Daniel Anweiler

adwokat

Jestem adwokatem i prowadzę praktykę zawodową w Katowicach i Bielsku-Białej...
[Więcej >>>]

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Daniel Anweiler30 stycznia 20236 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 30 stycznia 2023

Warunkowe przedterminowe zwolnienieWarunkowe przedterminowe zwolnienie. Co to właściwie jest? Komu przysługuje? Jak się o nie starać? Czy warto?

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności jest możliwością skrócenia czasu spędzonego w więzieniu przez skazanego. Jest to jednak prawo, które może Ci tylko w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach. Zależy w dużej mierze od  tego czy zachowanie skazanego jest oceniane jako bardzo dobre w czasie odbywania kary.

Jak uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie

Aby uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie, musisz złożyć wniosek do sądu penitencjarnego i udowodnić, że istnieją ważne powody, dla których powinien zostać zwolniony. Sąd będzie wówczas weryfikować wniosek i podejmować decyzję na podstawie przedstawionych okoliczności i kwalifikacji skazanego. Ważne jest zatem aby wcześniej przygotować się do warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Co dalej po warunkowym zwolnieniu

Jeśli warunkowe zwolnienie zostanie przyznane, będziesz musiał stosować się do określonych warunków. Są to np. powstrzymywanie się od przestępstw, utrzymywanie stałego miejsca zamieszkania i regularne kontakty z służbami penitencjarnymi tj. z kuratorem. W przypadku niestosowania się do tych warunków, możesz zostać ponownie osadzony w zakładzie karnym. Będziesz musiał wtedy odbyć resztę kary pozbawienia wolności.

Warunkowe zwolnienie jest ważnym narzędziem dla skazanych, którzy chcą skrócić czas spędzony w więzieniu i wrócić do normalnego życia. Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć zawczasu jakie warunki musisz spełnić i jakie kryteria musisz spełnić, aby uzyskać takie zwolnienie. Warto też zwrócić uwagę, że nie każdy skazany będzie miał możliwość uzyskania takiego zwolnienia, a decyzja zależy wyłącznie od sądu.

Pamiętaj warto się przygotować do warunkowego przedterminowego zwolnienia już zaraz po przekroczeniu bramy zakładu karnego. 

 

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marta 15 marca, 2023 o 22:49

Witam. Czy można starać się o warunkowe zwolnienie przebywając na odroczeniu wykonania kary ? Dodam ze od 2014 roku

Odpowiedz

Daniel Anweiler 30 marca, 2023 o 22:13

Dzień Dobry,
Niestety nie można starać się o warunkowe zwolnienie z kary gdy nie zaczęło się jej jeszcze odbywać. Odroczenie możliwe jest tylko jak nie zaczęło się odbywania kary. Warunkowe zwolnienie możliwe jest dopiero po odbyciu min. połowy kary.

Odpowiedz

Nicola 19 października, 2023 o 16:05

A czy osoba przebywającą na wolności po odbyciu ponad polowy kary ,ktorej zostalo kilka mcy wyroku,może z wolnosci wnioskować o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary czy bedac na wolnosci tylko z odroczenia wykonania kary?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 20 października, 2023 o 12:46

Dzień Dobry.
Na jakiej podstawie przebywasz na wolności? Przerwa?
Jak odbywasz już karę nie ma możliwości na jej odroczenie. Wtedy można tylko wystąpić o przerwę w karze.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Malwina 14 września, 2023 o 19:02

A o warunkowe umorzenie wykonywania kary w takim wypadku?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 października, 2023 o 16:01

Dzień Dobry Pani Malwino,
Nie ma możliwości warunkowego umorzenia wykonania kary. Jest tylko warunkowe umorzenie postępowania karnego. Na etapie po wyroku możliwe jest właśnie warunkowe przedterminowe zwolnienie tj. zwolnienie przed terminie jaki wynika z wyroku.
Pozdrawiam
adw. Daniel Anweiler
Zapraszam na mój podcast:
https://open.spotify.com/show/6dmCFMYcgZvhNBXENO475q?si=03ab92a58cc24527

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: