac społecznych ale nie wiem czy coś da i jak pujde przed decyzją sam gdzieś odrabiać.W areszcie nie będę miał kontaktu z nikim bo mam jedynie dziewczynę co od tygodnia siedzi w areszcie tylko ja ją odwiedzam z rodziny ….proszę o jakąś pomoc i wskazuwke czy tak pisać czy o coś innego jak pujde siedzieć to tak samo nie będzie jak lala wyjść moja dziewczyna wyrok miała za kradziesz ja dostałem dlatego że wszedłem na konsole do sklepu jak kradla z kuzynem nie miałem pojęcia o ich zamiarach i co oddaje do lombardu od kuzyna jej jeden dał mi na urodziny mówil że kupił sam pokazałem policji jak mię rzesluchiwali powiedziałem że mam jeden tel ale to niby z kupna co robić by uniknąć kary a chciałbym odrobić godziny,poniewasz dziewczyna już nie wytrzymuje psychicznie straty dziecka do adopcji a na dodatek pobicie w areszcie śledczym .Z obroża nie może wrucic do rodziny nawet jak by blagala bo jest dużo dzieci zostaje jej tylko ja .Jest szansa że wygram jak napiszę o ponowne odrubki i jak bym Juszczyk szedł gdzieś i by notowali mi do zeszytu podrobione godzin…i czy mogę wecej na miesiąc odrabiać niszczenie wtedy mi dano 20godz ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

adam 4 lutego, 2018 o 02:53

Odrobione godziny *

Odpowiedz

Piotr 13 lutego, 2018 o 13:50

Witam,
Dostałem prace społeczne: 20 godzin miesięcznie przez 6 miesięcy. Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, ze na 20 marca chciałem wyjechać do pracy za granice. Czy jest szansa wykonać karę szybciej. Np. Wykonać 120h przez 1 miesiąc? Do kogo się zwrócić i czy jest taka szansa?
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Daniel Anweiler 13 lutego, 2018 o 13:53

Dzień Dobry Panie Piotrze
Witam Pana serdecznie!
Proszę się skontaktować ze swoim kuratorem w tejże sprawie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Czarna 21 lutego, 2018 o 01:12

Witam mam pytanie. Gdyz moja sprawa wyglada tak . Ze nie odrobilam cel spolecznych 120 h . Odwoływalam sie i tez o wstrzymanie kary i nie dalo rady nic . Od grudnia 2017 dowiedzialam sie ze zaszlam w ciaze .Na ta chwile obecna dostalam bilet do wstawienia sie do zakladu karnego . czy mam możliwość jaką kolwiek zeby sad zamienil mi na kare pieniężna?. Lub wstrzymal kare ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 lutego, 2018 o 13:23

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Może Pani napisać o odroczenie kary ze względu na ciążę, może Pani także wskazać, że będzie Pani karę prac społecznych odbywać przy jednoczesnym wniosku o jej odroczenie. Kary nie da się na grzywnę zamienić. Może Pani po powrotnej zamianie na krę ograniczenia wolności, jeżeli Pani pracuje na umowę o pracę, złożyć wniosek o potrącanie kary z wynagrodzenia.

Odpowiedz

Ada 21 lutego, 2018 o 02:00

Witam mam takie pytanie. Miałam zrobic 20h miesięcznie przez rok czasu prac społecznych, ale nie chodziłam i dostałam, 164 dni na odsiatke napisalam odwołanie, ale czy to pomoże?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 lutego, 2018 o 08:38

Dzień Dobry Pani Ado,
Witam Panią serdecznie!
Musi Pani napisać do sądu, że podda się Pani karze ograniczenia wolności i wykona prace. Możliwe, że sąd się zgodzi. Gdyby nie to może Pani pisać o dozór elektroniczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

mroh 21 lutego, 2018 o 14:24

Dzien dobry. Sprawa wyglada nastepujaco. W listopadzie 2016 roku zamieniono mojemu partnerowi kare wiezienia na kare ograniczenia wolnosci w wymiarze 40 h w stosunku miesiecznym przez okres 14 miesiecy. Termin na jej wykonanie mija 21.03.2018 a mojemu partnerowi pozostalo 304 h. Bylam w ciazy i moj partner musial pracowac a w styczniu urodzilam dzieciatko. Co zrobic by nie zasadzili kary zastepczej pozbawienia wolnosci? Z gory dziekuje za rade.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 lutego, 2018 o 14:41

Dzień Dobry Pani,
Proszę jak najszybciej zacząć odrabiać prace społeczne oraz porozmawiać z nadzorującym wszystko kuratorem.

Odpowiedz

Marcin 21 lutego, 2018 o 19:54

Witam mam 20 godzin do odrobienia czy mogę jakoś uniknąć tego proszę o pomoc

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 lutego, 2018 o 08:34

Dzień Dobry Panie Marcinie,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli kara jest orzeczona prawomocnie to nie ma możliwości jej uniknięcia. Może Pan karę odroczyć jak nie może Pan teraz jej wykonać ale nie da się jej uniknąć.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz 2 marca, 2018 o 09:48

Witam.
Otóż mój problem wygląda następująco.
Mam kare 5000 zł rozłożona juz na 12 rat i splacam bieżąco
Kare godzin społecznych 30h w MSC przez 10 miesięcy ( wykonalem juz 4 MSC)
I w przyszlym miesiącu rodzi mi się córka. Moje pytanie brzmi czy moge cos zrobić aby umorzyć te godziny lub przesunąć termin ich wykonywania ponieważ nie dam rady wyżywić rodzinny płacąc kare i odrabiając godzinny

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 marca, 2018 o 09:48

Dzień dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
Może Pan złożyć wniosek o odroczenie kary ograniczenia wolności ze względów rodzinnych. Co do grzywny może Pan złożyć wniosek o umorzenie kary grzywny ale raczej nie bedzie on skuteczny skoro Pan płaci raty.
Po odbyciu połowy kary ograniczenia wolności moze Pan zwrócić się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu.

Odpowiedz

Dawid 3 marca, 2018 o 00:42

Witam
Mam pytanie odnośnie odroczenia kary ograniczenia wolności. Jestem obecnie za granicą i nie mam mozliwości odrobienia godzin do Polski też nie przylecę specjalnie żeby pismo do sądu zanieść. Czy może to ktoś zrobić za mnie? Pismo sam napiszę i podpiszę i wyślę do kogoś w Polsce. Może mogę wysłać je bezpośrednio do sądu?
Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 marca, 2018 o 09:42

Dzień dobry Panie Dawidzie,
Witam Pana serdecznie!
Oczywiście może Pan tak zrobic. Może Pan też upoważnić adwokata żeby w Pana imieniu złożył wniosek. Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariola 27 marca, 2018 o 17:23

Witam w zeszłym roku wzięłam pożyczkę w Profi credit a moja poprzednia firma nie potwierdziła że tam pracowałam zostałam sokarżona za wyłudzenie przynajmniej ja tak to rozumiem mam ograniczenie wolności przez 8 miesięcy oraz pracę społeczne zamieniłam te pracę społeczne na 10% mojego wynagrodzenia ale mam umowę zlecenie i teraz mam pytanie ponieważ pan prokuratur stwierdził że przez dwa miesiące co już były pobrane potrącenia z mojego stwierdził że to jest kpina aby 30 zł wpłacać na fundację i chce znowu zrobić mi odrobek ale ja nie mam jak odrabiać ponieważ pracuję i moje pytanie brzmi co mogę w takiej sytuacji zrobić żeby dalej miała te potrącenia z konta dodam jeszcze że mam nową umowę zlecenie na której jest napisana stała kwota wynagrodzenia

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 kwietnia, 2018 o 15:37

Dzień Dobry Pani Mariolo,
Witam Panią serdecznie!
Możliwość potrącania istnieje w przypadku umowy o pracę. W przypadku zamiany kary znowu na prace społeczne może Pani złożyć wniosek o ich odroczenie.
W przypadku nie wykonywania tych prac mogą one być zamienione na karę pozbawienia wolności którą będzie Pani mogła odbyć w drodze dozoru elektronicznego.

Odpowiedz

Krzysiek 19 lipca, 2018 o 10:38

Witam mam pytanie,

Mam do odrobienia 60 godz. społecznych (20h/1msc), udało mi się jeden miesiąc odpracować, ale niestety wyjechałem do Niemiec celem zarobku i totalnie olałem pracę do odrobienia. Dostałem pismo z sądu, ze mam się wstawić bo zamieniaja mi karę na zastepcza. Co robić w tej sytuacji? Czy jest szansa, na porozumienie i wznowienie prac społecznych? Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 lipca, 2018 o 21:08

Dzień Dobry Panie Krzyśku,
Witam Pana serdecznie!
proszę złożyć pismo do sądu, że podejmie się Pan prac społecznych i podda się rygorowi związanemu z tymi pracami. Proszę uzasadnić, że musiał Pan wyjechać za pracą ale teraz chce pan prace społeczne odrobić. Może Pan także zastępczą karę odbyć w drodze dozoru elektronicznego.
pozdrawiam

Odpowiedz

Darek 30 lipca, 2018 o 22:25

Witam serdecznie chciałbym się zapytać o możliwość zwolnienia z pracy społecznej po odbyciu ponad połowy prac.Prace społeczne wyznaczono mi w wymiarze 40 h miesięcznie a obecnie nie mam możliwości ich odrabiania ze względu na pracę i sprawy rodzinne.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:21

Dzień Dobry Panie Darku,
Witam Pana serdecznie
Polecam mój wpis https://odroczenie-kary.pl/skrocenie-okresu-kary-ograniczenia-wolnosci/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysiek 4 sierpnia, 2018 o 04:06

Dzień dobry,mam pytanie co do właśnie zamiany prac społecznych na karę grzywny poniewaz kurator powiedział że jedyna możliwość to wtedy gdy będę posiadał umowę o pracę na czas nieokreślony lub na okres prac społecznych czyli jest to 10 miesięcy.A co wtedy gdy posiadam własną działelność gospodarcza jednoosobową ? Przecież umowy sam sobie nie wystawie kurator powiedział że nie takiej możliwości pracując na budowie mając 40 godzin miesięcznie to tak trudno trochę to pogodzić zwłaszcza że musze płacić co miesiąc 500zł alimentów . Ja nie chce tej kwoty która sąd zmieniłby na raty spłacać tylko jednorazowo zapłacić i poprostu zapomniec tej sprawie.Proszeo rade czy jest jakoś możliwość czy muśżę te godziny odrabiać?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 sierpnia, 2018 o 21:17

Dzień Dobry Panie Krzyśku
Witam Pana serdecznie
W Pana przypadku nie ma możliwości zamiany ograniczenia wolności na grzywnę. Ta instytucja prawna już nie obowiązuje. Nie ma też możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia gdyż nie pracuje Pan na umowę o pracę. Może Pan złożyć o odroczenie kary do 6 miesięcy i wtedy gdy nie ma sezonu budowlanego odrobić godziny prac społecznych.

Odpowiedz

Anna 26 października, 2018 o 11:34

Dzień Dobry.
Mój partner dostał wyrok prace społeczne 20 godz w mc przez 6 mc.bez zawiasów
Ale tego nie odrobił ponieważ zaczął prace po za granicami kraju I nie ma mozliwosci tego odpracowac.jest jedynym zywicielem rodziny.co mozemy zrobic aby zamienic to na.grzywne albo cos innego. ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 26 października, 2018 o 12:52

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
Nie ma niestety możliwości zmiany kary na grzywnę. W sprawie może się spodziewać zamiany prac społecznych na karę pozbawienia wolności. Można w tym przypadku wystąpić o odroczenie wykonania kary lub o odbycie jej w drodze dozoru elektronicznego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Oskar 5 listopada, 2018 o 22:05

Witam panie Danielu, u mnie sytuacja wygląda następująco, mam do odrobienia 20 h/m przez 2 lata, za pobicie, w kwietniu tego roku pani wyższej rangi Policjantka, powiedziała mi, że mogę wyjechać za granicę zarobić pieniądze, i powiedziała, że grzywnę będę mógł spłacić bez żadnego problemu, dlaczego więc pan piszę ludziom, że się nie da, kto kłamie pan czy pani wyższej rangi policjantka, która miała bezpośredni kontakt z prokuratorem, wyrok przyjęliśmy dobrowolnie, powiedziała mi to dzień po zdarzeniu.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 listopada, 2018 o 16:11

Dzień Dobry Panie Oskarze,
Witam Pana serdecznie!
Proszę o informację czy wraz z wyrokiem miał Pan orzeczoną grzywnę. W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości zamiany prac społecznych na grzywnę. Może się Pan starać o zamianę obowiązku pracy na potrącenie z umowy o pracę ale musi Pan mieć umowę o pracę z polskim pracodawcą.
Pozdrawiam

Odpowiedz

xxx 13 listopada, 2018 o 17:35

Witam. Czy można zamienić karę ograniczenia wolności (odrobek po 20 godz msc) za alimenty na potrącenie z wynagrodzenia gdy mam umowę na pół etatu?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 15 listopada, 2018 o 12:57

Dzień Dobry,
Zależy od sądu ale nie spotkałem się jeszcze że w przypadku umowy na pół etatu sąd zgodził się na zamianę.

Odpowiedz

AngaWiki 2 grudnia, 2018 o 08:13

Witam Panie Danielu.
Moj problem jest taki iż mam roczną córeczkę. Zostałam sama. Mojego partnera i ojca dziecka zamkneli.
Ma rok odwieszonego wyroku oraz 260 dni za nie odrobinę godziny. Zostałam w ciężkiej sytuacji bytowej.
Jak można pomoc mojemu partnerowi by wcześniej wyszedl na wolność?
Co mogę w tej sprawie zrobić?
Dodam iż po przeprowadzonej cesarce zaszyli we mnie „gazik” co po 8 msc spowodował dziurę na mym jelicie.
„Wacik” z fragmentem jelita usunęli lecz boli mnie przy dzwiganiu dziecka. Pracy podjąć nie mam jak za Bardzo. Wyrzycielem rodziny był mój partner.
Więc zostaje praktycznie bez środków. Zaznaczę iż częściowo odrabial te godziny gdyż było ich sporo. Z tego co zostało właśnie zamienili na areszt.
Jak jemu pomoc, jak nam pomóc?
Pozdrawiam

Odpowiedz

AngaWiki 2 grudnia, 2018 o 08:14

Witam Panie Danielu.
Moj problem jest taki iż mam roczną córeczkę. Zostałam sama. Mojego partnera i ojca dziecka zamkneli.
Ma rok odwieszonego wyroku oraz 260 dni za nie odrobinę godziny. Zostałam w ciężkiej sytuacji bytowej.
Jak można pomoc mojemu partnerowi by wcześniej wyszedl na wolność?
Co mogę w tej sprawie zrobić?
Dodam iż po przeprowadzonej cesarce zaszyli we mnie \”gazik\” co po 8 msc spowodował dziurę na mym jelicie.
\”Wacik\” z fragmentem jelita usunęli lecz boli mnie przy dzwiganiu dziecka. Pracy podjąć nie mam jak za Bardzo. Wyrzycielem rodziny był mój partner.
Więc zostaje praktycznie bez środków. Zaznaczę iż częściowo odrabial te godziny gdyż było ich sporo. Z tego co zostało właśnie zamienili na areszt.
Jak jemu pomoc, jak nam pomóc?
Pozdrawiam

Odpowiedz

AngaWiki 2 grudnia, 2018 o 08:27

Panie Danielu proszę Pana o wskazówki. Mój problem jest taki iż mam roczną córkę mojemu partnerowi odwiesili rok. Dodatkowo ma 260 dni odsiadki za nie skończone godziny. Zostałam bez środków do życia. Partner zarabial. Z powodu usunietego fragmentu jelita(zaszyto we mnie „gaze” po cesarce. Boli mnie przy dzwiganiu. Do pracy też nie bardzo mam jak iść. Co mogę zrobić by wydostać go wcześniej na wolność?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 grudnia, 2018 o 18:35

Dzień dobry Pani,
Pani Partner może wystąpić o przerwę w karze ze względu na trudną sytuację w rodzinie czyli Pani stan zdrowia oraz dziecko. Z pracami społecznymi nie odrobionymi nie da się na razie nic zrobić.

Odpowiedz

Angelika88 2 grudnia, 2018 o 09:01

Proszę o pomoc Panie Danielu

Odpowiedz

Piotr 19 grudnia, 2018 o 09:54

Witam mam pytanie jeżeli przebywałem w więzieniu i dostałem dozur elektroniczny mogę starać zmienić karę na odpracowanie godzin społecznych

Odpowiedz

Daniel Anweiler 19 grudnia, 2018 o 14:56

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli kara jaką Pan w więzieniu odbywał nie była karą zastępczą za nieodpracowane godziny to nie można jej zamienić na prace społeczne

Odpowiedz

Wiktorynka223476 30 marca, 2019 o 02:30

Dzien dobry ma takie pytanie dostalam prace spoleczne 20 godzin przez 4 miesiace i zaczelam odpracowywac je w osrodku ale poniewaz skonczyla 18 lat i odeszlam z tego osrodka poniewaz to za duze koszty zebym tam sie uczyla i teraz mieszkam w innym miescie co moge zrobic bardzo prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 18:16

Dzień Dobry Pani,
Proszę się skontaktować z kuratorem i przedstawić sprawę, że chce Pani przenieść odrabianie prac społecznych a potem zacząć dalsze odrabianie w nowym miejscu.

Odpowiedz

Dariusz 2 kwietnia, 2019 o 11:36

Witam mam pytanie odnośnie godzin gdyż mam 30 miesięcznie przez rok i czy można je obejść jakoś na grzywnę i jaka by była ? oraz po ilu latach można starać się o odzyskanie zezwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych ?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 3 kwietnia, 2019 o 17:55

Dzień Dobry Panie Dariuszu,
Witam Pana serdecznie!
Kara prac społecznych nie może być zamieniona na grzywnę. Można jedynie zamienić na potrącenie z wynagrodzenia za pracę. Nie wiem na ile lat miał Pan zakaz prowadzenia pojazdów.

Odpowiedz

Pawel 21 lat 5 kwietnia, 2019 o 08:47

Dzień dobry, Panie Danielu muszę odpracować 30 godz w miesiącu przez rok , prace miałem wykonywać od września. W styczniu wykryto u mnie ze jestem chory na stwardnienie rozsiane, pracuje mam umowę na 6 miesięcy. Mam pytanie czy w związku z wykryciem u mnie tej choroby jest możliwość Zamienić ta karę na pieniężna lub jakoś odraczać ta karę (od września zrobiłem 16 godz )

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 kwietnia, 2019 o 14:41

Dzień Dobry Panie Pawle,
Proszę złożyć wniosek o potrącanie z wynagrodzenia uzasadniając, że jest Pan chory i nie może Pan wykonywać prac społecznych. Może Pan też wnieść o odroczenie kary ale jest to możliwe tylko na 6 miesięcy. Może Pan także spróbować złożyć wniosek o zawieszenie postępowania wykonawczego ze względu na Pana stan zdrowia i chorobę.

Odpowiedz

Anonim 27 kwietnia, 2019 o 18:54

Witam!

Przede wszystkim, dziękuję za dobrą robotę która Pan tu robi P.Danielu.

Co do sprawy;

Mam 2 lata po 40h, na nieszczęście w tym miesiącu, nie wyrobię wszystkich godzin (ponad połowa zaliczona, przy pomyślnych wiatrach będzie brakowało 6h). Czy to jest równoznaczne z zamiana całej kary na więzienie? Czy w tym przypadku, godziny sumują się i po upływie 2 lat muszę po prostu mieć wyrobione.. 960h? (Rozumiem oczywiście że umyślne niewykonywanie żadnych godzin wiąże się z wnioskiem że strony kuratora).

Z góry dziękuję & pozdrawiam

Odpowiedz

Anonim 27 kwietnia, 2019 o 18:55

Witam serdecznie!

Przede wszystkim, dziękuję za dobrą robotę która Pan tu robi P.Danielu.

Co do sprawy;

Mam 2 lata po 40h, na nieszczęście w tym miesiącu, nie wyrobię wszystkich godzin (ponad połowa zaliczona, przy pomyślnych wiatrach będzie brakowało 6h). Czy to jest równoznaczne z zamiana całej kary na więzienie? Czy w tym przypadku, godziny sumują się i po upływie 2 lat muszę po prostu mieć wyrobione.. 960h? (Rozumiem oczywiście że umyślne niewykonywanie żadnych godzin wiąże się z wnioskiem że strony kuratora).

Z góry dziękuję & pozdrawiam

Odpowiedz

Anonimus 27 kwietnia, 2019 o 18:55

Witam!

Przede wszystkim, dziękuję za dobrą robotę która Pan tu robi P.Danielu.

Co do sprawy;

Mam 2 lata po 40h, na nieszczęście w tym miesiącu, nie wyrobię wszystkich godzin (ponad połowa zaliczona, przy pomyślnych wiatrach będzie brakowało 6h). Czy to jest równoznaczne z zamiana całej kary na więzienie? Czy w tym przypadku, godziny sumują się i po upływie 2 lat muszę po prostu mieć wyrobione.. 960h? (Rozumiem oczywiście że umyślne niewykonywanie żadnych godzin wiąże się z wnioskiem że strony kuratora).

Z góry dziękuję & pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 maja, 2019 o 11:57

Dzień Dobry,
W tej sprawie najlepiej pogadać z kuratorem gdyż może będzie miał dobre rozwiązanie co do tych niedrobionych prac społecznych.Jeżeli nie będzie Pan odrabiał to trzeba się liczyć z wnioskiem o zamianę na zastępczą karę wiezienia.
Dziękuję za miłe słowa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian 27 kwietnia, 2019 o 23:53

Witam mam pytanie.spowodowalem wypadrk pod wpływem alkocholu wyjechalem do Holandii w tym czasie przychodziła korespondencja z sądu chodz listy byly za potwierdzeniem listonosz wydawał je osobom 3 nie poinformowano mnie o tym po przyjezdzie do kraju okazalo sie ze dostałem prace spoleczne a nie wstawiajac sie na nie z koleji kare pozbawienia wolnosci i juz od kilku miesiecy jestem poszukiwany czy moge sie hapsycholog okolice rejestracja jakos odwolac od tego wyroku ?? Czy zamienic go na grzywne czy prace spoleczne bardzo prosze o pmoc z gory dziekuje

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 maja, 2019 o 11:35

Dzień Dobry Panie Adrianie,
Witam Pana serdecznie!
Generalnie może Pan złożyć wniosek, że Pan podda się rygorom pracy społecznej. Odwołanie się może Pan złożyć tylko z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia odwołania gdyż termin już minął. Musiałby Pan argumentować, że nie wiedział Pan o wyroku bo ktoś inny za Pana odbierał pocztę i o niczym nie informował.
Ewentualnie, jeżeli kara nie przekracza roku, może Pan ją odbyć w dozorze elektronicznym.

Odpowiedz

Przemysław Przemkoski 18 marca, 2020 o 18:57

Witam.dostalem 20 godzin miesiecznie przez pol roku prac spolecznych ,czy moge ubiegac sie o zamiane na kare grzywny ?poniewaz chce podjac prace na stale bo do tej pory pracuje dorywczo ale mam staly Czy mode sie starac o dozor elekroniczny?We wtorek mam spotkanie z kuratorem ,czy cos mam napisac?Jak to ogarnac?

Odpowiedz

Sylwia Sylwia 28 marca, 2021 o 14:44

Mam pytanie czy przy zamianie prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalna jeżeli praca na umowę o pracę odbywa się za granicą ale umowa podpisana jest z polskim pracodawca , polska firma ? Czy nie można kompletnie opuszczać kraju jeżeli ma się zasądzone odrobki ?

Odpowiedz

Krzysztof Kaszczyszyn 10 czerwca, 2021 o 23:23

Jest chlopak ktory ma sądownie 6 tys. Godzin do odpracowania gdyż odwiesili mu je, i uciekł do Belgii, czy jest możliwość zamiany tych godzin na grzywnę??

Odpowiedz

klaudia krawiec 24 stycznia, 2022 o 14:26

Witam pisze z taka sprawa kara wiezienia była zmieniona na prace społeczne czy moge starac sie o zamiane na grzywne albo potracenie z wypłaty umowa o prace jest dziekuje

Odpowiedz

Aneta 31 marca, 2023 o 17:06

Dzień dobry,
Syn dostał karę pienieżną niestety z powodu braku pracy kara została zamieniona na prace społeczne, obecnie dostał pracę i bardzo ona koliduje z pracą społeczną czy jest możliwość ponownej zamiany na grzywnę? Dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Daniel Anweiler 1 kwietnia, 2023 o 22:35

Dzień Dobry, Niestety nie ma już takiej możliwości. Może po prostu wpłacać sukcesywnie grzywnę i w ten sposób zmniejszać karę prac społecznych. Pozdrawiam adw. Daniel Anweiler

Odpowiedz

Paulina 12 października, 2023 o 13:52

Witam. Odebrałam dziś awizo sad nalozyl na mnie
30 godzin miesięcznie przez pół roku. Czy mogę zamienić na grzywnę. Jestem osobą samozatrudniona. Z gory dziekuje za info

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 października, 2023 o 15:57

Dzień Dobry,
Witam Panią serdecznie Pani Paulino,
Niestety nie można zamienić na grzywnę kary prac społecznych. W Pani przypadku potrącenie z wynagrodzenia (bo o to chodzi w Pani pytaniu) nie jest możliwe ze względu na fakt, że przepisy pozwalają na potrącenie tylko z wynagrodzenia za pracę z umowy o pracę.
Polecam mój najnowszy wpis. https://odroczenie-kary.pl/czy-odrabiac-prace-spoleczne/
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler
Zapraszam na mój podcast:
https://open.spotify.com/show/6dmCFMYcgZvhNBXENO475q?si=03ab92a58cc24527

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: