Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Skrócenie okresu kary ograniczenia wolności

Daniel Anweiler12 listopada 2017Komentarze (1)

Ostatnia aktualizacja 12 listopada 2017

Skrócenie okresu kary ograniczenia wolności i środków karnychZ poprzednich wpisów wiesz już, że możliwe jest wcześniejsze wyjście z Zakładu Karnego na warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

Poza karą pozbawienia wolności skróceniu może ulec także kara ograniczenia wolności czyli tzw. „odróbki”.

Kiedy możesz się starać o skrócenie okresu kary ograniczenia wolności.

Jeżeli odbyłeś przynajmniej połowę kary ograniczenia wolności przy czym przestrzegałeś porządku prawnego tzn. nie popełniłeś żadnego innego przestępstwa i przestrzegałeś nałożone na Ciebie obowiązki, orzeczone środki karne, środki kompensacyjne i przepadek, sąd może zwolnić od reszty kary, uznając ją za wykonaną.

O zwolnieniu z reszty kary orzeka sąd wykonujący karę, na wniosek skazanego lub jego obrońcy, a także zawodowego kuratora sądowego.

We wniosku należy wskazać wszystkie okoliczności o jakich stanowi przepis czyli musisz wskazać, że przestrzegałeś porządku prawnego. Wystarczy samo stwierdzenie, sąd sprawdzi sobie i tak Twoją kartę karną. Musisz też napisać i udowodnić, że np. naprawiłeś szkodę na rzecz pokrzywdzonego. Oczywiście najistotniejsze jest to, że wykonywałeś karę ograniczenia wolność przynajmniej przez połowę czasu na jaki została wobec Ciebie orzeczona.

Po wskazaniu tych wszystkich przesłanek sąd zapozna się z nimi i jak stwierdzi, że wszystkie występują w Twoim przypadku może Cię zwolnić z reszty kary uznając  ją za wykonaną. Oznacza to, że od uprawomocnienia się orzeczenia o zwolnieniu Cię z reszty kary zaczyna biec termin potrzebny do zatarcia skazania.

Jeżeli masz orzeczoną wobec siebie karę ograniczenia wolności i odbyłeś już połowę lub zbliżasz się do połowy a nie wiesz czy możesz wystąpić o zwolnienie z reszty kary skontaktuj się.

*****

O warunkowym przedterminowym zwolnieniu przeczytasz tutaj >>

O okolicznościach jakie sąd bierze pod uwagę decydując o warunkowym przedterminowym zwolnieniu przeczytasz tutaj >>

O okresie próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu przeczytasz tutaj >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Daria 6 grudnia, 2017 o 16:17

Witam, sad odwiesil karę mojemu narzeczonemu za niezapłacenie grzywny oraz nawiazki 10 tys zł.
Grzywna była spłacona na na co są potwierdzenia lecz sąd dopiero po osadzenia napisał, że na złe konto poszedł przelew i zwrocil grzywne. Nie mieliśmy szansy uzyskać 10 tys zł nikt nie był w stanie pożyczyć. Nawiazke przejal komornik, ktory tez nie mial z czego sciagac. Zaplacilismy tylko 300 zl. Aktualnie znalazła się osoba pracująca, która chce nam pomóc i zapłacić nawiazke. Czy splata nawiazki poszkodowanemu umożliwi wypuszczenie narzeczonego czy trzeba porozmawiać z komornikiem? Dodam,że mija 3 miesiąc od osadzenia.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: