Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu połowy kary – okoliczności osobiste sprawcy

Daniel Anweiler29 września 2017Komentarze (0)

Ostatnia aktualizacja 8 października 2017

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Wiesz już z poprzedniego wpisu ile kary musi upłynąć żebyś mógł starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jednak jak wszystko na świecie nie jest tak, że jak odbędziesz połowę czy więcej kary to Cię z automatu na podstawie Twojego wniosku wypuszczą z Zakładu Karnego.

Oprócz przesłanek formalnych czyli czasu sąd ocenia jeszcze inne okoliczności.

Sąd ocenia czy Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Co to wszystko oznacza?

  1. Twoja postawa, właściwości i warunki osobiste: czyli to czy zostałeś skazany pierwszy raz czy po raz kolejny. Czy udzielono Ci już warunkowego przedterminowego zwolnienia w czasie którego popełniłeś przestępstwo. Znaczenie ma też rodzaj przestępstwa czyli jakie naruszyłeś swoim czynem dobro chronione prawem tj. np. życie i zdrowie ludzkie,
  2. Okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary: okoliczności popełnienia przestępstwa są jeszcze raz ocenianie pod kontem pozytywnej prognozy kryminologicznej po opuszczeniu zakładu karnego. Zachowanie po popełnieniu przestępstwa jest ocenianie w zakresie zachowania w czasie odbywanie kary ale także wcześniej z czasu całego procesu karnego. Co do zachowanie w czasie odbywania kary to większe znaczenie ma zachowanie podczas przepustek i przerw w karze niż samo zachowanie w samym zakładzie karnym choć ono ma także duże znaczenie.

Obecnie przyjmuje się, że nie można uzależniać warunkowego przedterminowego zwolnienia z tym czy naprawiłeś szkodę pokrzywdzonemu lub wywiązałeś się w pełni z innych nałożonych na Ciebie środków karych.

Sąd orzekając o Twoim warunkowym przedterminowym zwolnieniu bierze pod uwagę wszystkie wskazane okoliczności i dokonuje ich oceny decydując czy uzasadniają one zwolnienie Cię warunkowo z reszty kary.

Jeżeli chciałbyś złożyć wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie skontaktuj się. Pomogę Ci w ocenie sprawy i napisaniu wniosku.

*****

Może Cię zainteresować.

Przerwa w karze prac społecznych. >>

Różnice pomiędzy odroczeniem a przerwą w karze. >>

Przerwa, jeszcze jedna przerwa … >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: