Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Skrócenie okresu kary ograniczenia wolności

Daniel Anweiler12 listopada 2017Komentarze (1)

Skrócenie okresu kary ograniczenia wolności i środków karnychZ poprzednich wpisów wiesz już, że możliwe jest wcześniejsze wyjście z Zakładu Karnego na warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

Poza karą pozbawienia wolności skróceniu może ulec także kara ograniczenia wolności czyli tzw. “odróbki”.

Kiedy możesz się starać o skrócenie okresu kary ograniczenia wolności.

Jeżeli odbyłeś przynajmniej połowę kary ograniczenia wolności przy czym przestrzegałeś porządku prawnego tzn. nie popełniłeś żadnego innego przestępstwa i przestrzegałeś nałożone na Ciebie obowiązki, orzeczone środki karne, środki kompensacyjne i przepadek, sąd może zwolnić od reszty kary, uznając ją za wykonaną.

O zwolnieniu z reszty kary orzeka sąd wykonujący karę, na wniosek skazanego lub jego obrońcy, a także zawodowego kuratora sądowego.

We wniosku należy wskazać wszystkie okoliczności o jakich stanowi przepis czyli musisz wskazać, że przestrzegałeś porządku prawnego. Wystarczy samo stwierdzenie, sąd sprawdzi sobie i tak Twoją kartę karną. Musisz też napisać i udowodnić, że np. naprawiłeś szkodę na rzecz pokrzywdzonego. Oczywiście najistotniejsze jest to, że wykonywałeś karę ograniczenia wolność przynajmniej przez połowę czasu na jaki została wobec Ciebie orzeczona.

Po wskazaniu tych wszystkich przesłanek sąd zapozna się z nimi i jak stwierdzi, że wszystkie występują w Twoim przypadku może Cię zwolnić z reszty kary uznając  ją za wykonaną. Oznacza to, że od uprawomocnienia się orzeczenia o zwolnieniu Cię z reszty kary zaczyna biec termin potrzebny do zatarcia skazania.

Jeżeli masz orzeczoną wobec siebie karę ograniczenia wolności i odbyłeś już połowę lub zbliżasz się do połowy a nie wiesz czy możesz wystąpić o zwolnienie z reszty kary skontaktuj się.

*****

O warunkowym przedterminowym zwolnieniu przeczytasz tutaj >>

O okolicznościach jakie sąd bierze pod uwagę decydując o warunkowym przedterminowym zwolnieniu przeczytasz tutaj >>

O okresie próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu przeczytasz tutaj >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: